سرمقاله اعتماد/ بازی ائتلاف، بازی ما نیست

سرمقاله اعتماد/ بازی ائتلاف، بازی ما نیست

اعتماد/ «بازی ائتلاف، بازی ما نیست» عنوان یادداشت روز روزنامه اعتماد به قلم حسین شیخ الاسلام (مشاور بین‌الملل رییس مجلس شورای اسلامی) است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

امریکایی‌ها یاد گرفته‌اند که دروغ بگویند. همان‌گونه که حضرت امام (ره) گفتند امریکا شیطان بزرگ است، واقعا این‌گونه است. هم وزیر خارجه امریکا از ایران درخواست کرد تا در خصوص داعش با ایران همکاری کنند و هم معاون وزارت امور خارجه امریکا، وندی شرمن در دیدار با آقای عراقچی از ایران درخواست کرد که با آنها در خصوص داعش همکاری کنند. حالا می‌گویند اینچنین نیست و تهمت می‌زنند به ایران که حامی تروریست است. دو هفته از دعوت‌شان نمی‌گذرد که اینچنین رفتار می‌کنند. خودشان می‌دانند که ما بیشترین توانایی را برای مقابله با داعش داریم. اگر مقام معظم رهبری نیز این جزییات را اعلام نکرده بودند که ما نمی‌دانستیم. با یک نگاه به ترکیب کشورهایی که برای ائتلاف با امریکا جمع شده‌اند می‌بینیم کشورهایی هستند که خودشان داعش را به وجود آورده‌اند و حالا می‌خواهند آن را از بین ببرند. مطمئن باشید داعشی‌ها به جان آنها خواهند افتاد. داعشی‌ها دقیق می‌دانند چه می‌کنند و در حال انجام کار روانی هستند. آنها می‌دانند که مردم منطقه از امریکایی‌ها بدشان می‌آید و تاکنون صد‌ها تن را از بین برده‌اند اما حالا که دو خبرنگار امریکایی سرشان بریده شده با این همه جنجال مواجه شده‌ایم. البته ما این اقدام را کاملا محکوم می‌کنیم اما خون دیگر انسان‌ها با امریکایی‌ها چه تفاوتی دارد. داعش شاید تاکنون بیش از ده‌ها هزار نفر را در سوریه کشته باشد. در سوریه می‌گویند نزدیک به 200هزار نفر کشته شدند که یک بخشی از آنها توسط داعش صورت گرفته است. در آنجا شاهد آن بودیم که چقدر زنان و کودکان به دست داعش سربریده شدند، معلول‌ها را کشتند، یک جایی از سوریه کلیساهای تاریخی این کشور را تخریب کردند و بسیاری از مسیحیان را از بین بردند و راهبه‌های کلیسارا با خود بردند، روی یک کشیش مسیحی بنزین ریختند و زنده زنده سر بریدند. چرا در آن زمان امریکا هیچ واکنشی نشان نداد، حالا که دو خبرنگار امریکایی سر بریده شدند واکنش نشان داده است. واقعا چیز جدیدی اتفاق نیفتاده است، این همان داعش قدیم است. تازه اکنون مردم عراق پس از فراخوان آیت‌الله سیستانی و با بسیجی که ما انجام دادیم توانستند در برابر داعش ایستادگی کنند. ما اکنون در مبارزه با داعش در عراق فعال هستیم و موصل را پس می‌گیریم. ما کار خودمان را در عراق انجام می‌دهیم و دیگر نیازی به ائتلاف اینچنینی نیست و نباید اقدامات‌مان را قاطی کار آنها کنیم.امریکایی‌ها همان کسانی هستند که داعش را به وجود آوردند و آن را ساختند. حالا همان‌هایی که داعش را به وجود آوردند گرد هم آمده‌اند تا آن را از بین ببرند. در آن زمان چرا حمایت می‌کردند، به دلیل اینکه بر علیه بشار اسد بود. امریکایی‌ها در قضیه تروریسم استراتژیک برخورد نمی‌کنند. آنها در سودان و سومالی با آنها مبارزه می‌کنند، در افغانستان مذاکره می‌کنند و در سوریه نیز از تروریست‌ها حمایت می‌کنند. پس چگونه این همه اسلحه و مواد منفجره وارد سوریه شده است.

شما به رفتار امریکا در برابر اسراییل نگاه کنید. امریکایی‌ها وقتی اسراییل بچه‌های بی‌گناه غزه را می‌کشد می‌گویند دارد از خود دفاع می‌کند. اسراییل اینقدر جنایت می‌کند که مهمات کم می‌آورد و از امریکا درخواست کمک می‌کند تا از انبار مهمات ذخیره امریکا که در سرزمین‌های اشغالی هست استفاده کند. فلسطینی‌ها می‌گویند شما این تسلیحات را قبلا دادید و نمی‌دانستید در کجا استفاده می‌شود، اما اکنون که اجازه می‌دهید از انبار ذخیره مهمات نیز استفاده کند این یعنی کمک به استمرار آدمکشی و کودک‌کشی در فلسطین، توسط رژیم صهیونیستی.

اکنون اهل سنت تمامی این موضوعات و شرایط را دیده است، مردم منطقه هم آن را دیده‌اند. از همین رو داعش با چنین اقدامی که سر خبرنگار امریکایی را جدا می‌کند در میان اهل سنت تلاش می‌کند تا محبوبیت کسب کند. داعش همه کار می‌کند تا بین برادران اهل سنت محبوبیت پیدا کند. امریکایی‌ها این را نمی‌فهمند که مردم منطقه از آنها متنفرند. اسراییل بیش از 800 کودک را کشت و امریکا می‌گفت این موضوع دفاع از خود است، مردم منطقه اینها را می‌بینند و تنفرشان افزایش پیدا می‌کند. داعش نیز از این تنفر به سود خود استفاده می‌کند.

قطعنامه 2013 شورای امنیت می‌گوید که تمامی کشورها باید علیه داعش، نصره و دیگر گروه‌های تروریستی مبارزه کنند. اینجا امریکا می‌گوید همه کشورها نه و تنها کشورهایی باید باشند که ما آنها را معرفی می‌کنیم. آنها می‌خواهند سیاست‌های خاص خود را پیگیری کنند زیرا می‌دانند حضور چین، روسیه و ایران در این شرایط نمی‌گذارد امریکا به سیاست‌های خود دست یابد و ائتلاف را رهبری کند. آنها به این بهانه دارند حضور نظامی را در منطقه توجیه می‌کنند که مخالف کشورهای چین، روسیه و ایران و سایر کشورهای آزاده‌اندیش است و به این بهانه ائتلاف را علیه این کشورها شکل داده‌اند. مگر کشورهایی مانند روسیه و ایران در مقابله با تروریسم کم گذاشته‌اند. البته آنها چندین بار هم از ما درخواست کردند و ما نرفتیم. ما هیچگاه اشتباه نمی‌کنیم که سرنوشت‌مان را به دست امریکایی‌ها بدهیم. با این کار هزینه‌اش را ما می‌دهیم و بهره‌اش را امریکایی‌ها می‌برند. داعش مظهر تروریسم است و هرجا که نیاز باشد با آنها مقابله می‌کنیم.

حالا امریکایی‌ها طبق راهبردی که اوباما اعلام کرده است می‌خواهند معارضین معتدل را آموزش دهند که هم با داعش مبارزه کنند و هم با ارتش سوریه. شما نگاه کنید با تمام تلاش‌شان از داعش، نصره و... حمایت کردند تا با ارتش سوریه مقابله کنند، نتوانستند حالا می‌خواهند گروهی را تربیت کنند که هم با داعش و گروه‌های تروریستی مبارزه کند و هم با ارتش سوریه، اصلا چنین چیزی امکان‌پذیر نیست.

داعش تمامی این گروه‌هایی که به وجود می‌آیند را از بین خواهد برد. هرچند با این موضوع مخالف هستم اما داعشی‌ها یک عده متعصب هستند که از دست تحقیرهایی که در این سال‌ها بر آنها روا شده خسته‌اند. کمبودهایی در جهان اهل سنت وجود دارد که می‌خواهند برای خودشان آنها را پر کنند. باید گفت پیروزی انقلاب اسلامی و ایجاد حکومت دینی در پی نظریه ولایت فقیه امام (ره) و مردم‌سالاری که توسط ایشان ایجاد شد، باعث رقابت‌ها و حسادت‌هایی میان همپیمانان عربی سابق شاه شد و باعث شد تا تمامی مردم این کشورهای شاهنشاهی علیه حکومت‌هایشان موضع بگیرند. اما اشغال افغانستان توسط شوروی فرصتی شد تا متخصصان فیلمسازی جعلی بریتانیایی این افراط‌گرایی، نظریه‌پردازی کنند تا منطبق با حکومت شاهنشاهان و در برابر مردم‌سالاری منسجم باشند.

خانم بی‌نظیر بوتو در مصاحبه‌یی با بی‌بی سی در حالی که خبرنگار به وی حمله کرد که سازمان اطلاعات ارتش پاکستان باعث به وجود آمدن القاعده و طالبان بود، پاسخ داد که نظریه‌پردازی آن با انگلیسی‌ها بود، حمایت‌های مالی آنها را اعراب انجام دادند و متاسفانه زحمت آن را ما کشیدیم. از همین رو بود که اسلام‌گرایان شمال پاکستان هم که اسلام کم عمقی داشتند محل تولد طالبان شد. عرب‌ها نیز در افغانستان دوره دیدند، اینها شدند افغان‌های عرب و القاعده. خانم کلینتون بعد از کشته شدن بن‌لادن در کمیته سیاست خارجی سنای امریکا اعلام کرد که القاعده را ما ایجاد کردیم اما حالا ناچاریم که با آنها بجنگیم.

داعش نیز به رهبری بغدادی ابتدا به عنوان حکومت اسلامی عراق، شاخه القاعده در عراق شد و نصره نیز شاخه القاعده در سوریه شد. بنا بود آنها با یکدیگر ادغام شوند که ایمن ظواهری با آن مخالفت کرد و میان رهبران داعش و نصره اختلاف به وجود آمد. با این حال سرویس‌های اطلاعاتی امریکا، فرانسه، ترکیه و عربستان، به رهبری بندر بن سلطان پول و اسلحه وارد سوریه کردند و این گروه‌ها به‌شدت قدرتمند شدند و اگر برادران حزب‌الله وارد عمل در سوریه نمی‌شدند و در مقابل آنها نمی‌ایستاندند چه بسا باعث سقوط سوریه می‌شد. ما دیدیم که در آن دوران غربی‌ها اقدام حزب‌الله را محکوم کردند، حالا چگونه شده است که همه می‌خواهند در برابر داعش بجنگند؟ داعش خیلی خوب شرایط را فهمیده و خودش امریکایی‌ها را تحریک می‌کند. با این وجود داعشی‌ها همواره محکوم هستند. اما باید پذیرفت که عده زیادی از مردم عربستان با داعش همراه هستند ولی حالا پادشاه عربستان می‌گوید که داعش یک ماه دیگر به اروپا می‌رسد و دوماه دیگر به امریکا و حالا می‌خواهد در ائتلافی علیه داعش همراهی و اقدامات آن را محکوم کند. ما نیز اکنون در جایی که نیاز باشد حضور داریم. اما این بازی، بازی ما نیست.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله اعتماد/ بازی ائتلاف، بازی ما نیست» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X