روحانی: مهار تورم را تا تک رقمی شدن ادامه می‌دهیم

روحانی: مهار تورم را تا تک رقمی شدن ادامه می‌دهیم

نسیم/ رئیس‌جمهور گفت: بانک پول می‌گیرد تا کار مردم را راه بیندازد اما پول‌ها را به پستو می‌برد، خوب اگر بنگاه دارید بگویید بنگاه داریم.

روحانی بعد از ظهر امروز در جمع صاحبان صنایع و کارآفرینان در محل تالار صبای صدا وسیمای خراسان رضوی در مشهد گفت: ما باید با دنیا مقابله کنیم، و اگر امکان رقابت نداشته باشیم این ممکن نیست. اقتصاد دولتی اقتصادی فشل است و روح و روان لازم و پویا را ندارد. در شرایط کنونی هرچه دولت کوچکتر و چابک‌تر باشد زندگی مردم بهتر می‌شود

وی ادامه داد: شهر مشهد مقدس حساب دیگری دارد. از آن روزی که این سرزمین نام‌گذاری شد و از آن روزی که پیامبر به مسلمانان اعلام کرد "پاره تن من در طوس دفن می‌شود" و فرمود که هر کس او را زیارت کند گناه او آمرزیده می‌شود؛ حساب این سرزمین با همه جا متفاوت شد. اگر بگوییم یاران جسم و مشهد جان، گزاف نگفته‌ایم. اگر ما برای خدمت به مردم و ساحت امام هشتم، معیشت و وضع زندگی مردم را بهبود بدهیم خداوند برکت خاصی هم قرار خواهد داد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: دوران اینکه بگوییم دولت مشکلات اجتماعی را حل کند، گذشته است. اقتصاد دولتی اقتصادی فشل است و روح و روان لازم را ندارد. بخش اقتصادی بهتر فعالیت می‌کند، شما یک میوه‌فروش معمولی را ببینید که از صبح زود تا پایان شب چه طور فعال است، اما یک کارمند معمولی دولت با مشکلات زیادی کار می‌کند.

روحانی گفت: هرچه دولت متناسب‌تر باشد و با شرایط ایران امروز هرچه دولت را کوچک‌تر و چابک‌تر کنیم و دولت بتواند با بروکراسی خود بجنگد، زندگی مردم بهتر می‌شود. اقتصاد در ایران هم دولتی و هم انحصاری است. رقابت اگر نباشد ممکن نیست حرکت اقتصادی جدی انجام شود. ما باید با دنیا مقابله کنیم، و اگر امکان رقابت نداشته باشیم کار ممکن نیست.

روحانی تصریح کرد: ما چاره‌ای نداریم جز اینکه دولت را کوچک کنیم و برای توسعه کشور بخش خصوصی را دعوت کنیم؛ باید اعتراف کنیم دولت هنوز نتوانسته به این نقطه برسد لذا همه باید تلاش کنیم و دست به دست هم بدهیم. این حرکت آغاز شده ولو در حد مطلوب نیست. ما در هر سفر، یک جلسه هم برای بحث اقتصادی می‌گذاریم.

وی گفت: کار باید به دست غیردولت سامان پیدا کند. ما یک مشکلی داریم و آن هم این است که وصل به چاه نفت هستیم. دولت‌های قبل هم مجبور بودند به دنبال بخش خصوصی بروند، اگر بتوانیم جلوی خام‌فروشی را بگیریم شرایط ما متحول می‌شود.

رئیس‌جمهور افزود: در بخش اقتصاد اولین قدم سکون و آرامش است؛ باید اعتماد بین بخش خصوصی و دولت ایجاد شود. ما گفتیم که تورم را قدم به قدم مهار می‌کنیم و عنان این اسب سرکش را می‌کشیم؛ کار را شروع کرده‌ایم و ادامه می‌دهیم. ما چندین جلسه روی این بحث کار کردیم که مهار تورم را ادامه بدهیم تا تک رقمی یا در یک جای مشخصی ادامه یابد.

روحانی در ادامه گفت: ما مهار تورم را تا تک رقمی شدن ادامه می‌دهیم. این رقم، قدم به قدم پایین می‌آید تا بتوانید برنامه‌ریزی کنید؛ اکنون نیز تورم به سمت تک رقمی شدن در حرکت است. سال 95 تورم را تک‌رقمی می‌کنیم. دولت قدم‌هایی در این زمینه برداشته است، پیش‌بینی ما این بود که دررد شش‌ماهه دوم از رکود خارج می‌شویم، من دلایلی داشتم که قبل از شش‌ماه ما از رکود خارج می‌شویم.

وی تصریح کرد: ما 177 بند مربوط به بسته خروج از رکود را آماده کردیم تا صاحب‌نظران نظر خود را بگویند، آن بخش‌هایی هم که نیاز به لایحه داشت را به مجلس دادیم. اگر آنچه ما به مجلس دادیم مصوب شود بانک‌ها تحرک جدی پیدا می‌کنند. بانک‌ها تا رسیدن به ایده‌ال ما فاصله دارند. جالب نیست که بانک پول می‌گیرد تا کار مردم را راه بیندازد اما پول‌ها را به پستو می‌برد، خوب اگر بنگاه دارید بگویید بنگاه داریم. البته تصمیم‌گیری شده که در این زمینه چه اتفاقی باید بیفتد.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: محاسبات اولیه نشان می‌دهد که ما از رکود خارج شده‌ایم؛ تردید ندارم که از رکود خارج شده‌ایم. اینکه مجموعا با نفت 2.5 درصد رشد داشته‌ایم خوب است، آن‌هم برای ما که دو سال نرخ رشد منفی داشته‌ایم. سرمایه بین ما و شما بسیار مهم است؛ ما کاری کنیم که اعتماد شما بیشتر شود و شما کاری کنید که دولت به شما اعتمادش بیشتر شود.

روحانی در ادامه با بیان اینکه برخی با کارهای خود به 10 نفر که کار سالم می‌کنند نیز لطمه می‌زنند، گفت: گاهی آتشی شعله‌ور می‌شود و تر و خشک را می‌سوزاند؛ دو طرف باید تلاش کنند و اعتماد را ایجاد کنند.

رئیس‌جمهور گفت: خواهش می‌کنم برای خراسان رضوی همه ما با امام هشتم پیمان ببندیم که خراسان رضوی را متحول کنیم؛ دائم می‌گوییم مسئله بافت فرسوده حل نمی‌شود، چون دولت می‌خواهد کار را حل کند، پس نقش بخش خصوصی چیست؟ اگر این کار شدنی بود تا حالا حل شده بود. اگر ما درست برنامه‌ریزی کنیم بافت اطراف حرم هر میلیمترش جواهر و گران‌بها است.

روحانی خاطرنشان کرد: اگر این مناطق به بخش خصوصی واگذار شود، بخش خصوصی همه چیزش را درست می‌کند. ما می‌خواهیم این را خودمان درست کنیم و لذا درست هم نمی‌شود؛ رقابت‌های درونی هم بین دستگاه‌ها برای این مشکل وجود دارد.

وی ادامه داد: هم مسئله بافت فرسوده و هم حاشیه‌نشینی را اگر به بخش خصوصی واگذار کنیم، پس از مدتی این مشکل حل می‌شود و همکاری مردم آن را حل می‌کند. استاندار می‌گوید 317 شرکت اعلام آمادگی کرده‌اند برای سرمایه‌گذاری در استان، این خبر خوشی است. در این یک ساله فضا عوض شده و کار شروع شده است؛ خصوصا در این استان که سالانه 25 میلیون مسافر دارد. باید از فرصتی که مردم در مشهد هستند هم مادی و هم معنوی استفاده کنیم.

رئیس‌جمهور در ادامه تصریح کرد: اگر کسی به مشهد آمد باید احساس کند که کالای سالم در مشهد وجود دارد و به لحاظ معنوی نیز بهترین اماکن موجود باشد. باید فرهنگ زیارت را خدمت مردم تشریح کنید؛ همین که از دور بگویید "السلام علیک یا علی ابن موسی‌الرضا" هم زیارت است، برخی به حرم که می‌آیند وقتی جا می‌گیرند دیگر آن را به دیگری نمی‌دهند، خوب این فرهنگ زیارت است که باید توضیح داده شود.

روحانی گفت: بر اساس روایات نیز زیارت باید کوتاه باشد، عبادت مستحب در روایات است که هرگاه شرایط آن وجود نداشت لزومی ندارد انجام شود؛ اینجا سرزمینی زیارتی است و باید آن را به عنوان یک فرصت ببینیم، دولت باید سرمایه‌گذاری کند و در موضوعاتی نظیر آب سرمایه‌گذاری می‌کنیم و تا پایان سال سه سد را به بهره‌برداری می‌رسانیم.

وی افزود: قطار مشهد تهران را باید برقی کنیم و خط آهن مشهد-گرگان نیز باید احداث شود. در زمینه حمل و نقل عمومی حمایت‌های لازم را به عمل می‌آوریم. به استاندار گفتم که هر کاری که لازم است در زمان کوتاه انجام شود و نباید مردم را معطل کرد؛ باید به مردم کمک کنیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به سیاست‌های دولت تأکید کرد: ما در سیاست داخلی برای آرامش و در سیاست خارجی با دنیا برای آرامش تلاش می‌کنیم. الان دنیا به این نتیجه رسیده که گروهک‌های اطراف، تروریست هستند اما قبلا چنین واقعیتی را باور نمی‌کردند. ما همین روند را با دنیا ادامه می‌دهیم. در بحث هسته‌ای با دنیا جدی هستیم و اگر آنها هم جدی باشند در زمان اندک کار را به نتیجه می‌رسانیم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روحانی: مهار تورم را تا تک رقمی شدن ادامه می‌دهیم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X