لاریجانی: رفتارهای اسرائیل باعث خیزش و استقلال‌خواهی در منطقه و جهان شده است

لاریجانی: رفتارهای اسرائیل باعث خیزش و استقلال‌خواهی در منطقه و جهان شده است

تسنیم / رئیس مجلس گفت: رفتارهای اسرائیل باعث خیزش و استقلال‌خواهی در منطقه و جهان شده است.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه عالی دفاع ملی در سخنانی ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن آغاز سال تحصیلی و تقارن آن با هفته دفاع مقدس گفت: شروع سال تحصیلی در کشور ما مصادف با هفته دفاع مقدس است که لازم است در طول تحصیل به جنبه بخش‌های مختلف دفاع مقدس توجه کنیم و بیشتر بر این نکته تاکید شود که مدرسه علمی در کشور ما با نوعی تعشق به وطن و فداکاری در این راه همراه است.

وی افزود: امیدواریم که در مسیر تحصیلات در کشور به این دستاورد مهم در دوران دفاع مقدس که همان عشق به وطن و فداکاری است توجه کافی شود.

لاریجانی با بیان اینکه موضوع دفاع مقدس برای کشور ما یک تجربه سنگین و پرقدر است، افزود: امروز این طور به نظر می‌رسد که شاید در کارهای پژوهشی حق این پدیده مهم که تاثیر مهمی در منطقه داشته را تا حدی که باید باشد به جا نیاورده‌ایم.

رئیس مجلس در همین زمینه تاکید کرد: امروز وضعیت به گونه‌ای است که اقتضا می‌کند که از کارهای پژوهشی به این امر مهم و تاثیری که در داخل کشور از لحاظ فرهنگی و اجتماعی و هدفگذاری کشور سوق یافته و توجه کافی به آن داشته باشد.

وی در همین زمینه به طرح سوالاتی در رسانه‌ها و اذهان عمومی مردم از دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: امروز سوالاتی برای مردم از دوران دفاع مقدس مطرح است که موضوع فتح خرمشهر و چگونگی اقدام امام خمینی پس از آن و یا خاتمه جنگ تحمیلی از این موارد است که گاهی با برداشت‌های سلیقه‌ای در کشور عجین می‌شود که لازم است تحقیق واقع‌بینانه‌ای در این زمینه به صورت انجام شده تا به عنوان یک سند در کشور ما باقی بماند.

لاریجانی در ادامه با بیان اینکه تحولات منطقه‌ای امروز شتاب بیشتری یافته و حالت سینوسی پیدا کرده است، گفت: در تحولات جهانی با چند موضوع مواجه هستیم که یکی از آنها تغییر در توزیع جهانی است.

رئیس مجلس در ادامه اظهار داشت: در گذشته جهان از تک‌قطبی به دوقطبی روی آورد که در حال عبور از این شرایط هستیم و امروز جهان چندقطبی شده است. البته قطب‌های متعددی به وجود آمده است.

وی با بیان اینکه برخی قدرت‌ها در شرق ظهور کرده‌اند که هم از لحاظ نظامی و هم از لحاظ اقتصادی رشد یافته‌اند، گفت: شرایط بلوک شرق امروز به گونه‌ای است که قدرت‌ها نمی‌توانند از قدرت چنین کشورهایی به خصوص از بعد اقتصادی مانند چین صرف‌نظر کنند. البته چین از امکانات جمعیت زیاد و قابلیت‌های نظامی نیز برخوردار است.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه باید به ظهور قدرت‌های نوظهور توجه کنیم، گفت: این قدرت‌های نوظهور در حوزه‌های منطقه خودشان تاثیرگذارند و اجتماع آنها می‌تواند قدرت بزرگی ایجاد کند، بنابراین شرایط دنیا در حال رفتن به سمت دورنمای قطب‌های تاثیرگذار در معادلات بین‌المللی است.

رئیس مجلس در ادامه استقلال سیاسی برای قدرت‌ها یکی دیگر از شرایط امروز در تحولات جهانی دانست و گفت: در دهه قبل قدرت‌هایی مانند روسیه وجود داشتند که از لحاظ دفاعی و نظامی و نیز سایر اقماری که به آنها متصل بودند، نقش‌آفرین بودند اما چنان مرعوب قدرت‌های جهانی بودند که نمی‌توانستند خودشان را بروز دهند اما امروز این قدرت‌ها توان و قدرت ظهور پیدا کردند و گاهی چالش می‌کنند. بنابراین به این دلیل است که چالش‌ها در صحنه بین‌المللی بیشتر خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش بیداری سیاسی مردم جهان و گرایش آنها به سمت استقلال خواهی را یکی دیگر از تحولات امروز جهان دانست و تاکید کرد: میل به بیداری سیاسی و استقلال‌خواهی مردم خاورمیانه نمونه بارزی از این تحولات است البته این تحولات را در دنیا نیز شاهدیم.

لاریجانی با بیان اینکه امروز موج بیداری سیاسی در آمریکا علاوه بر منطقه خاورمیانه، اروپا و آمریکا را نیز فرا گرفته است، گفت: ما امروز شاهد این بیداری سیاسی و استقلال‌خواهی هستیم که اگر به آن توجه شود، پراکندگی در شرایط به خصوص در اوضاع جغرافیایی کشورها ایجاد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، لاریجانی در ادامه تاکید کرد: در برخی از کشورهای همسایه شرایط از لحاظ قومی، دینی و یا مذهبی به نحوی است که به این سمت پیش می‌روند که نقش خودشان را در حاکمیت پررنگ کنند.

وی با بیان اینکه بیداری سیاسی در دنیای امروز یک موضوع قابل توجه برای صاحب‌نظران است گفت: این موضوع امروز تا حدی برای آنها از اهمیت برخوردار است که همواره به آن تاکید داشته و در سیاست‌هایشان مدنظر قرار می‌دهند.

رئیس مجلس یکی دیگر از تحولات جهانی را تحقیر نهادهای بین‌المللی از سوی قدرت‌ها دانست و افزود: پس از جنگ جهانی نهادهای بین‌المللی برای ایجاد ثبات و امنیت جهانی شکل گرفت و البته کارکردهایی هم داشت اما عدالت و ثبات در شکل‌گیری آنها لحاظ شد اما عدالت و ثبات در شکل‌گیری آنها لحاظ نشد.

لاریجانی با تاکید بر اینکه امروز این نهادهای بین‌المللی در حال از دست دادن حیثیت‌شان هستند، گفت: ایجاد ائتلاف خارج از نهادهای بین‌المللی علیه داعش و حمله به عراق و سوریه برای مقابله با آنها نمونه‌ای از نادیده گرفتن نهادهای بین‌المللی برای این کار است.

وی در ادامه اظهار داشت: قرار شده بود که شورای امنیت و سازمان ملل و دیگر نهادهای بین‌المللی برای این موضوعات همفکری کنند. وقتی این نهادها را کنار می‌زنند معنی آن این است که این نهادها تحقیر شده‌اند و کارکردشان را از دست داده‌اند. البته در مورد حمله‌ای که در گذشته به عراق انجام شد نیز همین اتفاق افتاد.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها و غرب در مواجهه با موضوع هسته‌‌ای ایران نیز نهادهای بین‌المللی را دور زده و خارج از چارچوب عمل کردند، گفت: در بحث هسته‌ای ایران هم برخی تحریم‌ها که صورت گرفت خارج از شورای امنیت بود. این نهادها امروز دچار رخوت شده و از کارآمدی‌شان کاسته شده است و در حال حاضر در حال از دست دادن کارآمدی‌شان هستند.

لاریجانی در ادامه اظهار داشت: اینکه آمریکا می‌گوید دولت سوریه نمی‌تواند با داعش و تروریست‌ها مقابله کند، پس "ما وارد قضیه می شویم" یک بهانه از سوی آنها و کشورهای غربی است.

وی در ادامه نابرابری‌های اقتصادی در جهان را یکی دیگر از تحولات امروز دنیا دانست و تاکید کرد: این نابرابری‌ها از لحاظ اقتصادی در جهان امروز خودش را نشان داده و در اینده می‌تواند به شکل‌هایی نیز خودش را بروز و ظهور دهد.

رئیس مجلس در همین زمینه افزود: مجموع تولید ناخالص داخلی آمریکا از ژاپن 3 هزار میلیارد دلار است اما نابرابری‌هایی در این حوزه وجود دارد که آنها را نگران کرده است که این نابرابری‌ها می‌تواند خطری برای آینده باشد. به طوری یک صاحب‌نظر اروپایی به آن اشاره کرده و آن را مطرح کرده است.

لاریجانی افزود: آنها این اختلافات و نابرابری‌های اقتصادی را نوعی زنگ خطر قلمداد می‌کنند.

وی در ادامه اظهار داشت: امروز در کشورهای اروپایی شکاف‌های اقتصادی در حال گسترش است و آنها با بحران‌های لاعلاجی روبه‌رو شده‌اند که نمونه‌هایی از آن را در سال‌های اخیر شاهد بوده‌ایم.

رئیس مجلس در ادامه شرایط بین‌المللی از لحاظ نظم نوین و همین‌طور بیداری که ایجاد شده با چالش‌هایی مواجه است که این چالش‌ها نه در دوران جنگ سرد و نه در 3 دهه اخیر با آن روبه رو نبوده است. البته تحولات منطقه برخی از همین چالش‌هاست.

لاریجانی در ادامه بیداری اسلامی را از بیداری سیاسی در جهان جدا ندانست و گفت: در حال حاضر رفتارهای اسرائیل باعث خیزش و استقلال‌خواهی در منطقه و جهان شده است.

وی ادامه داده است: البته قدرت‌ها به سیمای این تحولات خاک می‌پاشند و آن را غبارآلود می‌کنند اما باید بدانند که نمی‌توانند تحولات منطقه و موج بیداری اسلامی را سرکوب کنند. آنها باید بدانند که در تاریخ نیز این سرکوب‌ها جواب نداده است.

رئیس مجلس در ادامه تحول‌خواهی زنده و پویا و در حال رشد را یکی دیگر از تحولات جهانی دانست و گفت: در حال حاضر نسبتی از رفتارهای آمریکا در مردم منطقه ایجاد شده است به طوری که در نظرسنجی‌هایی که خودشان انجام داده‌اند این را نشان می‌دهد و خودشان متوجه شده‌اند که در منطقه نسبت به آنها نفرت دیده می‌شود.

لاریجانی ادامه داد: تا وقتی که رفتارهای آمریکا تغییر نکند این نفرت در منطقه از آنها وجود دارد، البته بعید می‌دانم که آمریکایی‌ها این رفتارشان را تغییر دهند زیرا یکی از سیاست‌های آنها حمایت از رژیم صهیونیستی که فکر نمی‌کنم در آینده نیز تغییر کنم.

وی در ادامه اظهار داشت: رشد و تروریسم و افراطی‌گری موضوع مهمی است و تاثیرات خودش را همواره بر مردم منطقه گذاشته است. در 20 سال گذشته که شرایط جریان‌های تروریستی روبه صعود است.

رئیس مجلس با بیان اینکه امروز جریان‌های تروریستی در افغانستان و پاکستان نیز دیده می‌شود گفت: آمریکایی‌ها در ائتلافی که با کمک برخی کشورهای منطقه ایجاد کرده‌اند و علیه سوریه نیز اقداماتی انجام دادند و گفتند که می‌خواهند ریشه تروریسم را بخشکانند اما همه می‌دانند که حمله هوایی به یک گروهک تروریستی برای ریشه کن کردن آنها معقول نیست، زیرا آنها در همه جا پخش هستند.

لاریجانی خطاب به مقامات آمریکایی اظهار داشت: شما با اقداماتی که در منطقه انجام می‌دهید و با ایجاد ائتلاف صدمات بیشتری ایجاد می‌کنید و نفرت مردم منطقه از شما بیشتر می‌شود و باعث گسترش و توسعه جریان‌های تروریستی می‌شود.

وی تروریسم را پدیده‌ای دانست که آمریکا و غرب خودشان در شکل‌ دادن آن نقش داشته‌اند، افزود: البته برخی کشورهای منطقه با ایدئولوژی‌هایی که داشتند در شکل‌گیری آن موثر بودند. گروهک تروریستی داعش نمونه‌ای از آن است.

رئیس مجلس در ادامه اظهار داشت: تندروی و افراطی‌گری در منطقه تبعاتی دارد که تبعات آن بیشتر گریبان مردم منطقه را می‌گیرد و عوارض آن در منطقه می‌ماند زیرا آنها نقطه‌ای را بمباران کرده و می‌روند اما برای مردم منطقه مشکل‌ساز می‌شوند.

لاریجانی در ادامه افزود: به دلیل اینکه تندروی منطق ندارد و معقول نیست همیشه مشکل‌ساز است و برای مردم منطقه زحمت ایجاد می‌کند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «لاریجانی: رفتارهای اسرائیل باعث خیزش و استقلال‌خواهی در منطقه و جهان شده است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X