کاربرد فناوری نانو در درمان عفونت سلول‌ها

کاربرد فناوری نانو در درمان عفونت سلول‌ها

بی باک/ وجیهه اکبری، دانش‌آموخته مقطع دکتری بیوتکنولوژی در این خصوص عنوان کرد:در میان نانوحامل‌های دارویی می‌توان به نانونیوزوم‌ها اشاره کرد که نیوزوم‌ها سامانه‌های کروی چند لایه هستند که به عنوان جایگزین فسفولیپیدهای لیپوزومی در نظر گرفته می‌شوند.
وی اظهار داشت:هدف این تحقیق ساخت نانو نیوزوم‌های حاوی سیپروفلوکساسین برای درمان عفونت‌های سلولی بوده است و سیپروفلوکساسین یک داروی ضدباکتری است که به دلیل اثرات درمانی، به صورت خوراکی، تزریقی (داخل وریدی) و موضعی (چشمی) به کار می‌رود.
وی با بیان اینکه اندازه‌ی این نانوحامل در حدود 160 تا 600 نانومتر گزارش شده است، خاطر نشان کرد: نانوحامل نیوزوم می‌تواند سیستم دارو‌رسانی مناسبی با کارایی و ایمنی بالا برای استفاده علیه عفونت‌های درون سلولی باشد، البته ترکیب اجزای سازنده و اندازه‌ی ذرات، تأثیر به سزایی بر اثر بخشی آن خواهد داشت.
اکبری در خصوص نتایج به دست آمده افزود: اگرچه این طرح راهکاری جدید برای درمان عفونت‌های درون سلولی ارائه نموده است اما نیاز به مطالعات درون تنی بیشتری دارد. لذا با توجه به اینکه عفونت‌های درون سلولی نسبت به درمان‌های موجود مقاوم هستند و درمان آن‌ها یک چالش اساسی در حوزه پزشکی است، ادامه این تحقیق برای ساخت دارویی مؤثر ارزشمند خواهد بود.
بر اساس اعلام ستاد نانو، اکبری یادآورشد:در روند تکمیل مطالعات، این نانوحامل به روش هیدراتاسیون لایه نازک (film hydration) تهیه و اندازه ذره‌ای آن‌ها با روش فراصوت کاهش داده شد.همچنین خصوصیات فیزیکی وشیمیایی فرمولاسیون‌های تهیه شده شامل بررسی قابلیت تشکیل نیوزوم، تعیین درصد محبوس‎سازی دارو، مطالعه‌ی توزیع اندازه ذره‎ای وزیکول‌ها و تعیین حداقل غلظت مهاری داروی آزاد و محبوس علیه گونه‎ باکتری Staphylococcus aureous انجام شد.
وی در ادامه توضیح داد:در مرحله بعدی از فرمولاسیون‌های برگزیده به منظور دارورسانی درون سلولی در مدل استاندارد کشت سلولی (ماکروفاژهای موش ‎Balb/c، سلول‌های ‎J774) جهت ریشه کن کردن عفونت درون سلولی استافیلوکوک طلائی استفاده شد.
این تیم تحقیقاتی هم اکنون در حال بررسی کاربرد نانونیوزوم‌ها برای انتقال سایر داروها از جمله دارو‌های ضد سرطان هستند.

این پژوهش‌ها حاصل همکاری دکتر حجت‌ا... صادقی- عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان- دکتر وجیهه اکبری و همکارانشان است که نتایج آن در مجله‌ی Journal of Nanoparticle Research (جلد 15، شماره4، سال 2013، صفحات 1 تا 14) منتشر شده است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کاربرد فناوری نانو در درمان عفونت سلول‌ها» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X