هشدار درباره مجهز نبودن یک سوم مدارس به سیستم گرمایشی استاندارد/ تجهیز مدارس نیازمند اعتبار هزار میلیاردی

هشدار درباره مجهز نبودن یک سوم مدارس به سیستم گرمایشی استاندارد/ تجهیز مدارس نیازمند اعتبار هزار میلیاردی

خانه ملت/ رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور٬ با بیان اینکه رقمی در حدود یک‌هزار میلیارد تومان برای تجهیز مدارس به سیستم‌های گرمایشی استاندارد نیاز است٬ گفت: خوشبختانه با نگاه مثبت مجلس به امر آموزش وپرورش و تاکید آنان بر تحصیل دانش‌آموزان در محیطی ایمن ارقام خوبی به این بخش اختصاص داده شده است.

مرتضی رئیسی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، درباره آخرین وضعیت تجهیزات و نوسازی مدارس با توجه به آغاز سال تحصیلی٬ گفت: طبق برآوردی که سال 1391 صورت گرفت مشخص شد که در حدود یک سوم کلاس‌های درس نیازمند سامانه حرارتی مناسب هستند.

یک سوم مدارس کشور سیستم گرمایشی استاندارد ندارند

وی ادامه داد: در حال حاضر سامانه گرمایشی یک سوم مدارس کشور با استفاده از تجهیزات کاربراتوری یا بخاری‌های گازی تامین می‌شود که با استانداردهای موردتایید وزارت آموزش و پرورش فاصله دارند.

نگاه مجلس به بحث نوسازی و تجهیز مدارس مثبت است

رئیسی با مثبت ارزیابی کردن نگاه مجلس به بحث نوسازی و تجهیز مدارس٬ افزود: مجلس شورای اسلامی در سال گذشته رقمی حدود 200 میلیارد تومان اعتبار از محل عوارض گاز مصرفی مشترکان به سازمان نوسازی مدارس اختصاص داد.

وی ادامه داد: این اعتبارات جهت کاهش تعداد مدارسی که از لحاظ سیستم گرمایشی دارای استانداردهای مطلوبی نبودند از سوی مجلس به تصویب رسید که از این 200 میلیارد تومان، 146 میلیارد تومان آن در سال 92 پرداخت شد.

رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور درباره نحوه هزینه‌کرد اعتبار 146 میلیاردی تومانی،‌ تاکید کرد: با این اعتبار توانستیم حدود 28 هزار مدرسه را به سیستم‌های گرمایشی استاندارد مجهز کنیم بدان معنا که مدارس بزرگ به موتورخانه و رادیاتور و مدارس کوچکتر به پکیج‌های حرارتی و رادیاتور مجهز شدند.

ضرورت اختصاص اعتبارات مصوب در بحث تجهیز مدارس به سیستم‌های گرمایشی


وی با یادآوری مصوبه جدید مجلس در خصوص اختصاص 300 میلیارد تومان برای تجهیز و نوسازی مدارس٬ گفت: براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی 300 میلیارد تومان از محل عوارض گاز مصرفی برای این موضوع مصوب شده است که تا این لحظه 50 میلیارد تومان در اختیار سازمان نوسازی گذاشته شده است.
رئیسی ادامه داد: در صورت واریز 300 میلیارد در سال جاری طبق برنامه‌ریزی‌ها نصف کلاس‌های درسی که فاقد سامانه حرارت مرکزی هستند، مجهز خواهند شد.
وی با بیان اینکه با تزریق اعتبارات مصوب مجلس، تجهیز مدارس به ویژه در مناطق سردسیر و محروم در دستور سازمان نوسازی قرار خواهد گرفت٬ افزود: مدارس روستایی اولویت اول سازمان نوسازی و تجهیز هستند چراکه موضوع نگهداری تجهیزات فنی در این مدارس متاسفانه در حد مطلوب نیست و دسترسی مناطق آموزش و پرورش به بعضی از روستاها به آسانی صورت نمی‌پذیرد.

رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور، با بیان اینکه رقمی در حدود یک هزار میلیارد تومان برای تجهیز مدارس به سیستم‌های گرمایشی استاندارد نیاز است٬ گفت: جایگزین کردن سیستم‌های حرارتی استاندارد با بخاری‌های نفتی و گازی برای جلوگیری از حادثه‌ای چون شین‌آباد ضروری است.

وی با تاکید بر اینکه اعتباری که به سازمان نوسازی پرداخت می‌شود در واقع به شکل درآمد هزینه است٬ گفت: یعنی دولت باید بتواند در واقع آن عوارض را از مشترکان و مصرف‌کنندگان گاز دریافت و به تجهیز مدارس اختصاص دهند.

رئیسی گفت: امید است اعتبارات مصوب برای تجهیز مدارس در سال جاری از سوی دولت پرداخت شود تا مشکلی که از دیرباز در آموزش و پرورش وجود داشته و همیشه با شروع فصل سرما زمینه نگرانی مسئولان و اولیاء دانش‌آموزان را فراهم می‌کند٬ رفع شود.

انتظار ما از مجلس تصویب 500 میلیارد تومان اعتبار برای تجهیز مدارس در سال آتی است


وی با بیان اینکه تصویب رقمی در حدود 500 میلیارد تومان از سوی مجلس برای نوسازی و تجهیز مدارس بسیاری از مشکلات آموزش و پرورش را رفع می‌کند٬ گفت: در صورت تصویب این رقم در مجلس طبق برنامه ریزی های انجام شده برای همیشه مدارس کشور مجهز به سیستم‌های گرمایشی استاندارد خواهند شد.

رئیسی با بیان اینکه امروزه جمهوری اسلامی از لحاظ آموزش رسیدگی خوبی به تمام نقاط کشور کرده است، افزود: اکنون هیچ دانش‌آموزی در کشور بدون فضای آموزشی نبوده و به علت نبود وجود فضای آموزشی، محروم به تحصیل نیست.
وی یادآور شد: اما ناگفته نماند که برخی مدارس کشور فرسوده بوده و از قدمت بالایی برخوردارند به گونه‌ای که گاهی قدمت آنها بیش از 30 تا 40 سال است؛ در این شرایط این مدارس یا نیازمند تخریب و بازسازی و یا نیازمند مقاوم‌سازی هستند.

رئیس سازمان نوسازی مدارس تاکید کرد: خوشبختانه با مصوبه‌ سال 85 مجلس شورای اسلامی، 4 میلیارد دلار برای تخریب، مقاوم‌سازی و بازسازی مدارس تزریق شد و تقریباً نیمی از زیربنای نیازمند تخریب و مقاوم‌سازی کشور جمع‌آوری شد.

دو سوم دانش‌آموزان کشور در فضای ایمن و مقاوم مشغول به تحصیل‌اند


رئیسی با تاکید بر اینکه براساس آمارها دو سوم دانش‌آموزان در کلاس‌های ایمن و مقاوم در مقابل زلزله مشغول به تحصیل هستند، گفت: بر این اساس اما یک‌سوم دانش‌آموزان هنوز در فضاهای عمدتاً نیازمند مقاوم‌سازی و بخشی هم در واقع نیازمند تخریب و بازسازی مشغول تحصیل هستند.

وی تصریح کرد: با توجه به این شرایط اگر مشابه اقدامی که در سال 85 صورت گرفت، بار دیگر در آموزش و پرورش کشور اتفاق افتد و چنین اعتباری طی سال‌های آتی در اختیار آموزش و پرورش قرار گیرد، می‌توان برای همیشه مشکل مدارس ناامن را در کشور حل کرد و جمهوری اسلامی نیز می تواند با افتخار در دنیا اعلام کند که مدارس از استانداردهای لازم به ویژه در مقابل زلزله و برخی حوادث مثل آتش‌سوزی برخوردار است.
رئیسی ادامه داد: مصوبه سال 85 مجلس شورای اسلامی برای مقاوم‌سازی و تخریب و بازسازی مدارس غیراستاندارد، یکی از بزرگترین اقداماتی که در طول تاریخ کشور برای آموزش و پرورش صورت پذیرفت که این اقدام به طور کامل در راستای افزایش سطح ایمنی مدارس بود.
وی گفت: خوشبختانه با مصوبه مذکور حدود 29 هزار کلاس درس مقاوم‌سازی شده و برای بیش از 50 هزار کلاس درس نیز مطالعات مقاوم‌سازی انجام شد.

ایجاد مدارس جایگزین در استان‌های مازنداران و گیلان برای جبران خسارت‌های ناشی از برف

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه خسارت‌هایی ناشی از بارش برف در استان‌های گیلان و مازندران با توجه به آغاز سال تحصیلی جدید رفع شده یا خیر٬ گفت: بسیاری از مدارس در این دو استان به ویژه در شهرهای تنکابن و چالوس نوسازی شده و مدارسی که امکان بهسازی آن‌ها نبوده با ساخت مدارس جایگزین، فعالیت‌های آموزشی خود را از سر خواهند گرفت.

رئیسی ادامه داد: جبران خسارت‌های ناشی از برف به ویژه در استان مازندران در شهر تنکابن و در استان گیلان در شرق این استان صورت گرفته و از سوی دولت اعتبارات ویژه‌ای برای موضوع بازسازی مدارسی که صدمه‌ دیده‌اند در نظر گرفته شده است.
وی افزود: در استان مازندران 15 مدرسه جایگزین فضاهای آموزشی قبلی فرسوده شدند و ساخت و بهسازی مابقی مدارس نیز در دستور کار سازمان نوسازی مدارس قرار دارد.
رئیسی ادامه داد: در استان گیلان هم بخشی از مدارس که صدمه دیده بودند ترمیم شده و کار ساخت واحدهای آموزشی در این استان نیز مشابه استان مازندران در حال انجام است

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هشدار درباره مجهز نبودن یک سوم مدارس به سیستم گرمایشی استاندارد/ تجهیز مدارس نیازمند اعتبار هزار میلیاردی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X