مشتری، غول سامانه خورشیدی

مشتری، غول سامانه خورشیدی

نجوم/ مشتری که با اسامی هُرمُز یا اورمزد یا برجیس نیز نامیده می‌شود، بزرگ‌ترین سیاره سامانه خورشیدی است. از نظر فاصله از خورشید، مشتری پنجمین سیاره بعد از تیر و ناهید و زمین و بهرام است.
جرم مشتری 5/2بار از مجموع جرم سیارات منظومه خورشیدی بیشتر است. جرم مشتری ۳۱۸ بار بیشتر از جرم زمین است. قطر آن ۱۱ برابر قطر زمین است. مشتری در واقع آنقدر بزرگ و عظیم است که می‌تواند هزار و 300 زمین را در خود جای دهد. میانگین فاصله آن از خورشید در حدود ۷۷۸ میلیون و ۵۰۰هزار کیلومتر است یعنی بیشتر از ۵برابر فاصله زمین از خورشید.

ستاره‌شناسان با تلسکوپ‌های مستقر در زمین و ماهواره‌هایی که در مدار زمین می‌گردند به مطالعه مشتری می‌پردازند. سازمان فضایی ناسا تا‌کنون ۶فضاپیمای بدون سرنشین را به مشتری فرستاده است. در ژوئیه ۱۹۹۴، هنگامی که ۲۱تکه از دنباله‌دار شومیکرلوی۹، با اتمسفر مشتری برخورد کرد ستاره‌شناسان شاهد رویدادی بسیار تماشایی بودند. این برخورد باعث انفجارهای مهیبی شد که بعضی از آنها قطری بزرگ‌تر از قطر زمین داشت.

ویژگی‌های مشتری
مشتری گوی غول‌پیکری از مخلوط گاز و مایع است و احتمالا مقداری سطح جامد دارد. سطح سیاره از ابرهای ضخیم زرد، قرمز، قهوه‌ای و سفید رنگ پوشیده شده است. مناطق روشن رنگی، ناحیه و قسمت‌های تاریک‌تر کمربند نامیده می‌شوند. کمربندها و ناحیه‌ها به موازات استوای سیاره قرار دارند.

مشتری در یک مداری که می‌توان آن را تا حدودی بیضی شکل توصیف کرد به دور خورشید می‌چرخد. هر چرخش این سیاره ۱۲سال زمینی طول می‌کشد. همچنان که سیاره به دور خورشید می‌چرخد، به دور محور فرضی خود نیز می‌گردد. چرخش مشتری به دور خود سریع‌تر از هر سیاره دیگری در منظومه خورشیدی است. چرخش مشتری به دور خود ۹ساعت و ۵۶ دقیقه به طول می‌انجامد (مقایسه کنید با چرخش ۲۴ ساعته زمین به دور خود) دانشمندان نمی‌توانند به‌طور مستقیم سرعت گردش داخلی سیارات گازی شکل را اندازه‌گیری کنند و به‌طور غیرمستقیم اندازه‌گیری می‌کنند؛ ابتدا سرعت متوسط چرخش ابرهای قابل مشاهده را اندازه‌گیری می‌‌کنند. مشتری به قدر کافی امواج رادیویی ارسال می‌کند که به‌وسیله رادیوتلسکوپ‌های زمینی قابل دریافت باشد. در حال حاضر دانشمندان از اندازه این امواج برای محاسبه سرعت چرخش مشتری استفاده می‌کنند. چرخش سریع مشتری باعث برآمدگی در استوا و صافی یا حالت پخی در قطب‌های آن می‌شود. قطر استوا ۷درصد بیشتر از قطر قطب‌ها است.
بارزترین جلوه سطح هرمز لکه سرخ بزرگ آن است که توده گاز چرخانی است که شباهت به گردباد دارد. قطر این لکه سه برابر قطر زمین است. رنگ لکه معمولاً از قرمز آجری به قهوه‌ای کمرنگ تغییر می‌کند و گاه این لکه کاملا محو می‌شود. رنگ آن احتمالا ناشی از مقدار کم فسفر و گوگرد در کریستال‌های آمونیاک است. سرعت چرخش لکه در لبه آن در حدود ۳۶۰کیلومتر در ساعت است. این لکه در فاصله یکسانی از استوا به آرامی از شرق به غرب حرکت می‌کند. ناحیه‌ها و کمربندها و لکه بزرگ بسیار پایدار و مشابه سیستم چرخش زمین است. از زمانی که گالیله در سال1610 از تلسکوپ برای مشاهده مشتری استفاده کرده است خصوصیات این سیاره تغییرات چندانی پیدا نکرده‌اند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مشتری، غول سامانه خورشیدی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X