معاون وزیر راه: ایران با ۱۵۰ کشتی اقیانوس‌پیما مهم‌ترین کشور دریایی منطقه است

معاون وزیر راه: ایران با ۱۵۰ کشتی اقیانوس‌پیما مهم‌ترین کشور دریایی منطقه است

تسنیم/ مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت،۱۱ بندر اصلی بازرگانی در کنار بنادر متعدد شیلاتی و مسافری با ظرفیت تخلیه و بارگیری بیش از ۱۸۶ میلیون تن کالا و ۱۴ میلیون نفر جابه‌جایی مسافر در کشور وجود دارد.

به گزارش وزارت راه، محمد سعیدنژاد با اشاره به مهم‌ترین عملکرد بخش دریایی کشور تصریح کرد: ایران با دارا بودن بیش از 150 فروند کشتی اقیانوس‌پیما (کالابر و نفتکش) یکی از بزرگترین ناوگان دریایی در خاورمیانه و مهم‌ترین کشور دریایی در منطقه است که دارای ظرفیت زیادی در حمل و نقل دریایی برخوردار است.

وی با بیان این‌که ناوگان دریایی کشور با دارا بودن ظرفیت 12.6 میلیون تن توان جابه جایی حجم عظیمی از حمل و نقل دریایی را به خود اختصاص داده است، افزود: 130 هزار نفر در حمل و نقل دریایی شاغل هستند که با احتساب 121هزار نفر در بخش صیادی این تعداد به بیش از 251هزار نفر، می‌رسد. همچنین در صنایع دریایی کشور تعداد قابل توجهی از هموطنان در حال فعالیت هستند.

وی خاطرنشان کرد:‌حمل و نقل دریایی به عنوان ایمن ترین، کارآمدترین، ارزانترین و حتی پاک‌ترین شیوه حمل‌ونقل در تجارت جهانی نقش آفرین است و حدود 90 درصد کالاهای تجاری بین المللی از طریق دریا جا به جا می‌شود و به‌عنوان نیروی محرکه تجارت بین‌المللی شناخته می‌شود و در سر تا سر دنیا حتی در کشورهایی که دسترسی مستقیم به آبهای بین المللی ندارند، زندگی مردم به آن وابسته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: ایران تاکنون به بیش از 28 کنوانسیون و پروتکل سازمان بین‌المللی دریانوردی ملحق شده و اجرای مؤثر و مسئولانه کنوانسیون‌ها ضامن ایمنی، امنیت و حفاظت محیط زیست دریایی خواهد بود و لازم می‌دانم بر نقش بسیار با اهمیت کنوانسیون‌های زیر در فرآیندهای صنعت حمل و نقل دریایی تاکید کنم و از دست‌اندرکاران بخواهم تا اجرای مؤثر آنها را به طور جدی مد نظر داشته باشند.

سعید نژاد تاکید کرد: با وجود تنگناه های ایجاد شده با اعمال برخی تحریم‌های ظالمانه به طور خاص در صنعت دریانوردی و صنایع دریایی ایران از این لحاظ جزو 15 کشور اول فعال در سازمان بین المللی دریانوردی است.

برای سواحل جنوب باید اندیشید
وزیر راه و شهرسازی نیز در مراسم روز جهانی دریانوردی تاکید کرد: لزوم افزایش کیفیت ساحل نشینان و رقابت پذیری بین المللی بنادر وزیر راه و شهرسازی بر لزوم افزایش کیفیت ساحل نشینان تاکید کرد و گفت: بنادر ایران باید از لحاظ کیفیت زندگی و حمل و نقل دریایی باید با بنادر دیگر کشورها رقابت کند و اگر قدرت رقابتی بنادر را افزایش ندهیم قطعا دچار عقب ماندگی می شویم.

عباس آخوندی تصریح کرد: باید بتوانیم بر این ناکارآمدی در کیفیت زندگی در سواحل جنوب فائق بیاییم و کیفیت زندگی ساحل نشینان ایران باید با ساکنان آن سوی دریاها رقابت کند.

وی با اشاره به مشکل جدی کم آبی در کلانشهرهای کشور به ویژه تهران، مشهد و اصفهان ادامه داد: توسعه باید در کنار منابع آبی و در سواحل دریاها شکل بگیرد و بحث دریا تنها حفاظت و نگاهبانی از سواحل جنوب نیست بلکه باید به کیفیت زندگی در این مناطق نیز توجه شود.

وی یادآور شد: مدتهاست تاکید دارم سازمان بنادر علاوه بر توجه به حمل ونقل دریایی به مسئولیت اجتماعی خود در قبال ساحل نشینان توجه داشته باشد و فکر می کنم توجه مقام معظم رهبری به توسعه سواحل مکران تنها معطوف به اجرای پروژه های عمرانی نیست بلکه باید شاهد افزایش کیفیت زندگی نیز در این منطقه باشیم.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه باید اندیشه کنیم که چگونه می توان کیفیت زندگی در سواحل جنوب را ارتقا داد، اظهار کرد: دریا مکانی است که همه کشورها در آن حضور دارند و تمام قوانین دریا، بین المللی است و در این بین امکان رقابت پذیری ایران در حمل ونقل دریایی مهم است.

آخوندی تاکید کرد: باید بنادر اعلام کنند که چه قدرت رقابت پذیری با سایر بنادر منطقه را دارند به عنوان مثال بندر شهید بهشتی چگونه می تواند با بنادر عمان رقابت کند و بندر شهید رجایی چه قدرت رقابتی با سایر بنادر دارد؟

وی بیان کرد: عرصه دریا صحنه رقابت بین کشورهای مختلف است و باید دست به دست یکدیگر دهیم تا قدرت رقابت پذیری ایران را در بخش حمل ونقل دریایی، شیلات، امور نظامی دریایی و سایر موارد درآمدی افزایش و ارتقا دهیم و این اتفاقات جز با نیروی انسانی فعال رخ نمی دهد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون وزیر راه: ایران با ۱۵۰ کشتی اقیانوس‌پیما مهم‌ترین کشور دریایی منطقه است » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X