سرمقاله آفرینش/ مردم به آرامش نیاز دارند تا ارشاد

سرمقاله آفرینش/ مردم به آرامش نیاز دارند تا ارشاد

آفرینش/ «مردم به آرامش نیاز دارند تا ارشاد» عنوان یادداشت روز روزنامه آفرینش به قلم حمیدرضا عسگری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

ارزنده ترین و مهمترین نیاز بشر از ابتدا تا کنون مولفه " آرامش" بوده است. این مولفه حالتی کلی است که در برگیرنده شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است که حکومت‌ها همگی در جهت دست یابی به آن درتلاشند و میزان موفقیت آن ها در این امر بسته به میزان رضایت مردم جامعه از وضعیت زندگیشان می باشد. مسلما هیچ گاه نمی‌توان انتظار داشت که آرامش در تمامی جنبه‌ها بر یک جامعه حکمفرما شود . اما میزان کاهش فشارها برای رسیدن به نقطه ایده آل بسیار مهم است.

عدم آرامش مناسب افراد سبب برهم ریختگی اجتماعی می‌گردد و بروز جرائمی چون دزدی، زور گیری، کیف قاپی، فروش موادمخدر و... همگی از نابسامانی وضعیت زندگی مردم نشأت می گیرد. باید بررسی کرد که عوامل برهم زننده آرامش اجتماعی مردم چیست؟ آرامش اجتماعی اگرچه با مسائل اقتصادی در ارتباط است، اما مولفه‌های خاص خود را دارد که نمی‌توان به راحتی ازآنها گذشت.

احترام به شأن و شعور مردم از ضروریات فراهم سازی آرامش اجتماعی می‌باشد. رعایت حقوق شهروندی برپایه داشته‌های دینی و انسانی گمشده بسیاری از معضلاتی است که امروز ما در جامعه با آن دست وپنجه نرم می‌کنیم. متاسفانه مشکل کار اینجاست که ما بعضاً با تفاسیرسلیقه‌ای قصد اجرای باید و نباید‌ها را داریم. امروز مشکل بدحجابی در جامعه را نمی‌توان کتمان کرد، اما نحوه برخورد با آن را نیز نمی‌توان پذیرفت.

نوع برخوردهای قضایی و انتظامی با مردم عادی که ممکن است نوع پوشش مناسبی نداشته باشند، آرامش آنها را سلب خواهد کرد. در احکام و متون دینی داریم که حجاب مایه آرامش است، اما گفته نشده که اگر کسی دچار بدحجابی شد باید آرامشش را سلب کرد!

حمایت ازبدحجابی مورد نظرنیست، بلکه نوع رفتار وهدایت جامعه به سمت استفاده از پوشش مناسب مدنظر است تا از این طریق یک جامعه سالم و آرام را در کنار و به دست هم بسازیم. به دنبال ایده‌آل نگری نیستیم، اما اگر اجازه داده می‌شد تا مردم خود وارد این عرصه می‌شدند و با تبادل نظربایکدیگر با بدحجابی مواجه می شدند، امروز شاهد این بن بست رفتاری نمی شدیم. وقتی ما به طور مستقیم و با نگرش امنیتی وارد این موضوع شدیم نوعی دو دستگی میان مردم به وجود آوردیم و اینگونه ارتباط آنها را باهم قطع کردیم. حال طوری شده است که افراد با حجاب و آنهایی که دچار معضل بدحجابی هستند، به چشم بد به یکدیگر نگاه می‌کنند! آیا این روش‌های بکار گرفته شده موجب آرامش اجتماعی گردیده است؟!

یا در مورد فعالیت‌های غیرقانونی برخی گروه‌ها یا گشت‌های موتوری که رفتار افراطی خود را پشت فریضه امربه معروف و نهی ازمنکر پنهان می‌کنند و نام و وجهه اقشار مذهبی و متدین جامعه را نیز لکه دار می‌نمایند، چگونه می‌توان انتظار داشت که اقدام آنها علاوه برحل معضل بدحجابی، آرامش را برای جامعه به همراه داشته باشد!؟ البته جای خرسندی است که وزارت کشور زیربار این دست فعالیت‌های غیرقانونی نمی‌رود، اما انتظار می رود نسبت به این اقدامات واکنش جدی تری نشان دهد. واقعا جای تامل دارد که یک عده خود را بالاتراز قانون بدانند و تأدیب جامعه را بدون هیچ حکم و دستور رسمی با نوع سلیقه خود به عهده بگیرند و ضمن برهم زندن آرامش جامعه، بذر کینه و اختلاف را دربین مردم بکارند.

اما در سوی دیگر ماجرا؛ مردم آرامش و ثبات اقتصادی را که مسولان از آن خبر می‌دهند هنوز به طور ملموسی درک نکرده‌اند وچون این تغییر را احساس نمی کنند نسبت به آینده نگرانی دارند. بروز حوادثی همچون فسادهای مالی نیز عاملی مزید بر علت شده تا اعتماد مردم نسبت به وضعیت نظام اقتصادی کشور دچار شبهه گردد. البته ناگفته نماند که آن درهم ریختگی سابق که موجب هجوم مردم به سمت بازار ارز و طلا شده بود را شاهد نیستیم، واین موضوع خوبی است. اما گرانی‌ها همچنان زندگی و معیشت مردم را تحت فشار قرار داده و آرامش خانواده‌ها را سلب می‌کند.

اما در مورد وضعیت سیاسی هم نگرانی هایی به سبب عدم ثبات و آرامش احساس می شود. ایجاد تنش های بیهوده و جبهه گیری های گروهی و شخصی سبب شده تا انسجام و وحدت سیاسی کشور دچار اختلال گردد. البته گفته می شود که این تنش‌ها در چارچوب قانون صورت می‌گیرد و جای نگرانی نیست، اما نباید فراموش کرد استفاده ابزاری از قانون نیز معضل آفرین است!. اینکه افراد خود را مقابل اهداف قانون موظف ندانند و هدف خاص خود را پیگیری کنند، ضربات سنگینی بر وجهه سیاسی کشور وارد می‌کند. متاسفانه این رویکرد خود محورانه افراد باعث درگیری سیاسی میان احزاب و گروه های مختلف می‌شود و امید مردم به ثبات سیاسی پس از انتخابات را دچار تزلزل خواهد کرد.

درنمونه‌ای دیگر، مذاکرات هسته‌ای کشور، به جای اینکه مسئله‌ای برای حفظ و تقویت وحدت ملی گردد، با هیاهوی برخی گروه‌ها تبدیل به موضوعی مبهم و ابهام آفرین شده است. اگرتاکنون نیز شیرازه این مجادلات سیاسی ازهم پاچیده نشده، صرفا به سبب اعتماد مردم ازجانب نظارت مستقیم رهبری برمذاکرات و درایت دولت است که وارد بازی و گروه‌بندی‌های سیاسی نشده‌اند. شاید بهتر باشد اینطور بگوییم که مردم همچون همیشه بهتر و قوی تر از مسولان وحدت کشور را حفظ کرده‌اند. اما نباید با جنجال آفرینی‌های سیاسی برسر مسئله هسته‌ای و یا برخی مسائل دیگر، اعتماد مردم را به نظام و دولت کاست و آرامش را از آنها گرفت.

در وضعیت کنونی که کشورمان در آن قرار گرفته، ضروری ترین نیاز ما " آرامش و ثبات" در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی می باشد. نباید فراموش کرد که آرامش و ثبات در کشور همانند یک حلقه به هم پیوسته می باشد. لذا با اختلال دریکی از مولفه ها دیگر اعضا هم دچار آسیب می شوند که مهمترین نمود آن در عرصه اجتماعی حاصل می شود. آسیب های اجتماعی به صورت مستقیم مردم را مورد هدف قرار می دهد و آرامش آنان را سلب می‌کند و اعتماد آنها نسبت به مسولان سیاسی و اقتصادی کشور کاسته خواهد شد. نباید از پتانسیل مردم به عنوان مهمترین پشتوانه نظام اسلامی غافل شد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله آفرینش/ مردم به آرامش نیاز دارند تا ارشاد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X