وزیر نیرو: اگر برق برای مردم گران است، کمتر مصرف‌کنند/ می‌توانستیم 17 سال برق مجانی داشته باشیم

وزیر نیرو: اگر برق برای مردم گران است، کمتر مصرف‌کنند/ می‌توانستیم 17 سال برق مجانی داشته باشیم

ایسنا/ وزیر نیرو با بیان اینکه ظرفیت در اختیار قرار دادن 17 سال برق مجانی به مردم را داشتیم گفت: اگر هزینه برق برای مردم گران است، باید کمتر مصرف کنند.

حمید چیت‌چیان امروز 16 شهریور ماه در مراسم بهره‌برداری از پروژه‌های پست برق 132.20 کیلوولت مشهد و خط 132 کیلوولت تغذیه پست و تونل،‌ کانل و کابل مشهد- غدیر عنوان کرد: فرهنگ‌سازی تنها با پخش تیزر از تلویزیون محقق نمی‌شود، وظیفه مدیران صنایع این است که تمام اقداماتی که باعث کاهش مصرف برق از سوی مردم می‌شود را انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه افتتاح پروژه‌هایی که امروز در مشهد داریم ادامه روند قبلی نیست، اظهار کرد: تمام تلاش مجموعه وزارت نیرو این است که بتوانیم در صنعت برق تغییر ریل انجام دهیم چرا که صنعت برق علی‌رغم تمام بلوغ و توانمندی‌هایی که در اختیار داشته در حدود 10 سال گذشته در درک صنعت برق دنیا توفیق کاملی نداشته، در حال حاضر صنعت برق دنیا با یک منطق و راهبردهای جدیدی مواجه است که اگر آن را درک نکنیم هزینه‌های زیادی به مردم کشور تحمیل می‌شود.

چیت‌چیان افزود: رفتن به سمت انرژی‌ها و فناوری‌های نو اهمیتی ندارد بلکه کاهش هزینه تحمیلی بر مردم مهم است زیرا در صورت افزایش قیمت، هزینه آن از جیب مردم یا از یارانه‌ آنان پرداخت می‌شود و به نفع مردم نیست.

وی تصریح کرد: از سال 83 تا سال 90 در طی هشت سال میزان زیادی گازوئیل در نیروگاه‌ها برای تولید برق سوخته شده است در صورتی که اگر از این گازوئیل‌ها استفاده نمی‌شد یا این سوخت صادرات و از واردات گازوئیل جلوگیری می‌شد می‌توانستیم اقدام به خرید نیروگاه بادی و نصب آن کنیم که این نیروگاه می‌توانست به اندازه نیروگاه‌هایی که گاوزئیل سوزاندند، برق تولید کند.

چیت‌چیان اضافه کرد: در صورتی که این نیروگاه خریداری می‌شد در سال 91 ظرفیت تولید برق به قدری می‌رسید که نیروگاه‌ها می‌توانستند برای 17 سال آینده برق تولید کرده و آن را رایگان به مردم ارائه دهند.

هیچ کشور عاقلی گازوئیل را برای تولید برق نمی‌سوزاند

وزیر نیرو اظهار کرد: هیچ انسان و کشور عاقلی گازوئیل را برای تولید برق نمی‌سوزاند، با کمال تاسف هنوز هم زمانی که می‌خواهیم به سمت انرژی‌های نو حرکت کنیم با مقاومت‌هایی در داخل وزارت نیرو مواجه می‌شویم.

وی با اشاره به اینکه با یک لیتر گاوزئیل 3.7 کیلو ولت ساعت در نیروگاه تولید می‌شود، گفت: پنج درصد از این میزان مصرف داخلی نیروگاه، پنج درصد در شبکه انتقال تلف شده و حدود 15 درصد در شبکه توزیع قرار می‌گیرد به عبارت دیگر 25 درصد از برق تولید شده تا زمان رسیدن به دست مصرف‌کننده از بین می‌رود.

چیت‌چیان با بیان اینکه حدود 85 تومان هزینه تبدیل انرژی انتقال و توزیع آن است، عنوان کرد: در حال حاضر 835 تومان برای هزینه برق به مردم یارانه می‌دهیم.

وی افزود: برای هر کیلو ولت ساعت انرژی تجدیدپذیر 463 تومان قیمت تعیین کرده‌ایم که این مبلغ نه تنها کمکی به تولیدکننده نکرده بلکه تولیدکننده به جامعه کمک می‌کند.

چیت‌چیان با بیان اینکه تا پایان سال جاری نیروگاه 100 مگاواتی بادی در خواف نصب شده و به بهره‌برداری می‌رسد، عنوان کرد: غیر از این نیروگاه 100 مگاواتی، 475 مگاوات دیگر نیز در سال جاری یا در سال آینده نصب می‌شود که در واقع این پروژه‌ها در برگیرنده منافع مردم هستند.

وی با اشاره به اینکه طرفدار انرژی نو و کهنه نیستیم بلکه طرفدار منافع مردم هستیم، اظهار کرد: استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر به این معنا نیست که نیروگاه‌های دیگر کنار گذاشته شود بلکه باید یک ترکیب منطقی را در این مووع رعایت کنیم.

وزیر نیرو اظهار کرد: اینکه میزان تلفات شبکه انتقال و توزیع برق در خراسان رضوی به زیر 10 درصد کاهش یافته است خوشحال کننده بوده اما به این میزان قانع نیستیم و هدفمان کاهش تلفات بیشتری است هر چند که بخشی از تلفات فنی و غیرقابل جلوگیری است.

وی ادامه داد: در سال گذشته از محل اعتبارات بند 19 قانون بودجه سال 92، 944.5 مگاوات قرارداد برای احداث نیروگاه انرژی‌های تجدیدپذیر امضا شده است.

چیت‌چیان در خصوص کم‌آبی در استان عنوان کرد: طبق مقررات بین‌المللی هر کشوری دارای حق‌آبه باشد باید کشور همسایه نیز آن را محترم شمارد و امیدواریم در طی مذاکرات با کشور افغانستان برای استفاده از آب بتوانیم آن‌ها را قانع کنیم.

وزیر نیرو افزود: تا پایان سال جاری یا حداکثر سال آینده سدهایی به بهره‌برداری می‌رسد که با احداث آن‌ها تمام عملیات برای انتقال آب‌های سطح زمین انجام می‌شود، سالانه آبریزی زیرزمینی منفی است و به همین دلیل باید مدیریت مصرف داشته باشیم.

وی با بیان اینکه مدیریت مصرف اولین قدم برای کاهش برق مصرفی مردم است، اضافه کرد: تا سال آینده 575 مگاوات نیروگاه بادی به بهره‌برداری رسیده یا در حال اتمام است.

وی افزود: صنعت برق طی هشت سال گذشته از تحول‌های جهانی عقب مانده است و در صنعت برق جهان با یک راهبرد جدید روبه‌رو هستیم که اگر آن را درک نکنیم، هزینه بالایی به مردم تحمیل می‌شود.

وی با تاکید بر لزوم استفاده از فناوری‌های نو در صنعت برق، اظهار داشت: استفاده نکردن از فناوری‌های نو موجب تحمیل هزینه به مردم می‌شود و اگر یارانه‌ای پرداخت شود، از جیب مردم هزینه شده است درصورتی که این یارانه باید در بخش بهداشت و آموزش هزینه شود.

وزیر نیرو با اشاره به انجام مطالعه‌ای در دو سال گذشته درباره ارزش گازوییل مصرف‌شده طی سال‌های 83 تا 90 در نیروگاه‌های کشور، گفت: اگر گازوییل مصرفی نیروگاه‌ها را در این مدت استفاده نمی‌کردیم و به‌جای مصرف، صادر کرده یا نیروگاه بادی احداث می‌کردیم، ظرفیت در اختیار قرار دادن 17 سال برق مجانی به مردم را داشتیم.

وی با بیان این که یک لیتر گازوییل 3.7 کیلووات ساعت انرژی الکتریکی تولید می‌کند، گفت: هزینه سوخت هر کیلووات ساعت برق 700 تومان است که 85 تومان نیز در بخش تبدیل انرژی، انتقال و توزیع به آن افزوده می‎شود و درمجموع هرکیلووات ساعت برق 785 تومان هزینه دربر دارد.

وی اظهار داشت: هم‌اکنون از مردم 49.4 تومان به‌ازای هرکیلووات ساعت برق دریافت می‌شود که 735 تومان به آن یارانه تعلق گرفته است و با پرداخت این یارانه باید جواب‌گوی آیندگان باشیم.

چیت‌چیان سپس از ایجاد منطقه ویژه اقتصادی انرژی‌های تجدیدپذیر در منطقه خواف خراسان رضوی خبر داد و تصریح کرد: تا پایان سال‌جاری 100 مگاوات نیروگاه بادی به بهره‌برداری می‌رسد و نصب 475 مگاوات نیروگاه بادی جدید نیز طی سال‌های آینده پیش‌بینی شده است.

وی خاطرنشان کرد: میزان تلفات انتقال و توزیع در استان خراسان زیر 10 درصد است که امید است برای تمام کشور تلفات به زیر 10 درصد برسد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وزیر نیرو: اگر برق برای مردم گران است، کمتر مصرف‌کنند/ می‌توانستیم 17 سال برق مجانی داشته باشیم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X