۹۴ درصد مردم ایران انرژی هسته‌ای را لازم می‌دانند

۹۴ درصد مردم ایران انرژی هسته‌ای را لازم می‌دانند

همشهری/ متن پیش رو در همشهری منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

با وجود همه فشارها و تحریم‌هایی که آمریکا به ازای برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان، به ایران تحمیل کرده است، پژوهشی که دانشگاه ایالتی مریلند آمریکا و دانشگاه تهران به‌صورت مشترک انجام داده‌اند نشان می‌دهد
۹۴درصد مردم ایران استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای را برای ایران لازم دانسته و ۷۵درصد نیز اعلام داشته‌اند که پذیرش هرگونه محدودیت در فعالیت‌های علمی و پژوهشی هسته‌ای کشور، غیرقابل‌قبول است.

مرکز پژوهش‌های افکارعمومی و تحولات اجتماعی دانشگاه تهران که با همکاری دانشگاه ایالتی مریلند آمریکا، این تحقیق را منتشر کرده مرکزی است که برای بررسی ابعاد گوناگون افکار عمومی در ایران و سایر کشورهای جهان در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و روابط بین‌الملل راه‌اندازی شده است. یکی از اهداف این مرکز مقابله با اظهارنظر‌های غیرمستند رسانه‌ها، شخصیت‌ها و گروه‌های مختلف داخلی و خارجی درمورد دیدگاه‌ها، نگرش‌ها و افکار عمومی ایرانیان و مردم سایر کشورهای جهان عنوان شده است.

براساس پژوهش‌های انجام شده توسط این دو مرکز، اگر چه مردم کشورمان از رسیدن به توافقی منصفانه با کشورهای1+5 پشتیبانی می‌کنند، اما در عین حال، به‌شدت مخالف هرگونه عقبگرد در دستاوردهای هسته‌ای یا محدود کردن تحقیقات و پژوهش‌های علمی در حوزه فناوری هسته‌ای به‌منظور استفاده‌های صلح‌آمیز هستند. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که اکثریت جامعه نسبت به فتوای مقام معظم رهبری در مورد تحریم سلاح‌های کشتار جمعی آگاهی داشته، از تعهدات ایران در قالب معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی مطلع بوده و برنامه هسته‌ای کشورمان را صرفا صلح‌آمیز ارزیابی می‌کنند.

این پژوهش نتایج جالب توجه دیگری نیز در مورد مذاکرات کشورمان با کشورهای1+5 دارد. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد با وجود اینکه مردم کشورمان در مجموع موافق دستیابی به توافقی قابل‌قبول با کشورهای1+5 هستند، اما 71درصد مردم کاهش یافتن تعداد سانتریفیوژهای غنی‌سازی‌ هسته‌ای را بر نتافته و 75درصد نیز اعلام کرده‌اند که پذیرش هرگونه محدودیت در فعالیت‌های علمی و پژوهشی هسته‌ای کشور، غیرقابل‌قبول است.

با وجود این، مردم کشورمان با توافقی که براساس آن کشورمان متعهد شود میزان غنی‌سازی‌ را برای مدت زمان محدودی در سطح کنونی نگه دارد، موافق هستند. در عین حال، براساس نتایج این تحقیق، 62درصد از مردم کشور نسبت به مجموعه کشورهای1+5 بی‌اعتماد هستند. همچنین اکثریت ایرانیان بر این باورند که برنامه هسته‌ای کشورمان تنها بهانه‌ای برای اعمال فشارها و تحریم‌های موجود علیه کشورمان بوده و 74درصد از مردم بر این باورند که حتی اگر ایران به تمامی خواسته‌های آمریکا در مورد برنامه هسته‌ای کشور تن در دهد، آمریکا باز هم تحریم‌های موجود علیه کشورمان را کاهش نداده و به بهانه‌های دیگری تلاش خواهد کرد تا فشارهای بیشتری را بر ایران تحمیل کند.

۹۴ درصد مردم ایران انرژی هسته‌ای را لازم می‌دانند

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «۹۴ درصد مردم ایران انرژی هسته‌ای را لازم می‌دانند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X