پنجگانه استفان به علاوه یک

پنجگانه استفان به علاوه یک

ماهنامه آسمان شب/ کهکشان مارپیچی ESO 137-001 تحت تاثیر جاذبه‌ی خوشه‌ی کهکشانی Abell 3627 که حدود 220 میلیون سال نوری دورتر است در حال پرتاب شدن است. این کهکشان دور در این تصویر رنگارنکترکیبی هابل و چاندرا از میان ستاره‌های پیش‌زمینه‌ی کهکشان راه‌شیری در صورت‌فلکی نمیکره جنوبیِ مثلث جنوبی دیده می‌شود. درحالی‌که بازوها با سرعتی نزدیک به 7 میلیون کیلومتر بر ساعت می‌چرخند، با فشار دافعه‌ ناشی از گرمای خود خوشه گازها و غبارهای بیرونی‌تر از کهکشان جدا شده و محیط میان خوشه‌ای بر گرانش کهکشان غلبه می‌کند. داده‌های نور مرئیِ نزدیک، از تصاویر هابل، به وضوح نشان می‌دهد خوشه‌های ستاره‌ای درخشان رگه‌های دنباله‌دار آبی رنگی در مسیر کوتاهی به صورت موادی جدا شده را تشکیل داده‌اند. داده‌های اشعه ایکس چاندرا نشان ‌می‌دهد مقدار بی‌شماری از گازهایی که بر اثر گرما جدا شده اند به رنگ آبی تیره به شکل دنباله‌‌ای بیش از 400،000 سال نوری به سمت پایین راست کشیده شده‌اند. از دست دادن میزان قابل توجهی از گاز و غبار، فرایند تشکیل ستاره‌های جدید را برای این کهکشان مشکل خواهد کرد. کهکشانی بیضوی به رنگ مایل به زرد که بدون گاز و غبارهای ستاره‌ساز است در این قاب عکس درست در سمت راست EOS 137-001 دیده می‌شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پنجگانه استفان به علاوه یک» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X