معاون برنامه ریزی وزارت صنعت: تکمیل 150 طرح نیمه تمام صنعتی مهم براساس بسته خروج از رکود

معاون برنامه ریزی وزارت صنعت: تکمیل 150 طرح نیمه تمام صنعتی مهم براساس بسته خروج از رکود

خراسان/ معاون برنامه ریزی وزارت صنعت،معدن وتجارت که پیشتر از وجود 29 هزار طرح نیمه تمام صنعتی ومعدنی در کشور خبرداده بود، از برنامه این وزارتخانه برای تکمیل 150 طرح مهم کشور بر اساس بسته خروج از رکود می گوید که بر اساس شاخص هایی مثل میزان ارزش افزوده، اشتغالزایی وزنجیره تامین انتخاب شده اند.به گفته دکترحسین ابویی مهریزی این طرح ها در سطح کشور پراکنده هستند و تقریبا در 32 استان کشور به تعداد مختلفی وجود دارند. جزئیات بیشتر را درگفت وگوی خراسان با وی می خوانید:

اخیرا جنابعالی و چند مسئول اقتصادی دیگر اعلام فرمودید که تعداد زیادی از طرح های صنعتی کشور نیمه تمام است ؛از صفر تا صد درصد، در بسته خروج از رکود برای تکمیل این طرح ها چه برنامه ریزی شده است و چه تعدادی از آن ها قرار است تکمیل شود؟
-ببینید! همین الان آمده ایم به لحاظ تعداد 150 طرح مهم و اولویت دار را بر اساس برخی از شاخص ها معین کرده ایم، این شاخص ها نظیر ارزش افزوده،میزان سرمایه ای که معطل مانده است،اشتغالزایی، تامین مواد اولیه و زنجیره طولانی حلقه های ارزش افزوده می باشد که بر اساس آن ها این تعداد طرح انتخاب شده است.

این طرح ها ملی است یا استانی یا منطقه ای ؟
-به هرحال درسطح کشور پراکنده هستند و همه استان ها تقریبا به تعداد مختلفی دارند.تقریبا در 32 استان از این طرح ها وجود دارد.

آیا با توجه به میزان نیمه تمام بودن این طرح ها نزدیک به بهره برداری بوده اند؟
- تمام این طرح ها نیمه تمام هستند ولی با درصدهای مختلف پیشرفت فیزیکی که پیش بینی ما این است که عمده این طرح ها درسال 93 و94 به بهره برداری برسد یا به جایی برسد که روند پیشرفت فیزیکی خوبی داشته باشد.حدود 33 درصد کل سرمایه گذاری در طرح های نیمه تمام برای این طرح هاست و اگر این ها به بهره برداری برسد، اثرات قابل توجهی روی ارزش افزود، اشتغال وصادرات دارند.غیر از آن بقیه طرح هایی که نیمه تمام است ، مواردی دراولویت وزارتخانه یا صندوق توسعه ملی است و تمرکز بر روی آن است که پرداختن به واحدهای موجود مدنظر باشد چون اثرات رونق و خروج از رکود از این مسیر خیلی بیشتر است چون امکانات فیزیکی آن مثل ماشین آلات، زمین و ساختمان و برق وجود دارد و نمی خواهید آن ها را ایجاد کنید. اگرکاری کنیم که تحرک درآن ها ایجاد شود، سریعتر به رونق می رسیم ولی این به معنای غفلت از ایجاد واحدهای جدید درجایی که ضرورت دارد نیست که برخی مورد پشتیبانی وزارتخانه قرار می گیرد و برخی نیز انتخاب مردم است که اطلاع رسانی می کنند ومخالفتی نمی کنیم. تولید یک فرآیند است، یک پروژه نیست که بگوییم تمام شد و رفت.زاد وولد درصنعت یک فرآیند همیشگی است که البته باید بیشتر در طرح های نیمه تمام باشد.

چقدراعتبار برای این 150 طرح به صورت ریالی و ارزی درنظر گرفته شده است؟
- ما آن چیزی که درخواست کرده بودیم از دولت محترم و بنابر مقتضیات ازمحل صندوق توسعه ملی عرض کردم که اگر سالی 20 هزار میلیارد یا سالی 60 هزار میلیارد تومان تسهیلات که البته آورده صاحب طرح نیز باید درکنار آن باشد ، که در این صورت می توانیم روند تقریبا مطلوبی را برای این که این طرح ها به سرمنزل مقصود برسند، طی کنیم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون برنامه ریزی وزارت صنعت: تکمیل 150 طرح نیمه تمام صنعتی مهم براساس بسته خروج از رکود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X