سرمقاله جوان/ گزارش ابزاری آقای دبیر‌کل

سرمقاله جوان/ گزارش ابزاری آقای دبیر‌کل

روزنامه جوان/ «گزارش ابزاری آقای دبیر‌کل» عنوان یادداشت روز روزنامه جوان به قلم عباس حاجی‌نجاری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

انتشار گزارش دبیر‌کل سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران در رسانه‌های غربی در هفته گذشته و در آستانه بر‌گزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل در شرایطی صورت گرفت که این گزارش در مقایسه با گزارش‌های قبلی احمد‌ شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد حقوق بشر، عملاً تکرار همان ادعا‌هاست و تنها تفاوت آن این است که در آن سعی شده است ادعا‌های مذکور را با شعار‌های انتخاباتی رئیس جمهور تطبیق دهد و به تبع آن ادعا کند که آن شعار‌ها در عمل به نتیجه نرسیده است.

اگر‌چه در مورد کار ایجابی نهاد‌های مسئول در ایران در زمینه تبیین مبانی حقوقی برخی از اقدامات محاکم قضایی چه در مورد بر‌خورد با جرائم مطبوعاتی یا احکام صادر شده برای اشرار یا باند‌های مافیایی مواد مخدر که متأسفانه دبیرکل سازمان ملل برای حمایت از آنها بر‌خاسته است، کاستی‌هایی وجود داشته که قطعاً قوه قضائیه باید اقداماتی جدی را برای آن صورت دهد، اما انتشار رسانه‌ای این گزارش را عملاً باید در چار‌چوب جنگ روانی غرب در آستانه بر‌گزاری اجلاس سازمان ملل و آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای در نیو‌یورک ارزیابی کرد.

بررسی تاریخی سفر‌های رؤسای جمهور ایران به مجمع عمومی سازمان ملل همواره نشان‌دهنده تأثیر‌گذاری این سفر‌ها بر افکار عمومی جهانی بوده است و به همین دلیل همواره تلاش شده با زمینه‌سازی اقدامات روانی عملاً از آثار این سفرها کاسته شود، به ویژه آنکه در شرایط تحولات کنونی منطقه و اعتراض ایران به نحوه دخالت‌های نظامی جدید امریکا این چالش‌ها به اوج خود رسیده است، لذا یکی از اهداف انتشار این گزارش با مضمون متهم‌سازی ایران به عدم رعایت حقوق بشر، زمینه‌سازی برای تحرکات گروهک‌های ضدانقلاب برای تشکیل اجتماعات ذیل حمایت‌های مأموران امریکایی برای تحت‌الشعاع قرار دادن سفر رئیس‌جمهور ایران است که متأسفانه در گذشته نیز چندین بار سابقه داشته است. اما دلیل دیگر انتشار این گزارش به آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 باز می‌گردد.

روند گذشته این مذاکرات و نشست وین6 که به توافق چهار ماهه انجامید، عملاً فرصت را از امریکایی‌ها برای طرح مطالبات جدید در موضوع اختلافات هسته‌ای سلب کرده و ایران با تکیه بر حقوق خود در مورد تعداد سانتریفیوژ‌ها، نیروگاه اراک و دوره زمانی رفع تحریم‌ها و... که متکی بر حمایت‌های مردم و رهبری است، مذاکرات را وارد مرحله جدیدی کرده است، اما این گزارش با محوریت موضوع حقوق بشر،‌ عملاً تلاش دارد میدان جدیدی را جهت حفظ و تداوم تحریم‌ها برای امریکایی‌ها ایجاد کند. آذرماه گذشته مشاور امنیت ملی امریکا در سخنانی با تأکید بر استفاده این کشور از ابزار حقوق بشر برای حفظ و تداوم فشار بر ایران به رغم حل مسائل هسته‌ای می‌گوید: «در حالی که ما امکان حل و فصل دیپلماتیک مسئله هسته‌ای را می‌آزماییم.

به این نکته نیز توجه داریم که آزمون کلیدی دیگر آن است که ببینیم آیا وضع حقوق بشر در این کشور پیشرفت می‌کند یا خیر. تحریم‌های ما درباره ناقضان حقوق بشر در ایران ادامه خواهد یافت.»‌

حساسیت فوق‌العاده بان‌کی‌مون در مورد رعایت حقوق بشر در ایران در شرایطی صورت می‌گیرد که اغماض وی در مورد عملکرد دولت امریکا در مورد عدم رعایت حقوق انسانی در زندان‌های امریکا و ماجراهای اخیر این کشور در برخورد با سیاه‌پوستان، اعتراض بسیاری از مراجع بی‌طرف بین‌المللی را برانگیخته و نشان می‌دهد که این بار هم آقای دبیر کل به عنوان یک ابزار در خدمت دستگاه رسانه غرب و نظام سلطه عمل کرده است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله جوان/ گزارش ابزاری آقای دبیر‌کل» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X