بازگشایی دو هزار دبستان در روزهای پنجشنبه

بازگشایی دو هزار دبستان در روزهای پنجشنبه

تسنیم/ معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: دو هزار و ۱۱۵ مدرسه ابتدایی روزهای پنجشنبه میزبان دانش‌آموزان هستند. برنامه کیفیت بخشی روزهای پنجشنبه ابلاغ شده که بر این اساس مجموعه‌ای از فعالیت‌های بانشاط برای مدارس طراحی شده است.

حمیدرضا کفاش در خصوص بازگشایی مدارس در روزهای پنج شنبه از مهر امسال اظهار داشت: روزهای پنج شنبه فرصتی است تا برخی از فعالیت‌ها و برنامه‌هایی که در طول هفته به دلایل مختلف امکان پرداختن به آن از سوی مدرسه ممکن نیست با بهره مندی از ظرفیت‌های درون و برون از مدرسه، برنامه‌ها و فعالیت‌های کاربردی برای دانش آموزان طراحی شود.
وی افزود: مهر امسال دو هزار و 115 مدرسه ابتدایی در روزهای پنج شنبه میزبان دانش آموزان هستند و براین اساس دستورالعمل برگزاری برنامه کیفیت بخشی روزهای پنج شنبه مدارس به استان ابلاغ شده است.
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه این طرح بر اساس راهکارهای سند تحول بنیادین اجرا می‌شود، گفت: فراهم آوردن زمینه‌های لازم برای نقش آفرینی مدرسه به عنوان کانون کسب تجربیات تربیتی محله و جلوه‌هایی از جامعه اسلامی و حیات طیبه با تفویض اختیار و مسئولیت به آن و استانداردسازی تمامی مولفه‌هاوعوامل درون مدرسه‌ای، ایجاد تنوع در فرصت‌های تربیتی در مراکز آموزشی و تربیتی برای پاسخگویی به نیازهای دانش آموزان و نهادینه سازی و تقویت همکاری مدرسه با مراکز فرهنگی و علمی محله به ویژه مسجد، کانون‌های مذهبی و حوزه‌های علمیه و مشارکت فعال مدیران، معلمان و دانش آموزان در برنامه‌ها از جمله راهکارهایی است که در سند تحول بنیادین به آنها تأکید شده است.

اهداف بازگشایی مدارس در روزهای پنجشنبه

کفاش در خصوص اهداف کیفی اجرای برنامه کیفیت بخشی روزهای پنج شنبه مدارس عنوان کرد: آشنایی دانش آموزان با سبک زندگی اسلامی ایرانی، توجه به علایق، تفاوت‌های فردی و نیازهای واقعی دانش آموزان، ایجاد زمینه لازم برای جهت مصونیت فرهنگی، اخلاقی و تحصیلی دانش آموزان، شناسایی پرورش و هدایت استعدادهای بالقوه دانش آموزان، آموزش و غنی سازی اوقات فراغت حین تحصیل دانش آموزان، توسعه و تعمیق فعالیت‌های هدفمند گروهی در مدارس ابتدایی، تقویت فعالیت‌های جذاب و با نشاط در مدارس، هدفمندسازی ارتباط مدارس با مراکز فرهنگی و هنری و ارتقا و افزایش سطح فعالیت‌های مهارتی دانش آموزان از اهداف بازگشایی مدارس در روزهای پنج شنبه است.

شرایط دبستان‌هایی که میزبان دانش‌آموزان در روزهای پنجشنبه هستند

وی با اشاره به اینکه مخاطبان ما در طرح کیفیت بخشی به روزهای پنج شنبه مدارس دانش آموزان دختر و پسر دوره ابتدایی هستند، گفت: طرح بازگشایی مدارس در روزهای پنج شنبه در دبستان‌هایی اجرا می‌شود که تعداد دانش اموزان حداقل 100 نفر بوده و زیرساخت‌های لازم برای انجام بازی‌های بومی و محلی و فعالیت‌های فرهنگی، هنری و ورزشی در این مدارس فراهم باشد همچنین مدرسه باید حداقل یک سالن چند منظوره برای انجام فعالیت‌های کارگاهی داشته باشد یا امکان بهره مندی از فضای مدارس مجاور را داشته باشد و مدیر مدرسه روز پنج شنبه امکان حضور در مدارس را داشته باشد.
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: این طرح به طور آزمایشی برای یک سال برگزار می‌شود و توصیه می‌شود در فاز آزمایشی ترجیحا از مدارس غیردولتی، شاهد، نمونه دولتی و هیئت امنایی و مدارس دولتی توانمند استفاده شود.

برنامه‌های درنظر گرفته شده برای دانش‌آموزان در روزهای پنجشنبه

کفاش در خصوص محتوا و برنامه های درنظر گرفته شده برای مدارس در روزهای پنج شنبه عنوان کرد: با توجه به به تعطیلی روزهای پنج شنبه لازم است تدابیری اندیشیده شود تا دانش آموزان دوره ابتدایی براساس میل و رغبت و به صورت داوطلبانه همراه مربیان و معلمان علاقه مند در محل آموزشگاه‌ حاضر شوند و به فراگیری مهارت‌های مدنظر و انجام بازی‌ها و فعالیت‌های فرهنگی، هنری و ورزشی بپردازند.در این روز دانش آموزان براساس روش‌های علمی و تربیتی و زیرنظر مربیان توانمند ضمن آشنا شدن با انواع بازی‌های بومی و محلی، کاربرد و نحوه ساخت اسباب‌بازی‌ها، برگزاری اردوها و بازدیدهای گروهی و فعالیت‌های کارگاهی فرهنگی و هنری در کلاس‌های قصه گویی و داستان گویی حاضر می‌شوند تا مجموعه‌از از فعالیت‌های را فرا بگیرند.
وی بیان کرد: طرح بازگشایی دو هزار و 115 دبستان در روزهای پنج شنبه امسال به صورت آزمایشی اجرا می‌شود. انتخاب و معرفی مدارس در نیمه دوم شهریور، صدور ابلاغ مدیران مدارس مجری و توجیه آنها در هفته آخر شهریور و توجیه اولیا، عوامل اجرایی و تنظیم جداول زمان بندی هفته اول مهر و آغاز برنامه‌ها از هفته دوم مهر صورت می‌گیرد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بازگشایی دو هزار دبستان در روزهای پنجشنبه» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X