مشاوره سلامت/ زندگی ادامه دارد حتی با وجود سرطان

مشاوره سلامت/ زندگی ادامه دارد حتی با وجود سرطان

جام جم/ گاهی سرطان که می‌آید مثل یک زلزله 8 ریشتری است؛ همه چیز را به هم می‌ریزد، زندگی را ویران می‌کند و بعد از رفتنش فقط خرابه‌ای بر جای می‌گذارد که شاید بازسازی‌اش در توان هر کسی نباشد.
با این حال، نباید یادمان برود که در این دوران سرطان دیگر مثل قدیم ها نیست و دیگر یک بیماری لاعلاج و وحشتناک به حساب نمی آید و حالا به جای آن همه ترس و اضطراب باید به فکر درمان بود.
دکتر محمد اربابی، دانشیار گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره می گوید: امروزه می دانیم برای درمان بیماری های مختلف باید به سلامت روان فرد و کیفیت زندگی او نیز توجه کنیم تا بهبود کامل حاصل شود. در این زمینه با دکتر اربابی گفت وگویی داشتیم و او درباره سلامت روحی و روانی بیماران مبتلا به سرطان و اهمیت آن به پرسش های ما پاسخ داد.
خیلی ها تصور می کنند همین که سرطان درمان شود، کافی است و نیازی به درمان مشکلات روحی ناشی از این بیماری نخواهد بود. نظر شما در این باره چیست؟
امروزه مشخص شده است علاوه بر درمان بیماری ها و علاج طبی آنها باید به سلامت روان و همچنین کیفیت زندگی فرد بیمار نیز توجه شود. در واقع آن طور که مشاهده شده است اگر فقط بیماری ها را درمان کنیم و تنها از روش های جراحی و مصرف داروهای مختلف برای بهبود شرایط جسمی بیمار کمک بگیریم، بهبود کامل حاصل نخواهد شد. بنابراین لازم است برای کسب رضایت بیماران و خانواده هایشان و همچنین درمان قطعی بیماری، به سلامت روان و افزایش کیفیت زندگی آنها نیز توجه بیشتری داشته باشیم.

چرا سرطان تا این حد می تواند سلامت روان خانم ها را به خطر بیندازد؟

سرطان بیماری سختی است و اسم ترسناکی هم دارد. همین مساله می تواند بیمار را دچار اضطراب کند. بنابراین پس از این که خانمی متوجه می شود به سرطان پستان مبتلاست، اضطراب زیادی را تجربه خواهد کرد. همین اضطراب و استرس نیز می تواند بر کیفیت زندگی و سلامت او تاثیر بگذارد. پس بسیار مهم است که بتوانیم اضطراب ناشی از سرطان را مدیریت کنیم.

خیلی ها سرطان را با مرگ یکسان می دانند و به همین دلیل دچار اضطراب می شوند.
بله، در گذشته سرطان معادل مرگ بود و همه آن را بیماری ای لاعلاج می دانستند، اما امروزه در حوزه های مختلف سرطان شناسی، می توان این بیماری را درمان کرد و فرد را به زندگی معمولش برگرداند. به همین دلیل خیلی خوب است که از همان ابتدای تشخیص بیماری با آگاهی دادن مناسب به فرد و توضیح در مورد راه حل های درمانی، میزان اضطراب او را کم کنیم و آرامش بیشتری به او بدهیم.

گروهی تصور می کنند اگر فرد بیمار نداند که به سرطان مبتلا شده، بهتر است. شما این روش را تائید می کنید؟
شیوه رایج در طب امروزی بر این باور است که بیشتر بیماران تمایل دارند از بیماری شان خبر داشته باشند. البته در صورتی که فرد بداند بیمار است، میزان همکاری او در درمان و سازگاری اش با بیماری نیز بیشتر و بهتر خواهد شد. با این حال، گاهی خانواده ها مانع می شوند و تصور می کنند بهتر است فرد بیمار چیزی نداند. در صورتی که خوب است این مساله را به عهده خود فرد بگذاریم. اگر او مایل بود در مورد بیماری اش اطلاع داشته باشد، باید از طریق پزشک معالج و با شیوه ای بسیار مناسب، همراه با آمادگی و آرامش به او توضیح داده شود. همچنین در این شرایط باید اطلاعات مناسب و کافی در اختیار بیمار گذاشت، ولی اگر او مایل نباشد بیماری اش را بشناسد، هیچ اصراری در این مورد نیست.

کدام یک از مشکلات روحی در این بیماران بیشتر مشاهده می شود؟
مشخص شده است خانم هایی که دچار سرطان هستند حدود 50 درصد به افسردگی مبتلا می شوند و این افسردگی تقریبا تا پنج سال باقی می ماند و بتدریج کمتر می شود. این در حالی است که به طور معمول بین 10 تا 20 درصد خانم ها به افسردگی مبتلا هستند و همین موضوع نشان می دهد، سرطان پستان میزان افسردگی آنها را افزایش می دهد.
از طرف دیگر، افسردگی بیمار موجب کاهش احتمال همکاری او در درمان می شود و همچنین ممکن است میزان مرگ و میر را نیز افزایش دهد. شواهد نشان داده است اگر فردی سابقه افسردگی داشته یا حمایت خانوادگی و روابط عاطفی نزدیکی نداشته باشد یا اگر استرس بسیار شدیدی بدون حمایت هنگام تشخیص سرطان تجربه کند، احتمال ابتلا به افسردگی برای او بیشتر خواهد شد. با این حال، خصوصیات سرطان ، علائم و وسعت آن چندان در میزان افسردگی خانم ها تاثیری ندارد.
بنابراین توصیه می شود افسردگی های اولیه در این بیماران سریع و بموقع درمان و حمایت های خانواده و دوستان بیشتر شود. همچنین در روزهای اول تشخیص سرطان نیز باید اضطراب بیماران را کاهش دهیم.

به چه شیوه هایی می توان استرس ناشی از سرطان را کمتر کرد؟
آن طور که مشاهده شده است اگر افراد مبتلا به سرطان باهم گروه های حمایت کننده تشکیل دهند و در جلسات هفتگی دور هم جمع شوند و مسائل شان را باهم در میان بگذارند، از نظر روحی بسیار به یکدیگر کمک خواهند کرد. همچنین این افراد طول عمر بیشتری نیز خواهند داشت و این نشست های گروهی و شرکت در فعالیت های جمعی مشترک می تواند به سلامت روان آنها کمک کند و سیر بیماری را بهبود بخشد.
علاوه بر این، استفاده از روش های کنترل و مدیریت استرس مانند ریلکسیشن، مهارت حل مساله، کنترل خشم و مدیریت زمان نیز شیوه هایی مناسب به حساب می آید که می تواند به بیمار کمک کند تا استرس و تنش را بهتر کنترل کرده و از این طریق اضطرابش را کاهش دهد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مشاوره سلامت/ زندگی ادامه دارد حتی با وجود سرطان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X