سرمقاله سیاست روز/ افول یک امپراتوری

سرمقاله سیاست روز/ افول یک امپراتوری

سیاست روز/ «افول یک امپراتوری» عنوان یادداشت روز روزنامه سیاست روز به قلم محمد صفری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

یکی از اقدامات و سیاست‌هایی که کشورهایی همچون انگلیس و آمریکا در‌پی آن هستند، فروپاشی و تجزیه کشورهاست. چنین اتفاقاتی در بسیاری از نقاط دنیا به واسطه سیاست‌های تجزیه‌گرایانه چنین کشورهایی افتاده است و چندین کشور بزرگ به چند کشور کوچک و بی‌تأثیر تبدیل شده‌اند.
این کشورها همواره سعی داشته‌اند اتحاد و انسجام کشورهای خود را حفظ و از تجزیه خود جلوگیری کنند به همین خاطر برای حفظ یکپارچگی قلمرو خود دست به هر اقدامی حتی خشونت هم می‌زنند.
البته گاهی مواضع سیاست‌های کشورهای سلطه‌گر بر ادغام و الحاق برخی کشورهای مستقل به یکدیگر است. نمونه‌های آن وجود دارد. آلمان شرقی و آلمان غربی از جمله کشورهایی در قلب اروپا بودند که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به یک کشور تبدیل شدند و آلمان واحد را تشکیل دادند هر چند این کشور پس از جنگ جهانی دوم بین دو بلوک شرق و غرب تقسیم و به شرقی و غربی تبدیل شد.
کشور یوگسلاوی تکه‌تکه شد چون ناتو و آمریکا می‌خواستند چنین شود. اکنون از این کشور چه باقی مانده است؟ چند کشور کوچک و ضعیف.
این سیاست‌های تجزیه‌طلبانه اکنون درغرب آسیا پیگیری می‌شود، آرزوی آمریکا و غرب، تجزیه کشورهایی از جمله عراق، سوریه و برخی دیگر از کشورهای منطقه است که سالهاست دسیسه‌های خود را برای چنین اتفاقی پیاده می‌کنند.
اما چنین وضعیتی را برای خود نمی‌‌توانند تحمل کنند. بریتانیای کبیر که سال‌ها با استقلال ایرلند جنوبی درگیر بود، با سرکوب‌های خشونت‌آمیز و کشتار انقلابیون این کشور از استقلال آن جلوگیری کرد. آمریکا و ایالت‌های پهناور او هم، چنین وضعیتی دارند. در تازه‌ترین اتفاقی که در آمریکا افتاد، ایالت میسیوری با قتل یک جوان سیاه‌پوست از سوی پلیس این ایالت، درگیری‌ها و تظاهرات گسترده‌ای در آن به وجود آمد و حتی مردم معترض خواهان استقلال این ایالت شدند اما این اعتراضات با سرکوب شدید پلیس و ارتش فعلاً خفه شده است.
اکنون انگلیس با بحران استقلال اسکاتلند درگیر است. این کشور که پس از انگلیس بزرگترین سرزمین از امپراتوری ملکه است، قرار است رفراندم استقلال خود را در ۲۷ شهریور ماه به رأی مردم این کشور بگذارد.
لندن به خوبی از عواقب و تبعات چنین اتفاقی آگاه است و به همین خاطر دولت حاکم دست به کار شده تا از آن جلوگیری کند.
تبعات استقلال اسکاتلند برای انگلیس بسیار گسترده است. اسکاتلند از نظر اقتصادی برای بریتانیا اهمیت ویژه‌ای دارد. وجود منابع نفتی در این سرزمین این انگیزه را برای مردم آن به وجود آورده است تا استقلال داشته باشند. انگلیس از محل درآمد فروش نفت اسکاتلند سهم ناچیزی را به آن می‌دهد.
نکته مهم دیگر استقلال اسکاتلند، ایجاد موج استقلال‌خواهی در دیگر سرزمین‌های بریتانیای کبیر است. ایرلند شمالی و ولز از دیگر کشورهای زیرمجموعه بریتانیا هستند که در صورت برگزاری رفراندوم و استقلال اسکاتلند، قطعاً خواهان استقلال خواهند شد. قلمرو ملکه که گفته می‌شود، «خورشید هیچگاه در امپراتوری بریتانیا غروب نمی‌کند» اکنون غروب آن فرا رسیده است. غروبی که باعث خواهد شد جایگاه این کشور در معادلات بین‌المللی تنزل یابد و دیگر نتواند آن نقش اساسی و تأثیرگذار در صحنه بین‌المللی را ایفا کند.
این احتمال می‌رود که حتی انگلیس هم دستخوش تحولات در زمینه تجزیه داخلی شود و آنگاه ملکه، تنها باید بر کاخ خود سلطنت کند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله سیاست روز/ افول یک امپراتوری» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X