ساخت نانو پودرهای سرامیکی پایدار در دمای محیط

ساخت نانو پودرهای سرامیکی پایدار در دمای محیط

ایرنا/ محققان دانشگاه صنعتی اصفهان در راستای تولید نانوپودرهای سرامیکی پایدار، روشی جدید پیشنهاد داده اند که نتایج این تحقیقات مورد توجه صنایع مختلفی از جمله صنایع هوا فضا، تولید سرامیک ها و پیل های سوختی قرار خواهد گرفت.
 امکان ساخت نانو پودرهای سرامیکی پایدار در دمای محیط  ویژگی اصلی نتایج این کار، ایجاد ساختارهایی از زیرکونیاست که در شرایط عادی، تنها در دماهای بالاتر از 1200 درجه سانتی گراد پایدار هستند. محدوده اندازه ذرات تولید شده حدود 50 نانومتر است. با کاربرد این روش تولید، در هزینه های تولید تجهیزاتی همچون حسگرها و پیل های سوختی، صرفه جویی خواهد شد. کاهش هزینه ها و آلودگی های ناشی از فرایندهای تولید زیرکونیم از دیگر فواید روش پیشنهادی است.
 محسن گلزارشهری دانشجوی دکترای نانومواد دانشگاه صنعتی اصفهان گفت :در این تحقیق ابتدا سعی شد با استفاده از آسیاکاری ساختارهای چهار وجهی و مکعبی را در دمای محیط ایجاد کرده و سپس این ساختارها را پایدار نماییم. نکته ی قابل توجه در این فرایند، تولید نانو ذرات زیرکونیای چهار وجهی و مکعبی از پودر مونوکلینیک اولیه است.
 در این پژوهش ابتدا با استفاده از آسیاب گلوله ای سیاره ای، پودر زیرکونیا آسیاکاری و در مراحل مختلف فرایند، پارامترهای موثر بر آن بهینه شد. با استفاده از پارامترهای بهینه و انجام فرایند در زمان های مختلف (از 2 تا 150 ساعت) ساختارهای مختلف زیرکونیا به صورت پایدار و نیمه پایدار تولید گردید. در نهایت نیز ساختارهای حاصله با استفاده از اکسیدهای مختلف و طی فرایند آسیاکاری مشابه پایدار شد. گلزار شهری در ادامه به فواید استفاده از ساختارهای زیرکونیا اشاره کرد و افزود: فاز چهار وجهی می تواند فازی نیمه پایدار باشد.
 چنانچه میزان کافی از فاز چهاروجهی نیمه پایدار در بدنه یک قطعه (مثلاً بدنه موشک) وجود داشته باشد و تنشی بر آن اعمال شود، با افزایش میزان تنش در نوک ترک، تبدیل فازی چهار وجهی به مونوکلینیک رخ داده و افزایش حجم اتفاق می افتد. این افزایش حجم موجب می شود ترک تحت فشار قرار گرفته شود و از رشد آن جلوگیری شود. فاز مکعبی زیرکونیا نیز دارای رسانایی گرمایی بسیار پایینی است. این مسئله منجر می شود تا از این ماده به عنوان پوششی در برابر حرارت (TBC) در جت و موتورهای دیزلی استفاه شود. نتایج این تحقیقات در مجله Ceramics International به چاپ رسیده است. این مطالعات حاصل همکاری دکتر علی سعیدی، دکتر علی شفیعی- اعضای هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان و محسن گلزار شهری بوده است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ساخت نانو پودرهای سرامیکی پایدار در دمای محیط» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X