استراتژی متزلزل اوباما در عراق

استراتژی متزلزل اوباما در عراق

خبرآنلاین/ متن پیش رو در خبرانلاین منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

نباید از این نکته غافل بود گروهی از کشور های عربی حداقل طی یک سال گذشته و متاثر از تعاملی که واشنگتن با تهران در حل پرونده هسته ای بر قرار کرده اکنون در راس مخالفان حرفه ای سیاست خارجی ایالت متحده قرار گرفته و به کاخ سفید اعتماد ندارند. به درستی نمیدانم،شاید اکنون در مسئله عراق نیز دارای دیدگاه مشابهی نسبت به آمریکا باشند.
رئیس جمهور اوباما در مبارزه با تروریسم خاورمیانه ای و مشخصا آنچه اکنون در عراق می گذرد ،2 استراتژی نا مطمئن وتضمین نشده را در پیش گرفته که به گونه ای نگران کننده تردید هایئ در کارآمدی آنها دیده می شود.اول:تلاش برای قطع شریان های مالی ارتش دولت اسلامی عراق یا همان داعش.دوم کوشش در همراه کردن دولت های منطقه عربی برای همراهی آنها با آمریکا در مبارزه با این نیرو ،موضوع تروریسم ایدئولوژیک و قطع کمک مالی به آنها.
البته نگرانی در خصوص میزان کارآمدی استراتژی جدید کاخ سفید،بیش از آنکه مربوط به آنها باشد، بیشتر به تردید های متوجه خود آقای اوباما باز میگردد که موجب شده به درستی نتوان هندسه ای واضح و قابل فهم از سیاست خارجی اوترسیم کرد . رئیس جمهوری اکنون در بدترین وضعیت امنیتی و ثبات رو به زوال منطقه خاورمیانه طی 40 سال گذشته، به متد تعجب آور "آزمون سعی و خطا در استراتژی" رو آورده ،در حالی که به وضوح آنچه مشاهده میشود تاکتیک های اشتباهی ست که به نام استراتژی حداقل طی 3 سال گذشته سیاست خارجی آمریکا را با بن بست روبرو کرده و انتقادات شدیدی را در داخل و خارج متوجه ایالات متحده کرده است.درحالی که همزمان با شدت و سرعت تحولات منطقه عربی و مشخصا عراق(وسوریه در قبل) انتظار میرفت و میرود ایالات متحده با درک بهتری از واقعیات منطقه به مقابله با بحران ها برخیزد. اما اکنون آنچه مشاهده می شود فقدان تحلیل درست از شرایط و سرعت نامتناسب در همراهی با تحولات وخیم متورم و روبه گسترش است. متاسفانه کاخ سفید در تعیین تفاوت جایگاه های تاکتیک و استراتژی دچار اشتباهات بزرگی شده که به باور من، فارغ از مسائل مربوط به امنیت ملی کشور ، این اشتباهات در نهایت به بی ثباتی فزاینده ای در منطقه منجر وموجب شده کشورهای عرب منطقه سیاست خارجی ایالات متحده را به گروگان بگیرند. پرزیدنت اوباما میگوید پای هیچ سرباز امریکائی را مجددا به عراق باز نخواهد کرد و متعهد به تشکیل ائتلافی از نیروها علیه تروریسم خصوصا در عراق است. بسیار خب!این تصمیم قابل درکی ست. اما معلوم نیست راه حل مقابله با بحران نگران کننده دولت اسلامی داعش و ارتش مجهز آن اگر اعزام نیرو نباشد ، پس حتما والزاما در پیش گرفتن 2 سیاست نا مطمئن فعلی ست .آقای اوباما پس ازقریب به 2 ماه تعلل آشکار برای دخالت در بحران عراق آنهم به بهانه نبود یک دولت فراگیر و کارآمد در این کشور ،اکنون با فرستادن جان کری به بغداد و اعلام شروع یک ائتلاف ضد تروریستس که میتواند حاوی پیام حمایت از نخست وزیر العبادی تلقی شود، احتمالا درصدد توسعه دخالت نظامی محدود و حساب شده ای در بحران عراق است(شاید) و احساس میکند امروز موانع اخلاقی چنین دخالتی بر طرف شده اند.اما کم نیستند آگاهان سیاسی ونیز کارشناسان نظامی و امنیتی که معتقدند دولت العبادی که دارای مشروعیتی فراگیر ترازدولت مالکی بر کنار شده است، در بلند مدت بالقوه می تواند به لحاظ داخلی(اجتماعی) و ساختار سیاسی(حاکمیتی)با بحرانی هائی سخت شبیه آنچه عراق از ماه ژوئن و دوران مالکی با آنها در گیر شد روبرو شود. سیاست آنروز واشنگتن چه خواهد بود؟
موضوع دولت مشروع وفراگیر در عراق شاید در حال حاضرحل شده باشد ، اما این همه ماجرا نیست.دولت های عرب خلیج فارس که اوباما به آنها یاد آور شده مسئله منطقه ایران نیست بلکه تند روهای سنی هستند، معلوم نیست محافظه کاران عرب که اتفاقا دلخوشی از سیاست خارجی او ندارند چقدر این منطق را پذیرفته و یا نسبت به آن قانع شده باشند.هم اوباما و هم این گروه از اعراب به خوبی ریشه و عامل اصلی تحولات و ناامنی های چند سال گذشته را در منطقه عربی می شناسند. حال چگونه آقای رئیس جمهور سیاستی را در پیش گرفته که مبنای آن سهیم کردن این کشور ها در حل همین بحران ها و تندروی های مذهبی است؟تصور میکنم این موضوع عمده ترین علت سفر کری به منطقه باشد.البته این نگاه رویکرد دیگری هم دارد. پاره ای تحلیل گران سیاسی و نظامی در واشنگتن معتقدند شدت بحران و ناامنی به خودی خود کشور های عرب را به این نتیجه رسانده خطربی ثباتی پشت دروازه های آنهاست . این می تواند به رئیس جمهور و وزیر خارجه اش در پیگیری سیاست کنونی واشنگتن کمک کند . اما اگر هم اینگونه باشد، نباید از این نکته غافل بود این گروه از کشور های عربی حداقل طی یک سال گذشته و متاثر از تعاملی که واشنگتن با تهران در حل پرونده هسته ای بر قرار کرده در راس مخالفان حرفه ای سیاست خارجی ایالت متحده قرار گرفته و به کاخ سفید اعتماد ندارند و این بی اعتمادی را پنهان نمی کنند. به درستی نمیدانم،شاید اکنون در مسئله عراق نیز دارای دیدگاه مشابهی نسبت به آمریکا باشند. صفحات روزنامه ها و رسانه های عربی مملو از تحلیل هائی ست که میگویند واشنگتن در موضوع عراق با تهران بیش از آنچه رهبران این دو کشور نشان می دهند همراهی و هماهنگی دارد و موضوع عراق میتواند به نقطه اصلی تفاهم آنها در منطقه تبدیل شود. در این صورت اعراب بازیگر ذخیره در منطقه خواهند شد؟.خود آنها که چنین احساسی دارند. فکر میکنم این نکته درستی ست که پیش بینی دقیق تحولات منطقه تا حد زیادی اگر نه غیر ممکن حداقل بسیار مشکل شده است و بازیگران هرآن ممکن است واکنشی غیر قابل پیش بینی از خود نشان دهند - مانند واکنش های هر از چند گاهی سعودی ها - اما در این نکته فرعی که آینده عراق حتما چیزی متفاوت تر از عراق قبل از 6 ژوئن خواهد بود اتفاق نظر قطعی وجود دارد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استراتژی متزلزل اوباما در عراق» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X