ایران دومین صادر کننده گاز به ترکیه در سال 2013

ایران دومین صادر کننده گاز به ترکیه در سال 2013

تسنیم/ ایران با تامین ۱۹ درصد گاز مورد نیاز ترکیه در سال ۲۰۱۳ به عنوان دومین صادرکننده گاز به ترکیه در این سال شناخته شد.

به گزارش آناتولی ترکیه، این کشور در سال 2013 حدود 45.2 میلیون متر مکعب گاز وارد کرده است.
حدود 20.7 درصد مجموع حجم گاز وارداتی ترکیه برای استفاده مصرف کنندگان عمومی خریداری شده است و 45.85 درصد آن نیز صرف تولید برق شد. حدود 25.11 درصد گاز وارداتی نیز در بخش صنعت این کشور مورد استفاده قرار گرفت.
بر اساس این گزارش ایران دومین تامین کننده گاز ترکیه در سال 2013 بوده است. در این سال 58 درصد گاز وارداتی ترکیه از روسیه، 19 درصد آن از ایران و 9 درصد از آذربایجان بوده است. 14 درصد باقیمانده نیز از کشورهای الجزایر و نیجریه خریداری می شود.
ترکیه طی قراردادی که با کشورهای صادر کننده گاز منعقد کرده است، از کشور ایران سالانه 10 میلیارد متر مکعب، از روسیه 20 میلیارد متر مکعب و از آذربایجان 6.6 میلیارد متر مکعب گاز وارد می کند.
طی قرارداد منعقده ترکیه و کشورهای الجزایر و نیجریه، این کشورها سالانه به ترتیب 4.4 میلیارد و 1.2 میلیارد متر مکعب گاز مایع را به این کشور صادر می کنند.
بهای نفت وارداتی ترکیه رسما اعلام نشده است، اما طبق گزارش های غیر رسمی، ادعا شده است ترکیه گاز وارداتی ایران را با بهای 490 دلار برای هر 1000 متر مکعب خریداری می کند.

بهای گاز وارداتی آذربایجان به ترکیه نیز 335 دلار برای هر 1000 متر مکعب است که از طریق خط لوله جنوب قفقاز (باکو-تفلیس-ارزروم) وارد می شود. این کشور برای هر 1000 متر مکعب گاز روسیه، 425 دلار می پردازد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ایران دومین صادر کننده گاز به ترکیه در سال 2013» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X