باغبان باشی/ آشنایی با گل امپیشن بالزامینا

باغبان باشی/ آشنایی با گل امپیشن بالزامینا

نارگیل/ گیاهی همیشه سبز است که ارقام پرپر یا کم پر و پا بلند یا پا کوتاه دارد. ارقام پا کوتاه برای استفاده در گلدان و ارقام پا بلند برای کشت در زیر سایۀ درختان مناسبند.
این گیاه یک ساله و بومی جنوب شرق آسیا و هند است. بلندی آن بین 30 تا 60 سانتی متر است. ساقه ای افراشته دارد. گل های نامنظم با رنگ های صورتی، قرمز ، حنایی و سفید دارد.
میوه ی آن کپسولی شکل و مخطط است و در هنگامی که میرسد با یک فشار ناگهان باز شده و بذرها را به بیرون پراکنده می سازد و نام انگلیسی آن با این صفت این گیاه انتخاب شده است.
این گیاه همچنین گیاه گلخانه ای خوبیست چون در شرایط مطلوب گلدهی طولانی دارد . برگهایی ظریف ، نیزه ای و سبز روشن دارد که گلها با 5 گلبرگ به رنگهای سفید ، صورتی ، ارغوانی و قرمز و یا ترکیبی از این رنگها در میان این نیزه های سبز ظاهر می شوند. گلها 5-2.5 سانتی متر و در ارقام جدید 7-6 سانتی متر پهنا دارند.
ویژگی جالب توجه این گیاه اینست که کپسول بذرهایش با لمس کردن باز و بذرهای آن پراکنده می شوند . بهمین دلیل است که به آن Impatiens یا گل بی حوصله می گویند .
این گیاه به شدت پروانه ها و زنبور ها را به خود جذب می کند. بذرهای این گیاه را پس از رسیدن کامل می توان جمع آوری نمود و آن ها را نگهداری کرد.
این گل غیر متداول اما زیبا در خاکی سبک و غنی از مواد آلی و در شرایط سایه و گرم رشد مطلوبی دارد .
به سرما حساس است و خاک محل ریشه های آن باید همواره مرطوب باشد که برای این منظور می توان در خاک پای گیاه از مواد حافظ رطوبت استفاده کرد .
از برگ ها و گل این گیاه نوعی رنگ استخراج می شود که می توان برای رنگ کردن ناخن ها از آن استفاده نمود. این گیاه مسهل و مدر است و همچنین از آن برای درمان درد های مفاصل استفاده می شود. گل ها خنک کننده لعابدار و مقوی هستند. گل و عصاره ی الکلی بدست آمده از گل ها خاصیت ضد میکروبی دارد. دانه های آن خلط آور است و همچنین برای درمان سرطان هم مفید است. از پودر دانه های آن برای قوت بخشیدن به زنان استفاده می شود.
این گیاه هیچ بیماری و یا آفت جدی ندارد. می توان از آن برای زیبا سازی پیاده رو و مکان ها سایه دار و مناطق جداکننده بین باغچه ها استفاده نمود.
قلمۀ این گیاه نیز در بهار تا اواخر تابستان براحتی ریشه دار می شود.
برای تکثیر آن می توان از قلمه و یا بذر استفاده نمود. تکثیر با بذر بهترین راه تکثیر است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «باغبان باشی/ آشنایی با گل امپیشن بالزامینا» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X