آغاز جنگ آمریکا با تکنیک‌های سینمایی علیه دشمنِ خودساخته

آغاز جنگ آمریکا با تکنیک‌های سینمایی علیه دشمنِ خودساخته

تابناک/ مطابق با قوانین آمریکایی چنین ویدیوئی مشمول قانون رده سنی می‌شود اما دولت آمریکا از رفتن شهروندان این کشور به عراق و تبدیل شدن به عناصر بسیار خطرناک برای امنیت ملی این کشور آنچنان به هراس افتاده‌اند که چنین تصاویر خشنی را وجه سینمایی بخشیده‌ و شبیه تریلر فیلم‌های سینمایی پخش کرده...
وزارت امورخارجه آمریکا با تولید ویدئویی تکان‌دهنده مبتنی بر ریتم‌های معمول سینمایی که در ایالات متحده مشمول قوانین رده سنی می‌شود، برنامه ایجاد هراس نسبت به داعش را آغاز کرده تا بدین ترتیب جذب وسیع تبعه‌های آمریکا به سمت تکفیری‌ها، منجر به شکل‌گیری تهدید امنیت ملی برای این کشور نشود اما آیا برای چنین واکنشی دیر نشده و آیا استفاده از این شیوه‌های سینمایی، به خود خود منجر به تبلیغ داعش نمی‌شود؟
پس از تبدیل سریع تنش‌های سوریه به یک جنگ شهری و سپس شکل گیری جنگی چندجانبه در این کشور، آمریکا و متحدانش اروپایی‌اش از یک سو و برخی کشورهای خاورمیانه از سویی دیگر تلاش کردند زمینه تغییر حکومت در سوریه را با تقویت گروه‌های تکفیری فراهم سازند و این گونه بود که با تجهیز این گروه‌ها با سلاح‌های پیشرفته که بعضاً حتی نسبت به سلاح‌های در اختیار ارتش سوریه برتری داشت، عملاً میدان عمل را برای تکفیری‌ها وسعت دادند.

این‌گونه بود که با عدم مقاومت برخی قبایل سنی، بخش وسیعی از سوریه در مدتی کوتاه به اشغال آنها درآمد اما با ورود نیروهای حامی سوریه و نهضت مقاومت به ویژه حضور موثر حزب الله لبنان در خط نخست نبرد با تکفیری‌ها، معادلات تغییر کرد و بخش‌هایی از سوریه که در سیطره تکفیری‌ها بود، از دست آنها خارج شد و پیشروی تکفیری‌ها در خاک سوریه در برخی محورها بسیار کند و در دیگر محورها کاملاً متوقف شد و شاید همین مسئله باعث شد تا داعش یکی از گروه‌های تکفیری اصلی سوریه راه خود را به سمت عراق کج کند و با خریدن نظامیان و عدم مقاومت محلی‌ها، به سرعت بخش‌هایی از عراق را اشغال نماید.

در این میان اما یک اتفاق باعث شد تا نگاه جهانی که پیش از این نیز درباره‌اش توسط کشورهای ناظری چون ایران هشدار داده شده بود، تقویت شود و آن هم «چند ملیتی» بودنِ تروریست‌ها است. هزاران انگلیسی، آمریکایی، فرانسوی، صرب و... در کنار اعراب، افغانی‌ها و پاکستانی‌ها علاوه کسب تجربه جنگی با قتل و غارت مردم و نظامیان عراق و سوریه، همچون یک کارگاه آموزشی، آماده مقابله با کشورهایی می‌شوند که مبداء شان بوده‌اند و در واقع برای کشورهای تابعه‌شان حکم یک بمب ساعتی را می‌یابند.

ورود چنین نیروهایی البته منجر به ظهور ایده‌های جدی تبلیغاتی نیز می‌شود و این گونه است که برخی از باکیفیت‌ترین ویدئوها مبتنی بر به روزترین تکنیک‌های جلوه‌های بصری توسط این گروه‌ها ساخته می‌شود و در مقایسه میان این فیلم‌های تکفیری‌ها و مشخصاً داعش با فیلم‌هایی که در هالیوود تولید شده، می‌توان سیر داستان‌های مشابهی را یافت و به این واقعیت پی برد که داعش حداقل در جنگ روانی و تبلیغاتی، توانسته از ظرفیت‌های روز دنیا بهره ویژه‌ای ببرد.

به عنوان نمونه، این گروهک‌های تروریستی ضمن اشغال برخی گذرگاه‌ها و جاده‌ها، اقدام به چند کشتار کرده و سپس فیلم‌های تهیه شده از این کشتارها را با تدوین با نرم افزارهای پیشرفته نظیر افترافکت، به گونه ای درمی آورند که بر مخاطب تأثیرگذار باشد و در این زمینه از ابزارهای بسیار پیشرفته‌ و به روز نظیر هگزاکوپتر که شبکه‌های بزرگ خبری نظیر بی بی سی نیز از آنها استفاده می‌کنند، بهره برداری می‌کنند.

این جنگ تبلیغاتی نیز بی‌تاثیر نبوده و علاوه بر آنکه مقاومت‌ها در مقابل داعش در برخی نقاط کاهش می‌یافت و بسیاری از مردم عراق پس از شنیدن هجوم «داعش» در عوض مقاومت حداقلی، ترجیح می‌دادند خانه هایشان را رها کنند و بگریزند، منجر به جذب گروه‌هایی می‌شد که اعتقادی به اسلام نیز ندارند و صرفاً برای کشتار که در کشورهایشان جرم محسوب می‌شود، راهی عراق می‌شوند. حال کافی است این تروریست‌ها به کشورهایشان بازگردند و قصد بمب گذاری و عملیات انتحاری در خاک اروپا و آمریکا را داشته باشند!

در این میان چرخش سریع رسانه‌های برخی کشورهای عربی در کنار برنامه آمریکا برای تشکیل ائتلاف جنگی علیه داعش، در همین راستا شکل گرفت تا پیش از آنکه لشگری چندملیتی از اوباش دنیا شکل بگیرد که توان مقاومت در قبالش وجود نداشته باشد، آنچه در حد فاصل مرزهای عراق و سوریه وجود دارد را حذف نمایند اما آیا حذف موجودیت داعش، منجر به عدم پیوستن گروهی از جوانان شرور آمریکایی و اروپایی به تکفیری‌ها خواهد شد؟

وزارت امورخارجه آمریکا همان راهی را رفته که داعش به کار گرفته بود و با استفاده از تکنیک‌های سینمایی، اقدام به تولید ویدئوهایی بسیار خشن کرده که یکی از آنها در سطح وسیعی انتشار یافته است؛ ویدئوهایی که با وجود لحن طنزآلودشان از ارزان بودن بلیت سفر به مرز تحت کنترل داعش سخن می‌گویند و تاکید می‌کنند علت این ارزانی یک طرفه بودن سفر است و سپس تصاویری مملو از صحنه‌های سر بریدن، تیر خلاص زدن، به صلیب کشیدن و از کوه به پایین پرتاب کردن قربانیان توسط داعش نشان داده می‌شود که به شدت هوشمندانه در لابلای مونولوگ‌ها قرار گرفته و می‌تواند خوف را در دل بیننده ایجاد کند تا به سمت این گروه‌ها نرود.

مطابق با قوانین آمریکایی چنین ویدیوئی مشمول قانون رده سنی می‌شود اما دولت آمریکا با محوریت وزارت خارجه آمریکا از رفتن شهروندان این کشور به عراق و تبدیل شدن به عناصر بسیار خطرناک برای امنیت ملی این کشور آنچنان به هراس افتاده‌اند که چنین تصاویر خشنی را وجه سینمایی بخشیده‌اند و شبیه تریلر فیلم‌های سینمایی پخش کرده‌اند؛ تصاویری که برخی عنوان می‌کنند اتفاقاً گروه‌های خشن و مشتاق قتل و غارت در سراسر خاک اروپا و آمریکا را بیشتر ترغیب می‌کند تا به داعش پیوندند.

این ویدئوها بخشی از فعالیت‌های یک و سال نیم اخیر آمریکا در برنامه «دوباره فکر کن، برگرد» است. برنامه‌ای که جامعه هدف انگلیسی زبان را هدف قرار داده است که میتوانند مورد هدف حمله تبلیغاتی گروه های جهادگرا برای جذب و عضویت قرار گرفته باشند و در ابتدا نیز در شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس بوک، توییتر و یوتیوب پخش شده و ظاهراً در تلویزیون‌های آمریکا نیز برخی از این ویدئوها با صحنه‌های کمتر طراحی و پخش شده است.

در همین راستا به زودی شاهد ساخت فیلم‌های سینمایی در آمریکا با مضامینی درباره داعش خواهیم بود که کارکرد مشابه همین ویدئوها را خواهند داشت. باید دید دشمنِ خودساخته توسط آمریکایی‌ها، اروپایی‌ها و برخی کشورهای عربی که حال به تهدیدی برای همه این کشورها نیز بدل شده، از تکنیک‌های هالیوودی بهره برداری بهتری خواهد کرد یا آمریکا به عنوان تکنیک‌ها، خواهد توانست از این دریچه‌ها به گونه‌ای عمل کند که شهروندان علاقمند به خشونتش جذب داعش نشوند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آغاز جنگ آمریکا با تکنیک‌های سینمایی علیه دشمنِ خودساخته» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X