الرای الیوم: سناریوهای فراروی یمن

الرای الیوم: سناریوهای فراروی یمن

وطن امروز/ متن پیش رو در وطن امروز منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

گروه انصارالله بدون مقاومت قابل ذکری بر سازمان‌های دولتی پایتخت «صنعا» از وزارت دفاع گرفته تا بیمارستان و بانک مرکزی مسلط شد و حتی وزارت کشور نیز از نیروهای یمنی خواست در مقابل معترضان مقاومت نکنند. محمد سالم باسندوه، نخست‌وزیر یمن استعفا کرد و عبدالهادی عبدربه، رئیس‌جمهور را دیکتاتور خواند. طرح کشورهای خلیج فارس که عامل اصلی انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در یمن بودند فروریخت و یمن در لبه مرحله جدیدی قرار گرفت که مسائل مختلفی مانند تقسیم، تجزیه و جنگ فرقه‌ای در انتظار آن است. سکوت عربستان‌سعودی، همسایه شمالی یمن و عدم مداخله آن برای نجات عبدربه سوال بزرگ این روزهای سنی‌های یمن است. برخی می‌گویند عربستان تصمیم دارد اخوان‌المسلمین که در یمن با حزب اصلاح و آل‌احمر شناخته می‌شود را ریشه‌کن کند و حوثی‌ها به نیابت از عربستان، این کار را انجام می‌دهند. بعضی نیز می‌گویند از یک طرف هماهنگی قوی میان علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین و نیروهای امنیتی و نظامی یمن وجود داشته است و از سوی دیگر حوثی‌ها تشنه انتقام از آل‌احمر بوده‌اند، آل‌احمری که علیه عبدالله صالح شورش کردند و نظامش را سرنگون کردند و حتی می‌خواستند وی را ترور کنند که با موفقیت روبه‌رو نشد.
حال نخبگان سیاسی این سوالات را مطرح می‌کنند که چرا عربستان از السیسی، رئیس‌جمهور مصر در سرکوبی اخوان حمایت کرد اما در مورد عبدربه این کار را انجام نداد؟ یا اینکه آیا عربستان راضی می‌شود شکست اخوانی‌ها را به قیمت تسلط حوثی‌ها که مورد حمایت ایران هستند و شاید تهدیدی برای کشورش باشند، بخرد؟

پس از این انقلاب سناریوهای بسیاری در انتظار یمن است از جمله:
1- جنبش انصارالله بر یمن مسلط شود و نظام پادشاهی مانند قبل از انقلاب 1962 دوباره برقرار شود، هاشمی‌ها همچنان در یمن هستند و منتظر بازگشت به حکومتند و نسل سوم آنها تحصیلکرده‌تر و روشن‌تر هستند.
2- عبدالملک الحوثی به رهبر اعلای یمن تبدیل شود، امور را در دست بگیرد و حکومت کشور با یک تیم اجرایی اداره شود.
3- عبدربه به صورت نمایشی و بدون هیچ اصلاحاتی در سمت خود باقی بماند اما حوثی‌ها زمام امور را در دست داشته باشند و از پشت پرده حکومت کنند.
4- درگیری مسلحانه و ازهم پاشیدگی دولت، زیرا جنبش حوثی به گسترش دامنه حکومت خود در جنوب توجهی ندارد و تمام توجه آن بر مناطق زیدی‌نشین شمال است، ‌از طرفی مناطق جنوب شرقی بیشتر در دست نیروهای القاعده است، از این رو از شهر صنعا تا «تعز» یمنی‌ها خود را میان دولت و کسانی می‌بینند که به دنبال سیطره بر مناطق جنوبی تقسیم شده میان تجزیه‌طلبان و نیز القاعده در جنوب شرق هستند.
البته مشخص نیست کدام‌یک از این سناریوها قوی‌تر است، اوضاع فعلی یمن مه‌آلود است و در واقع گذشت زمان سرنوشت آن را مشخص می‌کند.

*عبدالباری عطوان

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «الرای الیوم: سناریوهای فراروی یمن» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X