از اسطرلاب و کاربردهایش چه می دانید؟

از اسطرلاب و کاربردهایش چه می دانید؟

آخرین خبر/ اسطرلاب دستگاه کوچکی است برای تعیین بعضی مشخصات زمان و مکان آسمان به کار می رود – به فارسی جام جم نامیده میشد ولی به تدریج نام یونانی اسطرلاب برای آن متداول شده است بنابراین اسطرلاب رایج و معمولی دستگاه و صفحه ی مدور فلزی است که از جنس برنز یا برنج و یا از آهن و فولاد یا تختخ به طرز بسیار دقیق و ظریف و مستحکمی ساخته شده و برای مطالعات و محاسبات کار های نجومی از قبیل پیدا کردن ارتفاع و زاویه ی آفتاب ، محل ستارگان و سیارات منطقه البروج و به دست آوردن طول و عرض جغرافیایی محل در تمام مدت شبانه روز و فصول مختلف سال ، هم چنین برای به دست آوردن ارتفای کوه های و پهنای رودخانه ها و سایر عوامل طبیعی زمین ، وتعیین ساعات دقیق طلوع و غروب یکایک ستارگان ، سیارات و ثوابتی که نام آن ها بر شبکه اسطرلاب نقش بسته ، برای محاسبه ی ساعات دقیق طلوع وغروب آفتاب هر محل ( به خصوص در دوره ی اسلام که تعیین ساعات نمازهم به آن اضافه شد ) ساخته شده است. با توجه به این حقیقت که در هنگام استفاده از دستگاه مذکور هیچ احتیاجی جهت به کاربردن و دانستن فرمول های ریاضی نیست.به علاوه ی اینکه حدود اراضی نقشه برداری و پیدا کردن مسیر راه و قنات ها و حفر معادن و تعیین مسیر درونی آن ها از جکله کارهایی است که اسطرلاب را برای آن می ساختند و ضمنا مورد استفاده ی اصلی اسطرلاب موارد زیر بوده است :
1. معرفت ارتفاع گرفتن آفتاب و ستارگان
2. معرفت طالع از ارتفاع آفتاب
3. یافتن ارتفاع طالع از آفتاب
4. دانستن ساعات مستوی معوج
5. در شناسایی میل و انحراف آفتاب
6. در پیدایش طلوع بروج به خط استوا
7. در به دست آوردن خانه های دوازده گانه
8. در تعیین ساعات صبح و شفق
9. در محاسبه تانژانت ها از ارتفاع و ارتفاع از تانژانت ها
10. دانستن طول و عرض جغرافیایی شهر ها
11. طلوع آفتاب در هر شهر
12. ارتفاع قطب فلک البروج
13. پیدا کردن سمت از ارتفاع و ارتفاع از سمت
14. محاسبه ی تقویم آفتاب
15. به دست آوردن ارتفاع برج ها و کوه ها
16. به دست آوردن پهنای رود خانه ها
17. معرفت مقیاس و ضل مقیاس

به دست آوردن ارتفاع کوه ها:
 در به دست آوردن ارتفاع کوه ها ابتدا در قسمتی صاف از پایه و حتی الامکان در فاصله ای نسبتاً زیاد نسبت به کوه بایستیم سپس با زاویه سنج اسطرلاب جیب مطلق(cot) زاویه را که از قله نسبت به افق دارد را اندازه می گیریم ، و بعد آن قدر از کوه دور می شویم تا مقدار جیب مطلق آن 0.1 بیشتر شود . اکنون ارتفاع کوه 10 برابر فاصله ی جا به جایی ماست.
برای اثبات آن داریم:
همان طور که در شکل می بینید ما زاویه را در دو نقطه اندازه گرفته و رابطه ی فاصله جابه جایی ما با ارتفاع کوه به دست می آید به ترتیب ذیل:
(اثبات در شکل آمده است)

از اسطرلاب و کاربردهایش چه می دانید؟

از اسطرلاب و کاربردهایش چه می دانید؟

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «از اسطرلاب و کاربردهایش چه می دانید؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X