سرمقاله همشهری/ مذاکرات هسته‌ای، ریحانه جباری و آزاده نامداری

سرمقاله همشهری/ مذاکرات هسته‌ای، ریحانه جباری و آزاده نامداری

همشهری/ «مذاکرات هسته‌ای، ریحانه جباری و آزاده نامداری» عنوان یادداشت روز روزنامه همشهری به قلم اسماعیل رمضانی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

از قدیم گفته‌اند «شرط عقل است صبر تیرانداز/ که چو رفت از کمان نیاید باز» حالا اگر جای کمان، رسانه بگذارید از همین شعر معروف سعدی برای روزگار امروز می‌شود نکته‌های فراوانی استنباط کرد.

به راستی ما چگونه می‌توانیم از کارکردها و نقش رسانه‌ها در جهت رسیدن به مقصود خود استفاده کنیم و نه عکس آن؟ به این چند نمونه نگاهی بیندازید.

1- مذاکرات هسته ای: یک نمونه منحصر به فرد از نظارت رسانه‌ای. همه طرف‌های درگیر به خوبی آگاه بودند که جای مذاکره دور میز است نه توی صفحات رسانه ها. بنابراین از افشای هرگونه اطلاعاتی که به مذاکرات ضربه وارد می‌کرد خودداری می‌کردند. در مذاکرات لوزان بیش از 500رسانه از سراسر جهان همگی هتل محل مذاکرات را محاصره کرده بودند. ایجاد «سکوت خبری» در میان این همه خبرنگار ورزیده فقط نشان از یک چیز داشت: رسیدن به یک فهم مشترک از استفاده هدفمند از کارکردهای رسانه ها.

2- ریحانه جباری: یک نمونه‌ روشن از نقش‌ رسانه‌ها در ایجاد فشار رسانه ای. یک موضوع شخصی که می‌توانست با پادرمیانی‌ ریش سفید‌ها و نهادهای قانونی شاید ختم به خیر شود با حضور رسانه‌ها و کمپین‌سازی‌‌های بیهوده و فشارهای خارجی خانواده مقتول را واداشت‌ به‌خاطر ریختن آبروی‌شان در‌ رسانه‌ها ‌ رضایت ندهند.

3- دعوای آزاده نامداری و فرزاد حسنی: یک نمونه ‌ برای اثبات بیسوادی رسانه‌ای آدم‌های معروف. رسانه جای دعوای خانوادگی و ایجاد قضاوت برای گناهکاری و یا بیگناهی خویشتن در معرض عموم نیست. مهم نیست که در این ماجرای کودکانه حق با چه‌کسی است، مهم این است که هیچ کدام از طرفین آگاه نیستند که چه بازی خطرناکی را با زندگی خویش در معرض دید همگان ادامه می‌دهند.‌عدم‌درک کافی از کارکرد رسانه‌ها ‌، کار رابه جایی رسانده که باخت نتیجه قطعی برای همه طرفین ماجرا باشد.‌
* * *
اگر بخواهیم به زبان علم شیمی سخن بگوییم، رسانه قرار نیست «حلال» مشکلات باشد، بلکه در اغلب اوقات در نقش یک «کاتالیزور» فرایندهای ارتباطی را سرعت می‌بخشد. باید بفهمیم که در چه موقعیت و زمانی همه‌گیری ارتباط می‌تواند در مجموع به نفع هدف و مقصود ما باشد، باید بفهمیم که چه زمانی و چه نوع تیری باید انداخت، در غیراین صورت رسانه همان تیغ تیزی خواهد بود که در دستان یک زنگی مست افتاده باشد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله همشهری/ مذاکرات هسته‌ای، ریحانه جباری و آزاده نامداری» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X