هشدار ستاد سوخت به خریداران خودروهای خارجی

هشدار ستاد سوخت به خریداران خودروهای خارجی

ایسنا/ قائم مقام ستاد سوخت کشور به خریداران خودروهای خارجی توصیه کرد که تعهدی در قبال شماره گذاری خودروهای وارداتی قبول نکنند.

شفیعی صبح امروز در نشست خبری با اعلام آمادگی ستاد سوخت کشور برای ورود بخش خصوصی به طرح اسقاط خودروها گفت: یکی از طرح‌های مهم دولت در راستای کاهش هزینه‌های ناشی از حمل و نقل فرسوده، طرح خروج این خودروهای فرسوده است که با گذشت یک دهه از اجرای این طرح، حدود یک و نیم میلیون خودروی فرسوده از رده خارج شده است.

وی با بیان اینکه در این 10 سال بیشترین حد خروج خودروهای فرسوده موفق به اسقاط 250 هزار خودرو شده و در کمترین حالت 72 هزار خودرو اسقاط شده است، گفت: امسال با تغییر روند خروج خودروهای فرسوده شاهد افزایش گرایش صاحبان این گونه خودروها برای اسقاط خودروهایشان هستیم و پیش بینی می‌شود تا پایان سال هدف، از رده خارج کردن 400 هزار دستگاه خودرو فرسوده محقق می‌شود.

قائم مقام ستاد سوخت کشور با بیان اینکه در حال حاضر 126 مرکز اسقاط خودرو در کشور فعالیت می‌کنند، گفت: سئوالات و ابهاماتی وجود داشت مبنی بر اینکه چرا مراکز اسقاط خودرو توسعه نمی‌یابند که طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته و نظر مثبت رئیس ستاد سوخت، توسعه کیفی و کمی مراکز اسقاط در دستور کار قرار گرفت.

شفیعی با بیان اینکه سرمایه گذاران و اشخاص حقوقی می‌توانند فعالیت اقتصادی خود را بدون انحصار و مشکلی در این حوزه ادامه دهند تصریح کرد: این توسعه کیفی و کمی علاوه بر پاسخگویی به نیاز بازار، سبب می‌شود که شاهد توسعه کمی این گونه مراکز باشیم و اشخاص حقوقی می‌توانند با حضور در ادارات وزارت صنعت، معدن، تجارت، مجوزهای اولیه را کسب و با مراجعه به پلیس راهور استان مربوطه، موافقت‌های لازم را اخذ و بعد از آن کد فعال سازی از ستاد را دریافت کنند و به فعالیت خود ادامه دهند.

وی با بیان اینکه ارتقای کیفی مراکز در دستور کار قرار دارد،‌ ادامه داد: خودروهای فرسوده شامل موادی هستند که می‌توان با بازیافت آنها سرمایه‌های زیادی را برای کشور ایجاد کرد که این منطبق با سیاست اقتصاد مقاومتی و استانداردهای بین المللی است.

قائم مقام ستاد سوخت کشور با بیان اینکه ورود بخش خصوصی به اسقاط خودرو می‌تواند موانع و ابهامات در این حوزه را برطرف کند، گفت: سرمایه گذاران می‌توانند با شفافیت به رقابت با یکدیگر بپردازند و افراد علاقمند می‌توانند با مراجعه به سایت hamsu.ir اطلاعات کافی را در این زمینه اخذ کنند.

وی در پاسخ به این سوال که ورود سرمایه گذاران به چرخه اسقاط خودرو چند درصد سود برای آنها دارد، افزود: میزان سودآوری مراکز اسقاط خودرو بستگی به عملکرد مراکز دارد به گونه‌ای که مراکزی در این حوزه وجود دارند که به دلیل عملکرد ضعیفشان تقریبا تعطیل شده‌اند؛ اما برخی مراکز شاهد سود صد در صدی در این حوزه هستند.

وی با بیان اینکه در این سه ماه کمتر از 60 هزار دستگاه اسقاط شده است، گفت: شاهد گرایش و ثبت نام افراد برای اسقاط خودروهایشان هستیم.
قائم مقام ستاد سوخت کشور با بیان اینکه در طرح جدید اسقاط خودرو بر عهده وارد کنندگان خودرو گذاشته شده است و به ازای ورود هر خودروی خارجی باید 4 خودرو اسقاط شود، اظهارکرد: متاسفانه شاهد آن هستیم که وارد کنندگان قراردادهایی را با خریداران خودروهای خارجی امضاء می‌کنند که بر اساس آن تعهد شماره گذاری بر عهده خریدار است، اما این در حالیست که بر اساس قانون اولین شماره گذاری خودروی خارجی پس از ورود به کشور تنها و تنها بر عهده وارد کننده است و هیچ خریداری نباید متعهد شود؛ چرا که قطعا متضرر می‌شود. بر اساس قانون، وارد کنندگان خودرو باید نسبت به اسقاط خودروهای فرسوده اقدام کنند.
وی همچنین افزود:‌ در طرح جدید به ازای ورود هر خودروی خارجی، چهار خودرو باید از رده خارج شود، هرچند که زحمت آن بر دوش وارد کننده است و باید خودشان با مالک به توافق برسند که این قطعا به نفع کشور است.

استارت نوسازی مینی بوس‌ها از مهرماه

وی در مورد نوسازی مینی بوس‌ها نیز با بیان اینکه استارت کار در مهرماه زده می‌شود، گفت:‌ در مرحله اول 190 دستگاه مینی بوس نوسازی خواهند شد.
قائم مقام ستاد سوخت کشور در مورد طرح نوسازی خودروهای فرسوده سنگین، افزود: پیشنهاد طرح اسقاط نقدی خودروهای فرسوده سنگین از محل واردات به دولت ارائه شده است، اما تا کنون تصویب نشده است.
وی همچنین در مورد تشویق مالکان خودروی فرسوده بدون پلاک گفت: پیش از این مسئولیت اسقاط خودرو بر عهده ستاد سوخت بود و بر همین اساس سیاست‌های تشویقی و فرهنگسازی در دستور کار قرار گرفت، اما در حال حاضر اسقاط بر عهده وارد کننده است و در برخی موارد وارد کننده خودرو شخصا به سراغ مالکان خودروهای فرسوده رفته و نسبت به اسقاط آن اقدام می‌کند.
وی افزود: در حال حاضر سن فرسودگی خودروها 20 سال است اما به وارد کنندگان اعلام شده است که می‌توانند خودروهای کمتر از 20 سال را نیز اسقاط کنند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هشدار ستاد سوخت به خریداران خودروهای خارجی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X