سرمقاله راه مردم/ تردد ایمن عابران پیاده در گرو چیست؟

سرمقاله راه مردم/ تردد ایمن عابران پیاده در گرو چیست؟

راه مردم/ «تردد ایمن عابران پیاده در گرو چیست؟» عنوان یادداشت روز روزنامه راه مردم به قلم محمد کلاته (کارشناس شهری) است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

بیش از یکصد سال است که خودروها خیابان های شهر های جهان را به سیطره خود در آورده اند و این چهارچرخ هنوز از حرکت نایستاده و هرروز مدلی پیشرفته تر از آن ارائه می شود. اما از همان بدو تولد اتوموبیل یک موضوع جدی مطرح شد و آن ایمنی عابران پیاده بود. عابرانی که نیاز داشتند از خیابان ها بگذرند آن هم خیابان هایی که امروزه در سراسر شهر ها گسترده شده اند. این بود که از همان ابتدا تمهیداتی برای ایمنی عابران پیاده چه از نظر سخت افزاری و چه از نظر نرم افزاری که شامل تدوین قوانین راهنمایی و رانندگی بود اندیشیده شد.

امروزه خیابان های سطح شهر پر است از خط کشی های عابر پیاده در سر چهاراه ها و تقاطع ها ، سرعت گیر ها ، جزایر ایمنی ، پل های عابر پیاده و زیر گذر ها ، علایم راهنمایی و رانندگی و سرانجام پیاده راه ها که تنها با یک هدف ایجاد شده اند: ایمنی عابران پیاده . اما در امتداد این امر توسعه مکانیکی نیز سبب می شود فرهنگ ایمنی عابران پیاده روز به روز افزایش پیدا کند.

در سال 1404 ، شهر تهران دارای سیستم حمل ونقلی است که کیفیت زندگی و فعالیت ساکنان شهر را مطابق بااستانداردهای بین لمللی ارتقاء داده است که این امر متضمن این است که این سیستم یکپارچه، دردسترس،روان، راحت، ایمن، پاک و درجهت توسعه اقتصادی تهران باشد و با درنظر گرفتن محدودیت منابع، قابل اجراباشد . همانطور که از سند چشم انداز تعیین شده برای شهر تهران بر می آید یکی از ابزار ارتقا زندگی شهروندان ایمنی آنان است. چند سالی می شود که شهرداری تهران در بخش حمل و نقل شعار حمل و نقل انسان محور را سر می دهد و صد البته یکی از اجزای مهم این امر ایمنی عابران پیاده است. بی تردید اگر در توسعه حمل و نقل یک شهر همه اقدامات حول محور خودرها ایجاد گردد ،یعنی خیابان ساخته شود برای خودروها ،پیاده راه ها محدود شوند برای خودروها ،دیگر جایی برای تردد عابران باقی نمی ماند. این در حالی است که امرزه گسترش بی اندازه تعداد خودروها سبب به وجود آمدن مشکلاتی غیر قابل حل به مانند ترافیک و آلودگی هوا هم گشته است.

امروزه در شهر تهران پیاده راه ها در حال گسترش هستند ،مسیر های دو چرخه سواری در حال توسعه هستند و پل های عابر پیاده و زیر گذر ها در حال ازدیاد هستند. همه این موارد تنها مبین یک امر است و آن اینکه امکان تردد ایمن عابرا بیش از گذشته شده است. آنچه که از این اقدامات بر می آید این است خودروها علاوه بر اینکه همواره وسیله برای تسهیل امور مردم بوده اند همیشه تهدیدی هم برای امنیت آنان به شمار می آمدند از این رو توجه به امنیت عابران همواره مورد توجه مدیران شهری بوده است.

در شهر تهران عابران پیاده سهم بالایی از متوفیان تصادفات رانندگی را به خود اختصاص می دهند و این جا است که اهمیت تامین امنیت شهروندان دو چندان می شود. امااینکه چه کسانی در تامین امنیت عابران نقش دارند نیز جای بحث دارد. اولین گروهی که در تامین امنیت عابران نقش دارد خود عابران هستند ،از جمله اینکه یک عابر باید حتما از گذرگاه مخصوص عابر پیاده که شامل محل های خط کشی شده و یا پل های عابر پیاده می شود رد شود که از این طریق می تواند امنیت خود را هنگام رد شدن از خیابان‌ها تأمین کند. دومین گروه، رانندگان وسایل نقلیه هستند که باید خود را ملزم به رعایت حقوق عابران بدانند. اینکه یک راننده خود را ملزم به رعایت حقوق عابران بداند که باید در هنگامی که چراغ قرمز است پشت خط عابر پیاده بایستد و یا اینکه هنگام رسیدن به محل خط کشی عابر پیاده سرعت خود را کم کند و نیز به حریم عابران پیاده در پیاده‌راه‌ها تجاوز نکند که مستلزم اجرای سفت و سخت قانون و نیز فرهنگ‌سازی در بین رانندگان است. گروه دیگر تدوین‌کنندگان قانون و مجریان آن هستند.

در قانون باید پیش‌بینی‌های لازم جهت تأمین امنیت عابران پیاده از طریق وضع قوانین بازدارنده پیش‌بینی شود. در همین راستا مجریان قوانین باید برخورد بدون اغماضی با افرادی داشته باشند که به حریم عابران تجاوز می‌کنند البته خود عابرینی هم که قوانین را رعایت نمی‌کنند مشمول اعمال قانون خواهند شد. و سرانجام گروه آخر که وظیفه توسعه‌ی مکانیکی معابر ایمن شهر را بر عهده دارند. همانطور که اشاره شد مدیریت شهری در تمام نقاط جهان حساسیت ویژه‌ای نسبت به تأمین امنیت عابران پیاده دارند و متناسب با پیشرفت خودروها، تجهیزات ایمنی برای عابران پیاده را فراهم می‌سازند که این امر سبب ارتقای سطح زندگی شهروندان هم خواهد شد.

آری ایمنی عابران پیاده و ارتقای فرهنگ ترافیکی سبب پیشرفت و ارتقای سطح کیفی زندگی شهروندان خواهد شد. چگونه؟ وقتی یک اتومبیل به خود اجازه ندهد که در هنگام رد شدن عابران از خط کشی عابر پیاده به حریم آنان تجاوز کند، یعنی به حقوق دیگران احترام گذاشته، این احترام به حقوق دیگران نیز می‌تواند در کل جامعه تسری پیدا کند و آن وقت است که می‌توان به پیشرفت زندگی شهروندان امید بست.

حال باید ابزار و زمینه را برای این فرهنگ‌سازی فراهم آورد.

شهروندان مهمترین رکن یک شهر هستند که شهر و قوانینش و تجهیزاتش حول محور آنان شکل می‌گیرد. از این رو باید در حفظ تأمین حقوق عابران که همانا شهروندان یک شهر اند، کوشا بود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله راه مردم/ تردد ایمن عابران پیاده در گرو چیست؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X