بزرگ‌ترین فهرست عناصر تشکیل‌دهنده ستارگان ارائه شد

بزرگ‌ترین فهرست عناصر تشکیل‌دهنده ستارگان ارائه شد

نجوم از دید آسمان/ یک محقق دانشگاه سان‌فرانسیسکو بزرگ‌ترین فهرست عناصر تشکیل‌دهنده ستاره‌ای را ارائه داده است.این فهرست Hypatia نام دارد و به افتخار یکی از نخستین منجمان زن که حدود سال 350 پس از میلاد در اسکندریه زندگی کرده، نامگذاری شده است. چنین فهرستی برای درک ویژگی‌های ستارگان، چگونگی شکل‌گیری‌ و ارتباط ممکن آن‌ها با سیارات مدارگردشان حائز اهمیت است.
«ناتالی هینکل» در مطالعاتش دریافت ترکیبات ستارگان مجاور خورشید آن طور که تصور می‌شد، منسجم نیست. چون از لحاظ فیزیکی امکان نمونه‌گیری از ستاره‌ها برای تعیین ترکیبشان وجود دارد، منجمان نور ستاره را مطالعه می‌کنند. این فرآیند «طیف‌سنجی» نام دارد و یکی از مهم‌ترین ابزارها برای مطالعه جهان است. منجمان با استفاده از این شیوه اطلاعاتی درباره دما، تراکم، ترکیب و فرآیندهای فیزیکی مهم ستاره کسب می‌کنند.
این فهرست دیجیتالی جدید، ترکیبی از داده‌های فراوانی طیف‌سنجی 50 عنصر تشکیل‌دهنده 3058 ستا‌ره‌ای است که در مجاورت خورشید و به فاصله 500 سال نوری از آن قرار دارند. هینکل ترکیبات ستاره‌های خورشیدمانند را فهرست کرده است.
یکی از کاربردهای دستاورد وی بررسی ستاره‌های میزبان سیارات فراخورشیدی است و با استفاده از آن دانشمندان می‌توانند تمامی عناصر اندازه‌گیری‌شده در ستارگان را با جزئیات مهم مطالعه کنند و رابطه بین وجود سیاره (گازی یا خاکی) و فراوانی عنصر ستاره‌ای را دریابند.

جزئیات این مطالعه علمی در Astronomical Journal منتشر شد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بزرگ‌ترین فهرست عناصر تشکیل‌دهنده ستارگان ارائه شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X