رصد روزانه تحلیل های رسانه های داخلی و خارجی/ ملاقات کامرون و روحانی به روایت «ایندیپندنت»

رصد روزانه تحلیل های رسانه های داخلی و خارجی/ ملاقات کامرون و روحانی به روایت «ایندیپندنت»

رصد/ یادداشت پیش رو در پایگاه تحلیلی«رصد» منتشر شده وانتشار آن در آخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

فردا: افشاگری «الرأی الیوم» درباره چگونگی آزادی ۵۰ گروگان ترک در عراق

اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه تأکید کرده است که عملیات آزادسازی این افراد از طریق عملیات کماندوهای اطلاعاتِ ترکیه انجام شده است.
وزیر خارجه ترکیه از امضای بیانیه پایانی نشست جده خودداری کرد و دولت ترکیه نیز به طور کامل از پیوستن به این ائتلاف خودداری کرده و حتی اجازه نداده که جنگنده‌های آمریکایی از پایگاه‌های «اینجرلیک» ترکیه استفاده کنند.در نتیجه جنگنده‌های آمریکایی مجبور شدند که از پایگاه‌های هوایی قطر و جنگنده‌های فرانسوی نیز از پایگاه هوایی خود در ابوظبی استفاده کردند.
داعش که روابط مستحکمی با ترکیه دارد،با وجود منفجر کردن مراقد و ضریح‌های مختلف در موصل اما ضریح “سلیمان‌پاشا” پادشاه معروف عثمانی را تخریب نکرده است. رهسران داعش تصمیم گرفتند که به دولت ترکیه به دلیل مخالفت با پیوستن به ائتلاف آمریکایی پاداش داده و گروگان‌ها را آزاد کند، یا دست‌کم عملیات نیروهای اطلاعاتی ترکیه را در آزادسازی این گروگان‌ها آسان کند.
سخت است باور کنیم که عملیات اطلاعاتی که در آن اسلحه و مواد منفجره برای آزادسازی حدود ۵۰ گروگان استفاده شده، بدین دقت و بدون حتی یک قطره خونریزی انجام شده به خصوص زمانی که درباره گروه داعش صحبت می‌کنیم.
تصمیم ترکیه در عدم پیوستن به ائتلاف آمریکایی، ناشی از حکمت و درایت ترک‌ها است، و موضع مشابه ترکیه در عدم پیوستن به ائتلاف آمریکا برای اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ را به یاد می‌آورد. این خودداری از پیوستن به ائتلاف ضدداعش، نتایج منفی در روابطش با کردستان عراق خواهد گذاشت، چون این کشور زمانی که داعش به ۳۰ کیلومتری اربیل رسیده بود هیچ اقدامی انجام نداد؛ اما بر عکس ایران به سرعت به کمک نیروهای پیشمرگه شتافت.
چیزی که هم‌اکنون برای اردوغان مهم است، حفاظت از امنیت شهروندان و کشورش و ممانعت از انتقال انفجارها به شهرها و ساحل‌های گردشگری‌اش است. از سوی دیگر، آزادی گروگان‌های ترک از دستان داعش، به هر شیوه‌ای که انجام شده باشد، باعث افزایش محبوبیتِ اردوغان و حزب عدالت و توسعه خواهد شد.
اشراف: پیش‌بینی مؤسسه اریکسون از آینده اینترنت

شرکت ارتباطات و فناوری اطلاعات «اریکسون» در سوئد پیش‌بینی کرده که ظرف پنج سال آینده، میزان استفاده از کلیپ‌های ویدئویی از طریق تلفن‌های همراه و تبلت‌ها به اوج خود خواهد رسید. تا سال ۲۰۲۰ میلادی، ۵۰ میلیارد دستگاه متصل به اینترنت وجود خواهد داشت و ۱۵ میلیارد را دستگاه‌های تلفن‌همراه و تبلت‌ها تشکیل می‌دهند که کابران‌شان را قادر می‌سازند تا به صورت آنلاین به فیلم‌ها و کلیپ‌های ویدئویی دسترسی داشته باشند.
تا پایان این دهه پهنای باند شبکه‌های تلفن همراه، ۹۰ درصد از جمعیت کل جهان را تحت پوشش قرار خواهد داد.
تا پنج سال آینده استفاده کاربران از فیلم‌ها و کلیپ‌های ویدئویی به اندازه‌ای خواهد رسید که میزان ترافیک داده در سراسر جهان ۱۰ برابر افزایش خواهد یافت و تقریباً نیمی از داده‌ها در قالب ویدئو به کاربران ارائه خواهند شد.
پیش‌بینی‌ها حاکی از آن هستند که میزان استفاده از فایل‌ها و داده‌های صوتی در مقایسه با میزان گسترش داده‌های تصویری و ویدئویی، شبکه‌های اجتماعی و یا مرور و بازدید از صفحات وب، افزایش و رشد چندانی را از خود نشان نمی‌دهند.
روندهای موجود نشان می‌دهند که دستگاه‌های دستیِ قابل اتصال به اینترنت از جمله تلفن‌های همراه و تبلت‌ها (عمدتاً تلفن‌های همراه)، عمدتاً از سوی کاربران به عنوان دستگاه‌هایی برای استفاده از داده‌های تصویری و ویدئویی قلمداد می‌شوند.
از سال ۲۰۰۰ میلادی تعداد (IP) دستگاه‌های متصل به اینترنت که قادر به پخش ویدئو هستند، از حدود ۲۰۰ میلیون به بیش از ۱٫۶ میلیارد افزایش پیدا کرده است و از طرف دیگر بازار رایانه‌های شخصی به سوی تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها گرایش پیدا کرده است.
در حالی که کاربران سراسر جهان اتصال به اینترنت را به عنوان یکی از ابزارهای لازم و ضروری در زندگی می‌دانند، هزینه‌های پیوسته در حال کاهشِ پهنای باند، نیز برای این کاربران شرایط بهتری را مهیا و فراهم می‌آورد.
ایران هسته‌ای: قطع اتصالات آبشارها چه بر سر غنی‌سازی در ایران می‌آورد؟

با وجود اینکه ابهام‌های جدی در این پیشنهاد وجود دارد، اما واضح است که تیم مذاکره‌کننده ایران این پیشنهاد را رد خواهد کرد.
آیا پیشنهاد آمریکا این است که رابط‌های بین آبشارها در آن دسته از ماشین‌هایی که در طول گام نهایی باقی می‌مانند، برداشته شود، یا اینکه آنها درباره مابقی ماشین‌های باقی‌مانده ـ که همین حالا هم گاز دریافت نمی‌کنند ـ صحبت می‌کنند؟
اگر مقصود از این پیشنهاد برچیدن رابط‌های میانه سانتریفیوژها، در میان ماشین‌هایی باشد که از این پس و در طول گام نهایی بناست غنی‌سازی کنند، این یک فاجعه فنی خواهد بود.
با این اقدام، دو اتفاق در تأسیسات غنی‌سازی ایران رخ خواهد داد:
توان تولید مواد غنی‌شده، به یک‌باره شدیداً افت خواهد کرد. علت هم این است که سری شدن آبشارها، اصلی‌ترین عامل در تعیین حجم و درصد غنی‌سازی است.
۲٫ به دلیل به هم خوردن تنظیمات مربوط به پارامترهای فیزیکی، برقرار کردن مجدد آنها در صورت لزوم (وضعیت به هم خوردن توافق) دشوار خواهد بود.

این، نوعی خرابکاری است نه تغییر فنی. ظاهراً آمریکایی‌ها می‌خواهند ایران حفظِ ظاهر کند ولی در واقع غنی‌سازی در کار نباشد.
فارس: سبک زندگی آمریکایی به معنای جهانی شدن در لایه‌های زیرین نیست

گفتگو با عماد افروغ

سه تضاد نظام سرمایه‌داری عبارتند از: تضاد «سود و نیاز»،‌ تضاد «خودویرانگرِ خودبنیاد» و تضاد «مبنا و بنا».
نظام سرمایه‌داری، نظامی است که اصالت را به سرمایه می‌دهد، اصالت را به کار یا کارگر نمی‌دهد. تضاد سود و نیاز به این معناست که سود سرمایه‌دار، با نیاز واقعیِ مردم الزاماً سازگار نیست.
تضاد «خودویرانگر خودبنیاد» به این معناست که اگر خرد بخواهد بیگانه با تکیه‌گاه خود باشد، به ضد خود تبدیل می‌شود؛ اومانیست به قیمت گریز از خدا خواست که بر ذاتی‌گرایی اصرار بورزد.
برون‌رفت از تضاد سود و نیاز منجر به تضاد سوم یعنی تضاد مبنا و بنا می‌شود، که متناسب و متناظر با مبنای لیبرال دموکراسیِ دولت ملی است.
نظام سرمایه‌داری تلاش می‌کند وانمود کند تضادی وجود ندارد و این کار را از طریق شبکه‌های رسانه‌ای، القائات ایدئولوژیک انجام می‌دهد؛ چرا که هژمون از جنس نرم است، یعنی از طریق قدرت نرم خود وانمود می‌کند که از هیچ تضادی برخوردار نیست.
در صورتی می‌توان بین سود و نیاز آشتی برقرار کرد که نگاه یکسویه به انسان و حق او نداشته باشیم، بلکه باید نگاه جامعی به حق انسان داشته باشیم و حق فردی، گروهی و جامعه‌ای را هم ببینیم. یعنی هم به آزادی توجه داشته باشیم و هم به عدالت.
عام‌گرایی هستی‌شناختی است که همان توحیدگرایی است یعنی توجه به انسان به ماهو انسان؛ قطع نظر از رنگ، پوست و جغرافیا و قومیت که این امر به وفور در ادیان ابراهیمی دیده می‌شود و این مبنای مستعدی برای گفت‌وگوی ادیان است؛ نکته دوم این است که وقتی انسان به ماهو انسان را مورد توجه قرار دهیم، خواه ناخواه می‌توانیم ارزش‌های مشترکی برای آن تعریف کنیم.
بایستی جهانیان و شهروندان این عالم آمادگی برای توحیدگرایی داشته باشند.
برای شکل‌ گرفتن این جهانی شدن که مبتنی بر توحیدگرایی باشد، و بدیلِ نظام سرمایه‌داری هم باشد نیاز به یک صلح و امنیت جهانی است.
سبک زندگی هم جهانی شده است. اگر این سبک زندگی در حد الگوی مصرف و نوع پوشش باشد، بله جهانی و حتی آمریکایی شده است، اما این به معنای جهانی شدن در لایه‌های زیرین نیست.
ممکن است یک نفر لباس آمریکایی بپوشد، غذای آمریکایی بخورد، اما آمریکایی فکر نکند. این نگران‌کننده نیست، چرا که ما می‌دانیم لایه زیرینِ این جهانی شدنِ رویین یا سبک زندگی، دوام ندارد، اما متأسفانه تفکر فلسفی را کنار می‌گذاریم.
با بروز انقلاب اسلامی، تحولی در هستی‌شناسی اتفاق افتاد و اگر قرار باشد اتفاقاتی در جهان آتی رخ دهد، باید شاهد اتفاقات ایجابی در خودِ کشور باشیم؛ یعنی همزمان که دیالوگ برقرار کرده و مسائل خود را منتقل می‌کنیم تا حدودی در کشور خودمان باید این راهکارهای ایجابی را دنبال کنیم.
هیچ نظامی نمی‌تواند مدعی سکولاریزم باشد. منتها آنها توسعه اخلاقِ منفی را در سیاست انجام می‌دهند و ما می‌گوییم باید اخلاقِ مثبت در سیاست ایجاد شود؛ و اگر نه، همان ماکیاول که می‌گوید در سیاست همه چیز مباح است، اباحه‌گرایی خودش یک اخلاقِ منفی است و ما دنبال نظارت متعالیِ اخلاقی هستیم؛ طوری که اخلاق، فعلِ هدف باشد و قدرت، فعلِ ابزار.
دیپلماسی ایرانی: آمریکا از ترس اعراب با ایران همکاری نمی‌کند

النهار

اعراب همواره از اینکه در گشایش روابط میان تهران با واشنگتن، جایی برای آنها در نظر گرفته نشده است، و از سوی دیگر توافق تهران ـ واشنگتن باعث شود تا ایران در خاورمیانه دست برتر را داشته باشد، خشمگین بوده‌اند.
باراک اوباما از معادلات داخلی آمریکا که خود را برای انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آماده می‌کند، نگران است و برای همین برای جنگ با داعش به سراغ کشورهای عربیِ سنی رفته است.
ایران نیز به‌طور نسبی از جبهه رویارویی با داعش در عراق عقب نشسته است، تا عرصه برای بازگشت ایالات متحده آمریکا به عرصه سیاسی عراق فراهم شود.
ایالات متحده تمایل دارد در عرصه رویارویی با داعش در سوریه نیز وارد شود با وجود اینکه کشورهای عربی همچنان اصرار دارند که مخالفان معتدل سوری به جای آمریکا در سوریه با داعش بجنگند.
همه طرف‌ها تلاش کرده‌اند از گسترش شبکه دولت اسلامی در منطقه، حتی به طور محدود، به سود منافع خود بهره‌برداری کنند. این مسئله سبب شده است تا رویکرد طایفه‌ای بر فضای کلی منطقه سایه بیندازد.
در صورتی که آمریکا نیاز داشته باشد مجدداً به عراق بازگردد، نیاز به پوشش عربی و بین‌المللی و مردمی و رسمی دارد تا از یک سو بتواند توجیهی منطقه‌ای داشته باشد و از سوی دیگر پاسخی برای منتقدانی که می‌گفتند آمریکا زود از عراق خارج شده است.
کشورهای درگیر در ائتلاف مبارزه با داعش شاید در روزهای اول دستاوردهایی به دست آورند و بتوانند به موفقیت‌هایی برسند، اما بعداً قطعاً به اختلاف خواهند خورد که احتمالاً این اختلافات بیش از همه خود را در سوریه نشان خواهند داد.
اندیشکده تبیین: انتخابات افغانستان و چالش‌های پیش رو

اگرچه شایعات، تحلیل‌ها و نظرهایی در این باره وجود داشت، اما سندی از اینکه آقای کرزی شفاهاً یا کتباً از کسی حمایت کرده باشد، به بیرون درز نکرده است.
مردم افغانستان از وضعیت موجود خسته شده بودند و علی‌رغم مسائل امنیتی و سایر مشکلات، برای تعیین سرنوشت خود با اشتیاق در انتخابات شرکت کردند. با این وجود، این انتخابات به دنبال دخالت‌های آمریکا و ناتو به چالش کشیده شد. بنابراین اگر از سوی ساختار دولت یا رهبری افغانستان به‌طور آشکار یا پنهان، کاری صورت گرفته است، متأسفانه با مسائل و مواضع آمریکا و ناتو مرتبط است.
علت اینکه آقای کرزی حاضر نشد که پیمان امنیتی را با آمریکا امضا کند، شاید به این برمی‌گردد که پیش از این افغانستان تحت فشار، دخالت و تهدید قدرت‌های غربی قرار داشته است و چنانچه که پیمان امنیتی با آمریکا امضا شود، دیگر دست دولت‌مردان افغانستان بسته می‌شود و کل سرنوشت ملت افغانستان در اختیار آمریکا و ناتو قرار می‌گیرد.
چنانچه که کمیسیون انتخابات درست عمل می‌کرد، این وقایع صورت نمی‌گرفت. تمامی مسائل حکایت از وجود یک تبانی میان کمیسیون انتخابات و آمریکا و ناتو دارد.
اگر در افغانستان یک حکومت منسجم و دارای حمایت مردمی شکل بگیرد و میان مردم و حکومت، هماهنگی، انسجام و همسویی وجود داشته باشد، امکان حضورِ آمریکا و ناتو در این کشور وجود نخواهد داشت. بنابراین آمریکا برای تمدید حضور خود در افغانستان سناریوپردازی می‌کند. آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که بعد از سال ۲۰۱۴م، افغانستان را ترک خواهد کرد، اما دیدید که چنین نشد. دخالت‌های آمریکا در دو دوره ریاست جمهوری آقای کرزی برای این بود که دولت افغانستان، دولتی ضعیف و با کارایی کم باشد تا نتواند وعده‌های خویش به مردم افغانستان را تحقق بخشیده و اعتماد مردم از دولت سلب گردد.
مسئله تقلب، یک سناریوی غربی است تا یک دولت قانونی در افغانستان به وجود نیاید. غربی‌ها این کار را با این هدف انجام داده‌اند تا دولتی که در این کشور روی کار می‌آید، یک دولت ضعیف و نیازمند به کمک‌های آن‌ها باشد.
ایندیپندنت (Independent): ملاقات دیوید کامرون و رییس جمهور ایران برای گفتگو در مورد تهدید داعش

دیوید کامرون به‌عنوان اولین نخست‌وزیر انگلیس پس از انقلاب ایران، در این هفته به‌صورت مستقیم با رئیس‌جمهور این کشور ملاقات خواهد کرد.
انگلیس به‌عنوان میانجی مذاکراتی رئیس‌جمهور روحانی و دولت ایالات متحده خواهد بود و این امر موجب ترس اسرائیل و کشورهای سنی خلیج شده است.
این مذاکره برای متوقف کردن حمایت ایران از رئیس‌جمهور بشار اسد و فراهم آوردن شرایط لازم برای نابودی تروریسم خواهد بود. دیوید کامرون با این پیغام به ملاقات روحانی خواهد رفت که «ایران باید در حوزه برنامه هسته‌ای خود “سازگاری” نشان دهد تا تحریم‌های اقتصادی از این کشور برداشته شوند و توافق‌نامه امضا شود».
“فلیپ هاموند” وزیر امور خارجه انگلیس در ملاقات با همتای ایرانی خود آقای محمدجواد ظریف در نیویورک، از گزارش‌های رسیده از حقوق بشر در ایران و برنامه هسته‌ای این کشور ابراز نگرانی کرد.
آسوشیتدپرس (Associated Press): پیشروی دولت اسلامی برای ترکیه مشکل‌زا شده است

نبرد میان شبه‌نظامیان دولت اسلامی و نیروهای کُرد در مرزهای سوریه، جنگ را به‌سوی ترکیه پیش می‌برد؛ این رویداد به آواره شدن ده‌ها هزار تن منجر شده و فشارهای وارده بر دولت ترکیه برای مبارزه با افراط‌گرایان سنی را افزایش داده است.
ترکیه از درگیری‌ها دوری می‌کند، زیرا جنگ میان نیروهای مسلح کُرد با دولت اسلامی منجر به پیچیده شدن مذاکرات صلح با شورشیان ترکیه در مرزهای این کشور می‌شود.
علاوه بر بحران ایجادشده توسط سراریز شدن آوارگان به ترکیه، صدها تن از نیروهای کُرد در داخل و اطراف مرزهای ترکیه با نیروهای پلیس این کشور درگیر شده‌اند. نیروهای کُرد اظهار داشته‌اند که ترکیه از عبور آن‌ها از مرز ترکیه به‌سوی سوریه و کمک به برادران‌شان جلوگیری می‌کند.
رفتار دوجانبه ترکیه در جهت مبارزه نیروهای کُرد با دولت اسلامی می‌تواند به نابودی و یا قدرت گرفتن نیروهای پ.ک.کِ کُرد منجر شود و همکاری ترکیه با ائتلاف علیه داعش ایالات متحده را پیچیده‌تر کند.
راشا تودی (Russia Today): واداشتن مسلمانان توسط داعش برای حمله به شهروندان کشورهای عضو ائتلاف علیه داعش

دولت اسلامی به مسلمانان دستور داده است که شهروندان “بی‌ایمان” کشورهای عضو ائتلاف علیه شبه‌نظامیان افراطی را به قتل برسانند.
“ابومحمد عدنانی” سخنگوی داعش در بیانیه‌ای ۴۲ دقیقه‌ای در رسانه اجتماعی به مسلمانان اعلام داشته است که “اگر می‌توانید با توکل بر خدا، آمریکایی‌ها یا اروپایی‌های بی‌ایمان، مخصوصاً فرانسوی‌های معاند و پلید و یا استرالیایی‌ها و کانادایی‌ها و هر بی‌ایمان دیگری که در ائتلاف علیه داعش عضو است را، بکشید”.
در پاسخ این سخنان تهدیدآمیز، فرانسه اعلام داشته است که این اولین مرتبه‌ای نیست که گروهی تروریستی ما را تهدید می‌کند؛ ما از این تهدیدها نمی‌هراسیم.
سی.ان.ان (CNN): یافتن شورشیان “مناسب” در سوریه، کاری بس دشوار

ایالات متحده وعده داده است که شورشیان سوریه را تجهیز کند و آموزش دهد تا بتوانند علیه داعش وارد جنگ شوند. اکنون زمان دشوار ماجرا رسیده است؛ یافتن گروهای “قابل قبول” که قادر و مایل به مبارزه علیه داعش باشند. منظر امنیتی سوریه، متحدان و اولویت‌های گروه‌های شورشی، هر روز دچار تغییر و تحول می‌شود و حقیقت این است که به نظر می‌رسد هیچ‌یک از این گروه‌ها قادر به ریشه‌کن کردن داعش از مواضع‌شان در شمال‌شرقی سوریه نباشند.
به نظر “ارتش آزاد سوریه” مدنظر واشنگتن باشد.
از هم‌گسیختگی و تزلزل گروه‌های شورشی در سوریه، انتخاب اوباما را دشوار کرده است؛ النصره تا سال پیش قدرتمندترین مخالف رژیم بشار اسد بود، اما اکنون مانند دیگر گروه‌های شبه‌نظامیِ شکست‌خورده در شرق سوریه و حلب می‌باشد.
بیشتر این گروه‌ها با مشکلات مالی مواجه هستند و یا تعداد نیروهای آن‌ها کم‌شمار می‌باشد. جنگجویان گروه‌های شورشی، جنگ علیه داعش را برادرکشی می‌خوانند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رصد روزانه تحلیل های رسانه های داخلی و خارجی/ ملاقات کامرون و روحانی به روایت «ایندیپندنت»» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X