آیا اوباما دنبال توافق با ایران است؟

آیا اوباما دنبال توافق با ایران است؟

فرهنگ نیوز/ متن پیش رو در فرهنگ نیوز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

هفتمین مرحله مذاکرات ایران و غرب در حالی این روزها به اوج حساسیت خود رسیده که همچنان گمانه‌زنی‌های زیادی در رابطه با نتایج این مذاکرات به گوش می‌رسد.
پس از امضای توافقنامه ژنو که ماه های نخست روی کار آمدن دولت یازدهم حاصل شد، موجی از ذوق‌زدگی در بین طیف خاصی از چهره‌های سیاسی جامعه به وجود آمد. هرچند مقام معظم رهبری بارها و بارها صراحتا اعلام کردند که «آمریکا غیرقابل‌اعتماد است» اما همچنان برخی رسانه‌ها امضای این توافقنامه را گامی مهم در راستای ایجاد ربطه بین ایران و آمریکا قلمداد می‌کردند!

البته گذر زمان خیلی زود رهنمودهای رهبر معظم انقلاب را ثابت کرد. موارد نقض توافقنامه ژنو خیلی زود عیان شد و هر چه که ایران به تعهداتش پایبند بود، هرروز یک خبر تازه از نقض مفاد توافقنامه از سوی طرف غربی به گوش می‌رسید.

توافقنامه ژنو در دور ششم و در وین در حالی به مدت شش ماه تمدید شد، که پیش‌تر از این نیز این اتفاق قابل پیش‌بینی بود، چراکه دو طرف در موقعیتی نبودند که به یک توافق جامع تا پایان تیرماه سال جاری دست یابند و اکنون در هفتمین مرحله دو طرف پای میز مذاکره نشسته‌اند.

رهبر معظم انقلاب چندی پیش در دیدار خود با مسئولین نظام در خصوص مذاکره با آمریکا و کشورهای غربی مانند انگلیس تأکید کردند که "باید طرف مقابل را شناخت اما آمریکائی‌ها، هم غیرقابل‌اعتمادند، هم غیر منطقی و هم اینکه در برخوردشان صادق نیستند".

چرا تجمیع ایران و آمریکا غیرممکن است؟!

اما در بین تمامی هیاهوی رسانه ای که حول محور مذاکرات و از سوی رسانه‌ها به گوش می‌رسد این سؤال به وجود می‌آید که به‌راستی چرا توافق دائمی بین ایران و آمریکا نشدنی است و چرا آمریکایی‌ها غیر قابل‌اعتمادند؟!

علی‌رغم تمامی جنایت‌هایی که در طول پنجاه سال گذشته، آمریکا برعلیه ملت ایران ترتیب داده، باید بررسی کرد که این جنایت‌ها برگرفته از چه تفکر و گفتمانی است. جمهوری اسلامی ایران با گفتمان انقلاب اسلامی با تعامل با کشورهای منطقه و دنیا پرداخته و از سوی دیگر آمریکا با گفتمان زورگویی و خوی استکباری‌اش پای میز مذاکره با همه دولت‌های جهان نشسته است.

رفتارشناسی دولت‌های مختلف و نقض آشکار تمامی تعهدات و معاهده‌های رسمی از سوی آمریکا و کشتار مردم مظلوم جهان به بهانه‌های مختلف (اولین و تنها استفاده‌کننده بمب هسته ای، کشتار مردم ویتنام، کشتار مردم عراق، کشتار مردم افغانستان، کشتار مردم فلسطین، کشتار مردم آفریقا به‌وسیله‌ی بیو تروریسم و...) مؤید این موضوع است که رفتار آمریکا طی سالیان متمادی برگرفته از یک گفتمان واحد است و با تغییر دولت‌ها نیز تغییری نمی‌کند.

اما به‌راستی تفاوت این دو گفتمان تا چه اندازه است که جمع شدن آن‌ها را دور یک میز و درنتیجه توافق دائمی و ارتباط کامل بین دو کشور را غیرممکن می‌کند.

مداقه ای در تاریخ جنایت‌های آمریکا به‌خوبی اثبات می‌کند که حرکت این کشور از زمان شکل‌گیری تابه‌حال تنها بر شخصیت روسای جمهور خود استوار نبوده بلکه بر اساس یک گفتمان واحد طی طریق کرده.

گفتمان مشترک دولت های آمریکا، گفتمان لیبرال سرمایه‌داری و ارجحیت منافع دنیا بر تمامی منفعت‌های اخلاق، اجتماعی و... می‌باشد. بر همین اساس وجود گفتمان رقیب و مخالف و معارض همچون «گفتمان انقلاب اسلامی» که حیات خود را در نفی و نابودی گفتمان لیبرال سرمایه‌داری و بلعکس می‌داند، از سوی غربی‌ها محکوم است!

بررسی رفتارهای آمریکا و معاندت‌هایش با جمهوری اسلامی ایران به بهانه‌های مختلف و در اتفاقات گوناگون سیاسی دقیقاً برگرفته از همین تفاوت گفتمان‌هاست. گفتمان‌هایی که هیچ‌گاه نمی‌توانند نظرات یکدیگر را بپذیرند و به آن‌ها تن دهند. نه گفتمان جمهوری اسلامی حاضر می‌شود که خوی استکباری غرب را بپذیرد و نه آمریکا مجاب می‌شود که باروحیه حق طلبی ایران کنار بیاید چراکه این روحیه در تعارض آشکار با منفعت‌طلبی و تمامیت‌خواهی آن‌هاست.

تلاش بی‌فایده «تفکر رابطه با آمریکا» برای ایجاد رابطه ای محال!

تعارض آشکار بین گفتمان دو کشور ایران و آمریکا در حالی این چنین عیان و آشکار است که هنوز عده ای بر ساز ارتباط می‌دمند.

پایگاه اطلاع‌رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان نماد روشنفکری در روند برگزاری مذاکرات بین ایران و آمریکا دو روز قبل و در آستانه هفتمین دور این مذاکرات، مصاحبه ای از رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام را منتشر کرده که بر اساس آن هاشمی بابیان اینکه "اوباما به دنبال توافق با ایران است" می‌گوید:

"علایمی هست که هر دو طرف دارند به‌گونه‌ای حرف‌هایی می‌زنند تا تندروها را قانع کنند. من این را احساس می‌کنم. بالاخره غربی‌ها دیدند که اسرائیل قدرت مانور رسانه ای زیادی دارد و لابی‌های صهیونیستی در سراسر دنیا و بخصوص اروپا و آمریکا در پارلمان‌ها اعمال‌نفوذ می‌کنند، چون در انتخابات خیلی به تبلیغات نامزدها کمک می‌کنند به‌علاوه جمهوری خواهان آمریکا هم نمی‌خواهند آقای اوباما بتواند این مسئله را حل کند. اگر مسئله را حل و خاورمیانه را راحت کند؛ امتیاز بزرگی برای دموکرات‌ها در ذهن مردم آمریکاست. آن‌ها کارشکنی می‌کنند، لابی‌های اسرائیل کارشکنی می‌کنند و در اروپا هم کسانی هستند که این وضع را دارند. منتهی تناقضی هم دارند چون اکثر اروپایی‌ها نمی‌خواهند توافقات به هم بخورد. در داخل ایران هم آدم‌هایی هستند که حرف‌های شعاری می‌زنند.نمی‌توان همه واقعیت‌ها را رسانه ای کرد. مسئولان هم نمی‌توانند همه مسائل سرّی را بگویند. رهبری کمک کردند و گفتند: «من به این‌هایی که برای مذاکره رفتند؛ اعتماد دارم.این‌ها برای انقلاب می‌خواهند مخلصانه کار کنند.» با این حرف اصولگراها باید اعتماد کنند و بی خودی بهانه نگیرند.خودی‌های این طرف هم مواظب باشند. به‌هرحال الآن جریان مذاکره شروع‌شده و نباید یک کاری کنند که مذاکره کننده‌ها مجبور شوند حرف‌هایی بزنند که کار را خراب کند .

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین به فاینشنال تایمز نیز در سال گذشته گفت: مردم ایران خواهان روابط خوب با همه دنیا هستند، مذاکره با آمریکا یک تابو بود و این تابو آسان نمی‌شکست و بدون آمریکا هم نمی‌شد این کار پیش برود که در دولت یازدهم این کار انجام شد. فکر می‌کنم با این محاسبات عقلانی و سیاسی که مخصوصاً دولت اوباما نشان داده، توافق دائم دور از انتظار نیست."

انتشار این سخنان از سوی سایت رسمی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در شرایطی که موارد نقض توافقنامه ژنو بر همه ملت ایران ثابت‌شده و غیرقابل‌اعتماد بودن آمریکا نیز به اثبات رسیده، جای بسی تأمل و مداقه دارد.

تأملی که در نهایت این نتیجه را خاصل خواهد کرد که با وجود تمامی نقاط انفعال بین تفکرات و گفتمان‌های موجود دو کشور ایران و آمریکا هنوز هم عده ای در داخل کشور چشم‌ها را بر حقیقت بسته‌اند و به ایجاد یک رابطه غیرممکن و محال امید بسته‌اند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آیا اوباما دنبال توافق با ایران است؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X