واگذاری طرح های نیمه تمام عمرانی به بخش خصوصی فعلا روی کاغذ

واگذاری طرح های نیمه تمام عمرانی به بخش خصوصی فعلا روی کاغذ

خراسان/ گرچه سال به نیمه رسیده است اما خبرها از وجود طرح های نیمه تمام بسیاری در نقاط مختلف کشور حکایت می کند که به پایان رساندن آن ها عزم ملی و مدیریت جهادی می طلبد.

چندی پیش معاون برنامه ریزی وزیر صنعت تعداد این طرح های نیمه تمام در بخش صنعت و معدن را 29 هزار طرح ذکر کرد و اخیرا همایشی در معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور برای ایجاد هماهنگی بیشتر در زمینه واگذاری این طرح ها و مشارکت بخش خصوصی درجهت تکمیل آن ها برگزار گردید که درآن نکات کارشناسی گوناگونی درجهت نحوه واگذاری ها و چگونگی مشارکت بخش خصوصی و حتی خیرین دراین راستا مطرح گردید؛ نشستی که هر یک از مسئولان سخنران در آن، به فراخور مسئولیتی که دارند نکات قابل توجهی در این زمینه مطرح کردند، از جمله وزیر ورزش و جوانان که اعلام کرد در مجموع سه هزار و 770 پروژه در این وزارتخانه در حال اجرا است که از این تعداد تا پایان سال جاری 300 پروژه افتتاح و به بهره برداری می رسد.

این در حالی است که در قوانین بودجه سال های گذشته در این زمینه به دولت اجازه داده شده بود اما در عمل اتفاق خاصی که ناشی از ورود بخش خصوصی به پروژه های عمرانی و تحرک در این بخش باشد دیده نشده است. امسال نیز با وجود تاکید پررنگ تر دولت به این موضوع و همایش هفته گذشته، به گفته مشاور نوبخت، پیشرفت طرح های عمرانی معمولی است و باید درباره نحوه واگذاری طرح های عمرانی به بخش خصوصی کار کارشناسی بیشتری صورت گیرد. در این گزارش به ابعاد مختلف واگذاری طرح های عمرانی بیشتر می پردازیم: سید کاظم دلخوش اباتری ، مشاور امور مجلس و مجامع معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور و نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم در گفت وگو با خراسان درباره جایگاه نظارت قانونی بر نحوه واگذاری این طرح ها و نحوه نظارت مجلس در این ارتباط می گوید: در بند س تبصره 3 قانون بودجه ،مجلس به لحاظ قانونگزاری جایگاه خودش را با کمک دولت نشان داده است منتها آن چیزی که مهم است، این است که تا چه حد بر روی طرح های نیمه تمام کار کارشناسی باید شود.

به گفته وی جایگاه خیرین باید مشخص شود ودرصد تخفیف هامعلوم شود زیرا به هرحال برخی از این تخفیف ها به صورت کلان به چشم می آیند. از طرف دیگر با کار کارشناسی این طرح ها را باید تفکیک کنند. دلخوش با بیان این که برخی از طرح ها حالت روستایی دارد و در روستاها برای منافع عموم مردم است و در نتیجه بخش خصوصی نمی تواند در آن ها حضور پیدا کند ، ادامه می دهد: اما برخی از طرح ها را بخش خصوصی می تواند مشارکت داشته باشد. این ها را باید به نظر من یک بحث مفصل کارشناسی انجام شود که هم بخش خصوصی وتعاونی ها سهم و جایگاه خود را بدانند و هم دولت بداند.

وی در پاسخ به این که آیا دولت در این زمینه با مجلس یک هماهنگی خاصی را به صورت مدون دارد؟ می گوید: چون قانون نوشته شده است، مجلس نیز خواهان اجرای آن است باید دید که در زمینه کار کارشناسی آن بخش خصوصی ، تعاونی ها و دولت تا چه حد این زمینه را فراهم می کنند. پیشرفت طرح های عمرانی معمولی است دلخوش اباتری در پاسخ به این که چه ارزیابی از پیشرفت پروژه های عمرانی در سال جاری دارد و آیا درشرایط کنونی که حدود 6 ماه از سال می گذرد، پیشرفت خوبی داریم؟ اظهار می دارد: به نظر من فعلا چون بحث فاینانس کاملا جا نیفتاده است روند را مثل سابق می بینم و احتمال دارد که بودجه هایی اختصاص داده باشند ولی باید روند کار سرعت بگیرد. وی در پاسخ به این که معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور اخیرا از پیشرفت خوب این طرح ها خبر داد؛ می گوید: آقای نوبخت فرمودند که اختصاص ها را داده اند و ما هم از ایشان تشکر می کنیم ولی به نظر من پروژه های عمرانی در استان ها باید از این حالت رکود خارج شود و خودش را بیشتر نشان دهد. روند یک روند معمولی است و امیدواریم که سرعت بیشتری بگیرد.

20 سال زمان برای تکمیل 288 پروژه ! یکی از نکات قابل توجه در زمینه واگذاری طرح های نیمه تمام، استفاده از توان و ظرفیت بخش خصوصی درجهت کاهش زمان به بهره برداری رسیدن این طرح ها می باشد ، چرا که بهره برداری از برخی از طرح ها با روند اختصاص بودجه و امکانات دولتی سالها زمان می برد و مشارکت گرفتن از بخش خصوصی در آن ها درکاهش این زمان نقش موثری دارد. سید حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت در نشست نحوه واگذاری پروژه های نیمه تمام دولتی به بخش های خصوصی و تعاونی، با اشاره به وجود 288 پروژه نیمه تمام در وزارت بهداشت می گوید: برای اجرای این پروژه ها با روند فعلی حدود 20 سال زمان نیاز است .

وزیر ورزش و جوانان نیز در این همایش اعلام کرد که در مجموع سه هزار و 770 پروژه در این وزارتخانه در حال اجرا است .به گزارش ایرنا، محمود گودرزی در نشست توجیهی نحوه واگذاری طرح ها و پروژه های نیمه تمام دولتی به بخش خصوصی و تعاونی گفت: بیش از 70 درصد از حدود سه هزار و 500 پروژه باقی مانده نیز کمتر از 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارند که نیازمند حمایت بخش خصوصی و تعاونی است. 400 هزار میلیارد تومان پروژه اجرایی علی آقامحمدی ،عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در این همایش با اشاره به اینکه 400 هزار میلیارد تومان پروژه اجرایی در کشور وجود دارد، گفت: از این میزان 200 هزار میلیارد تومان متعلق به بخش راه است که هزینه نگهداری آن 10 هزار میلیارد تومان می شود بنابراین در بودجه سال جاری که برای هزینه نگهداری تنها یکهزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است، جوابگو نخواهد بود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «واگذاری طرح های نیمه تمام عمرانی به بخش خصوصی فعلا روی کاغذ» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات



{literal} {/literal}
X