کشف آب خارج منظومه شمسی

کشف آب خارج منظومه شمسی

ویکی پی جی/ دانشمندان اعلام کرده اند که ممکن است نخستین ابرهای آبی را در خارج از منظومه شمسی کشف کرده باشند. این کشف برای یک کوتوله قهوه ای (سیاره ای که نتوانسته به ستاره تبدیل شود) با فاصله 7.3 سال نوری از زمین انجام گرفته است. اگر این موضوع حقیقت داشته باشد یک گام مهم در کشف سیاره های قابل سکونت برای انسان انجام گرفته است.
این یافته ها توسط تیمی به رهبری دکتر ژاکلین فاهرتی از انستیتو دانش واشنگتن دی سی بدست آمده است. این کوتوله قهوه ای، WISE J0855-0714، سردترین در نوع خود بوده و دمای آن بین 48- و 13- درجه سانتی گراد است. برای حصول این نتایج، دکتر فاهرتی، 151 تصویر مادون قرمز از جهان را با استفاده از تلسکوپ 6.5 متری ماژلان باده در شیلی با هم ترکیب کرده است.
مشخص شده است که رنگ این غول گازی با مدل های پیش بینی شده کوتوله قهوه ای با ابرهایی از یخ در اتمسفر آن تطابق دارد. در حالی که بخار آب پیشتر در برخی سیارات فراخورشیدی هم مشاهده شده بود اما این نخستین بار است که حضور ابر هایی از بخار آب خارج مظومه شمسی شناسایی می شود.
نیمی از جو سیاره با ابر پوشیده شده است و آن را به سیاره ای مشابه با زمین بدل کرده است. حتی در منظومه شمسی ما، ابرهای آبی تنها در زمین و مریخ مشاهده می شوند و در سیارات عظیم الجثه ای مانند مشتری و زحل دما آنقدر پایین است که ابرهایی از آمونیاک روی ابرهای آبی احتمالی را پوشانده اند.
یافتن سیاره ای نیمه ابری بسیار مهم است، به جز زمین بیشتر سیارات با جو ابری مانند زهره و مشتری کاملا به وسیله ابرها پوشیده شده و هیچ روزنه ای به سطح ندارند.

دکتر فاهرتی در گفت و گو با مجله Science می گوید: " از زمان کشف این کوتوله به آن علاقه مند شده بودم، برای دستیابی به این کشف مدت ها با تلسکوپ در تلاش بودم و می دانستم که این کار به سادگی انجام نمی شود." دکتر فاهرتی این نتایج تکان دهنده را پس از 3 شب رصد مداوم بدست آورد. مطالعات رصدی تکمیلی برای چنین یافته هایی توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب که در سال 2018 به فضا پرتاب خواهد شد، انجام خواهد گرفت.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کشف آب خارج منظومه شمسی » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X