خداحافظی مرد جنجالی از جمع آتلانتیکی ها

خداحافظی مرد جنجالی از جمع آتلانتیکی ها

رسالت/ متن پیش رو در رسالت منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

آندرس فوگ راسموسن، مرد جنجالی ناتو و رئیس فعلی این مجموعه از اول اکتبر دیگر در سمت خود حضور نخواهد داشت و جای خود را به ینس استولتنبرگ نخست وزیر سابق نروژ خواهد داد. در چنین شرایطی بدون شک روسیه از خروج راسموسن از ناتو به شدت خرسند خواهد بود. راسموسن در دوران حضور خود در ناتو مولد بحرانهای پایداری در نظام
بین الملل و اروپابوده است. این بحران سازی ها در سایه ارتباطاتی که میان راسموسن و مقامات افراطی کاخ سفید و آمریکا وجود داشته طی ماههای اخیر تقویت شده است. در دوران حضور راسموسن، پروژه غربی کردن و ناتویی شدن اوکراین و گرجستان بارها در دستور کار قرار گرفت و البته در نهایت به علت مخالفت برخی اعضای ناتو به جایی نرسد. با این حال در ماههای اخیر راسموسن با طرح مسئله گسترش ناتو به شرق و تقابل با مسکو، بارها خود را به جنجالی ترین سیاستمدار غربی تبدیل کرد.راسموسن در حالی می رود که خود را به عنوان فردی ضد روسی به نظام بین الملل معرفی کرده است. زمانی که آندرس فوگ راسموسن زمام امور ناتو را در دست گرفت، این اتحاد در حال دست و پنجه نرم کردن با رشد شورش در افغانستان بود و در حال حاضر نیز با بحران اوکراین دست و پنجه نرم می کند. به طور کلی، راسموسن بارها سازمان متبوع خود را به سوی بحران سازی برد .راسموسن در آخرین مصاحبه خود به عنوان دبیر کل ناتو اظهار کرده است :
"ما باید برای مقابله با تمام تهدیدات آماده باشیم. چه آنها تهدیدهایی علیه خاک ما باشند یا اقداماتی که من "ستیزهای چند جانبه" می‌نامم، مانند چیزی که در اوکراین شاهدش هستیم. ستیزی چند جانبه شامل: عملیات نظامی پیچیده و مختلط همیشگی، روسیه و کمپین‌های اطلاعاتی و غیر اطلاعاتی این کشور یا تهدیدی مانند تروریسمی که در عراق شاهد آن هستیم، یا حملات اینترنتی یا موشکی. تمام این تهدیدها قسمتی از فضای امنیتی کنونی هستند و ناتو باید برای حفاظت از جوامع و شهروندان‌ در برابر تمام این تهدیدها آماده باشد.

در این میان مروری بر مواضع اخیر راسموسن نیز در خصوص تحولات اوکراین قابل تامل خواهد بود! در نگاه راسموسن، ناتو همچنان با پیامدهای طولانی‌ترین و پرهزینه‌ترین عملیات نیروهای ناتو در تاریخ 65 ساله این اتحاد روبه‌رو خواهد بود. کمپینی که قرار است تا پایان دسامبر سال جاری میلادی خاتمه یابد.یوسن، نخست وزیر اسبق دانمارک در حزب راست میانه، همچنین زمانی که ناتو برای شبه‌نظامیان شورشی در لیبی در جریان ساقط کردن معمر قذافی، دیکتاتور لیبی پوشش هوایی ایجاد کرد، سمت ریاست و فرماندهی این اتحاد را بر عهده داشت.این در حالی‌است که بسیاری از تحلیلگران مسائل نظامی و سیاسی ، حضور ناتو در لیبی و نحوه عملیات این سازمان در طرابلس را به شدت مورد انتقاد قرار داده اند. هم اکنون لیبی در بحران به سر می برد.

ینس استولتنبرگ نخست وزیر سابق نروژ و دبیر کل جدید ناتو فردی است که نگاه تقابلی کمتری نسبت به مسکو دارد. این رویکرد شخصی می تواند در مواجهه ناتو با مسکو نیز تا حد کمی تاثیرگذار باشد. با این حال تقابل کلی مسکو و ناتو به قوت خود باقی خواهد ماند. آندرس فوگ راسموسن معتقد است در نظام
بین الملل و معادلات دو طرفه ناتو و روسیه فضای امنیتی بسیار تغییر کرده است؛ فعالیت‌های غیرقانونی ارتش روسیه در اوکراین نیز زنگ خطر این تغییرات است. این فعالیت‌ها به ما یادآوری می‌کنند که ما نمی‌توانیم امنیت را حق مسلم خود بدانیم، بنابراین مسلما ما باید خود را با شرایط جدید سازگار کنیم.

دوازدهمین دبیر کل ناتو ادعا می‌کند که در مورد هیچ چیز در دوران ریاستش پشیمان نیست. او مدعی است که "ما اتحاد خود را اصلاح کردیم، ساختار خود را ساده و مؤثر کردیم، بنابراین تمام اینها کافی است بگوییم که در دوران ریاست من، اتحاد ناتو خود را ترمیم کرد و بر قدرتش افزود."اما به نظر می رسد این ادعای راسموسن صحیح نباشد! شواهد و مستندات موجود نشان می دهد که در دوران راسموسن بر میزان اختلافات میان اعضای ناتو بر سر موضوعاتی مانند نحوه حضور در منازعات بین المللی، تقابل با مسکو و ...افزوده شده است. در چنین شرایطی کمتر کسی از راسموسن به عنوان دبیر کلی موفق نام می برد!

واقعیت امر این است که ناتو دوران افول خود را طی می کند. در حالی که سازمانهای مستقل بین المللی فارغ از تاثیرگذاری قدرتهای سلطه گر در حال شکل گیری و نمو هستند،سازمانهای نظامی وابسته به قدرتهای بزرگ دوران زوال خود را در قالب سخت ترین وضعیت ممکن طی می کنند.ناتو نیز از این قاعده مستثنی نیست.سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو در سال 1946 میلادی با هدف دفاع جمعی در واشنگتن پایه گذاری شد .قلب پیمان ناتو ماده پنج آن است که در آن کشورهای امضا کننده توافق کرده اند حمله نظامی علیه یک یا چند کشور عضو در اروپا یا آمریکای شمالی را به عنوان حمله به تمامی کشورهای عضو تلقی کنند و به مقابله آن برخیزند.

راسموسن در حالی ناتو را ترک می کند که این سازمان به مجموعه ای مملوء از اختلاف و شکاف تبدیل شده است. ناتو قدرت خود را به شدت از دست داده و به مجموعه ای ضعیف و از هم گسیخته تبدیل شده است. ایالات متحده آمریکا و اعضای ناتو سعی دارند تا نهایت ممکن در افغانستان و شبه قاره هند باقی بمانند.

حتی اوباما با اعزام سی هزار نیروی اضافه سعی داشت به ندرت مسئله حمله به پاکستان را نیز مطرح سازد که این موضوع تحت تاثیر زمینگیر شدن نیروهای ناتو در افغانستان فعلابه تعویق افتاده است.بدیهی است که در چنین شرایطی راسموسن نمی تواند از خود به عنوان فردی توانمند و از سازمان متبوعش به عنوان سازمانی موثر و موفق در نظام
بین الملل یاد کند!

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خداحافظی مرد جنجالی از جمع آتلانتیکی ها» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X