زیباکلام: حسن روحانی در مخمصه گرفتار شده است/ اصلاح طلبان و اصولگرایان به دولت اعتراض دارند

زیباکلام: حسن روحانی در مخمصه گرفتار شده است/ اصلاح طلبان و اصولگرایان به دولت اعتراض دارند

مثلث/ یک سالگی دولت اعتدال هم گذشت، اما ابهام‌ها بر سر مفهوم اعتدال، نسبت دولت یازدهم با جریان اصولگرا و جناح اصلاح‌طلب، مرز میان دفاع از دیدگاه‌های یک جناح و سکوت در برابر جناحی دیگر در کلیت دولت فعلی و مسائلی از این قبیل همچنان ادامه دارد و تا جایی عمق یافته که حتی برخی دیگر این دولت را دولت اعتدال نمی‌پندارند، بلکه به‌دنبال مفهومی ‌دیگر برای اطلاق به آن هستند. هفته‌نامه مثلث در گفت‌وگو با دکتر‌صادق زیباکلام، استاد دانشگاه و تحلیلگر و صاحب‌نظر مسائل سیاسی ایران به بررسی این مسائل پرداخته که مثلث آنلاین بخش هایی از آن را بازنشر می کند :

*به نظر می‌رسد دکتر روحانی در خصوص مساله فتنه در مخمصه‌ای گرفتار شده است. از یک سو بدنه اجتماعی که به آقای روحانی رای دادند و همچنین بسیاری از چهره‌ها و شخصیت‌هایی که در به قدرت رسیدن ایشان نقش موثری ایفا کردند، اساسا تلقی دیگری از این موضوع دارند. از سوی دیگر عده‌ای مدام با این پرسش روبه‌رو هستند که آیا آقای روحانی شخصا چنین مساله‌ای را قبول دارد یا خیر؟ به نظر من ایشان شخصا چنین مساله‌ای را قبول ندارد.

* بخشی از بدنه اجتماعی که به آقای روحانی رای دادند پدیده‌ای به اسم فتنه را اساسا قبول ندارند. چهره‌های شاخص نزدیک به آقای روحانی هم که نقش موثری در پیروزی ایشان داشتند هم چیزی به اسم فتنه را قبول ندارند. به‌طور مشخص نه آقای خاتمی چیزی به اسم فتنه را قبول دارد، نه آقای هاشمی‌رفسنجانی و نه هیچ یک از دولتمردانی که اکنون با آقای روحانی کار می‌کنند. برخی از این افرد چنین چیزی را قبول ندارند که یک عده به‌طور سازمان یافته از خارج کشور برای براندازی نظام اقدام کرده باشند.

* روحانی از جانب اصولگرایان و به ویژه جبهه پایداری تحت فشار است که مرز خود را با فتنه مشخص کند. از سوی دیگر آقای روحانی از سوی بدنه اجتماعی که او را مورد حمایت قرار داد برای انکار فتنه تحت فشار است، بنابراین ایشان در وضعیت دشواری قرار دارد. در این شرایط که ایشان از سوی دوقطب مخالف تحت فشار قرار دارد، چاره‌ای جز این نیست که درباره فتنه داوری و موضع‌گیری مشخصی نداشته باشد، با این وجود گاهی اوقات شرایط به‌گونه‌ای است که ایشان مجبور می‌شود به‌نوعی درباره این مساله اظهارنظر و موضع‌گیری کند. همچنان که هنگامی ‌که ایشان در جلسه استیضاح وزیر علوم در مجلس حضور پیدا نکرد، بعضی از نمایندگان اظهار می‌کردند این حضور نیافتن، ناشی از این است که ایشان فتنه را قبول دارد؛ اما آقای روحانی در سخنان اخیرش گفت که نمی‌توان کسی را به صرف حضور در یک راهپیمایی یا عکس، فتنه‌گر نامید.

* معتقدم که تنها راه‌حل این است که به بررسی موضوع بپردازند نه اینکه طوری حرکت کنند که نه سیخ بسوزد نه کباب. یعنی نه بدنه اجتماعی خود را برانند نه اینکه خاطر اصولگرایان را مکدر کنند. این روش بازدهی مناسب را به همراه نخواهد داشت.

*بازی با لغات درباره فتنه هیچ فایده‌ای ندارد. الان شاهد هستیم که روزنامه کیهان سنگین‌ترین حملات و نقدها را نثار رئیس‌جمهور می‌کند در حالی که آقای روحانی به زعم خویش سعی دارد طوری رفتار کند که اصولگرایان تندرو را مکدر نکند، ولی آنها خواه‌ناخواه مکدر شده‌اند. بدنه اجتماعی دولت هم چنین وضعیتی دارد و به اینکه آقای روحانی مواضع مشخصی در رد فتنه اتخاذ نکرده است اعتراض دارند. اصلاح‌طلبان هم به آقای روحانی اعتراض دارند که با وجود اینکه از بعضی مسائل اطلاع دارد اما موضع‌گیری مشخصی انجام نداده است. به نظر من اگر کسی در راهپیمایی شرکت کرده به این دلیل بوده که اعتراض و نارضایتی خود را از اوضاع نشان دهد، در حالی که اگر این فرد برانداز بود اصلا در انتخابات شرکت نمی‌کرد و رای هم نمی‌داد. بنابراین با حضور در راهپیمایی، نارضایتی خود را نشان داده است.

* با سکوت کردن نمی‌توان اعتدال را به نمایش گذاشت و اعتدال در این زمینه ‌بی‌معناست.

* ترمیم دولت لزومی ‌ندارد.‌ ترمیم دولت زمانی مطرح می‌شود که برخی وزرا با بدنه دولت همخوانی نداشته باشند. وزرای کنونی دولت از یکدستی و هماهنگی کافی برخوردارند بنابراین نظر آقای خاتمی مبنی بر لزوم‌ ترمیم دولت را تایید نمی‌کنم. ممکن است انتقاداتی نسبت به عملکرد برخی از وزرا وجود داشته باشد، اما این دلیل بر ناکارآمدی نیست؛ بنابراین لزومی ‌به‌ترمیم دولت هم وجود ندارد. به نظر من منظور این افراد این نیست که دولت از روی ناکارآمدی باید ‌ترمیم شود بلکه آنها می‌خواهند درصد اصلاح‌طلبی دولت بیشتر شود که آن هم با ‌ترمیم حاصل نخواهد شد و تضمینی هم در این باره وجود ندارد. بیشتر شدن وزن اصلاح‌طلبی در دولت راه‌های خاص خود را دارد و ‌ترمیم دولت تنها راه آن نیست.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «زیباکلام: حسن روحانی در مخمصه گرفتار شده است/ اصلاح طلبان و اصولگرایان به دولت اعتراض دارند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X