تعادل نوشت: پیش بینی کارشناسی از آینده مسکن

تعادل نوشت: پیش بینی کارشناسی از آینده مسکن

تعادل/ متن پیش رو در تعادل منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

وضعیت بازار مسکن در پایان تابستان 93 و از همان نخستین ماه بهارش قابل پیش‌بینی بود. بیشتر کارشناسان و فعالان این حوزه از اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت روی این موضوع که بازار مسکن امسال التهاب و چالش و فراز و فرود خاصی را تجربه نخواهد کرد، متفق‌القول بودند. حالا که تابستان تمام شده و در نخستین روزهای دومین 6 ماهه سال هستیم طبق آمار موجود، قیمت مسکن در هر ماه تابستان نسبت به ماه قبل از خود با کاهش مواجه بوده بنابراین آمار و ارقام، آن اظهارنظر ابتدای سال کارشناسان را به درستی تایید می‌کنند.

با توجه به رکودی که همچنان سایه خود را بر بازار مسکن حفظ کرده، تحلیلگران بخش مسکن همچنان روی همان حرف اول خود هستند و هنوز هم با تاکید فراوان و یک‌صدا می‌گویند که بازار حتی تا پایان سال هم رونق را تجربه نخواهد کرد و ثبات آن حفظ می‌شود. کارشناسان همچنین معتقدند که با توجه به حجم ساخت‌وساز مسکن در سال‌های 90 تا 92 عرضه کافی در بازار وجود دارد اما با وجود نیازی که مردم به مسکن دارند به دلیل نبود پشتوانه مالی، این نیاز تبدیل به تقاضای موثر نمی‌شود.

اگرچه کاهش قیمت مسکن می‌تواند از یک سو خبری خوشحال‌کننده باشد اما افزایش نیافتن قدرت خرید مردم در کنار تعمیق رکودی که حالا به گفته رییس‌جمهور بار خود را از اقتصاد ایران بر بسته است مایه نگرانی است. آیا می‌توان تنها یک روی سکه را دید و گفت خوشحال باشید که بازار ملتهب نمی‌شود. روی دیگر سکه آرامش بازار مسکن ناتوانی مردم در خرید مسکن است. از سوی دیگر اگر قبول کنیم کاهش قیمت‌ها به دلیل سرکوب قیمتی بوده که الزاما دولت هم مقصر آن نیست باید بپذیریم که بازگشت رونق به بازار مسکن اگر حساب شده نباشد با افزایش قیمتی همراه خواهد بود که کم از سونامی سال‌های دولت احمدی‌نژاد ندارد. اما حق با کدام روی سکه است؟ آرامش بازار خبر خوبی است یا بد؟ آیا می‌توان امیدوار بود که طرح‌های وزارت راه و شهرسازی زودتر جامه‌عمل بپوشد تا قدرت خرید مردم افزایش یابد؟ عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی تمام تمرکز خود را در حوزه مسکن روی صندوق پس‌انداز مسکن گذاشته و امیدوار است با تدابیر دولت منابع مالی مورد نیاز برای اجرای این طرح تامین شود تا مردم با سرمایه‌گذاری وام 80 میلیون تومانی را دریافت کنند. او امیدوار است بر خلاف دولت احمدی‌نژاد پایه پولی در اثر این اقدامات افزایش نیابد و افزایش حجم نقدینگی در گردش تورم افسارگسیخته را به اقتصاد ایران تحمیل نکند. در همین رابطه بهروز ملکی و فردین یزدانی، دو تحلیلگر و کارشناس بازار مسکن، در یادداشت‌های جداگانه به بررسی اوضاع فعلی بازار و پیش‌بینی آینده آن پرداختند:

بازار مسکن در نیمه دوم سال همچنان با ثبات خواهد بود
اساسا در تحلیل بازار مسکن، صرف‌نظر از تغییرات بسیار کوچک که گاهی اتفاق می‌افتد، باید عمدتا به عوامل بنیادی توجه داشت. عوامل موثر بر بازار مسکن در شرایط کنونی به دو شکل کاهشی و افزایشی تاثیر می‌گذارند. از عوامل افزایشی قیمت مسکن یکی این است که نرخ رشد نقدینگی در کشور بالا است. این مساله عامل مهمی جهت افزایش قیمت مسکن است. با توجه به این امر، در نقطه مقابل‌، این موضوع مطرح است که چرا قیمت‌ها افزایش پیدا نمی‌کند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت میزان صدور پروانه‌های ساختمانی در سال‌های 90 تا 92 بالا بود و خانه‌هایی که در نتیجه صدور آن تعداد پروانه ساخت آماده شده‌اند، الان به بازار عرضه می‌شوند، بنابراین عرضه بازار در وضعیت بسیار مناسبی قرار دارد و فایل‌های فروش همه پر هستند. این مساله طبیعتا از بروز هرگونه شوک در بازار جلوگیری می‌کند. بر همین اساس به نظر نمی‌رسد تغییرات کوچکی که الان در بازار اتفاق می‌افتد و این کاهش‌های بسیار کم، هیجان خاصی به بازار وارد کند. بنابراین به‌طور کلی آنچه در نیمه دوم سال اتفاق می‌افتد، ثبات نسبی در بازار مسکن است. یعنی انتظاری برای کاهش قیمت مسکن یا افزایش شدید آن وجود ندارد و در نیمه دوم سال، بازار ثبات قابل‌قبولی را تجربه خواهد کرد و اگر احیانا بازار با یک افزایش قیمت‌ مواجه باشد، این افزایش قطعا کمتر از نرخ تورم خواهد بود.

اما با توجه به اینکه در حال حاضر میزان عرضه در بازار مسکن زیاد است و در واقع این میزان عرضه، یکی از عواملی است که نمی‌گذارد قیمت مسکن افزایش داشته باشد و به عنوان یک عامل کاهشی عمل می‌کند، همین امر باعث می‌شود در نیمه دوم سال قیمت‌ها در بازار مسکن چالش قابل‌توجهی نداشته باشد. اما در مورد میزان تقاضا باید گفت ما مفهومی به نام نیاز داریم که وقتی این نیاز تامین مالی شود و پشت آن یک قدرت خرید مناسب وجود داشته باشد، تبدیل به تقاضای موثر می‌شود. در حال حاضر هم اساسا نیاز یا همان تقاضای بالقوه مسکن وجود دارد. به همین جهت هم تاکید می‌شود که برنامه‌ها و سیاست‌ها به سمتی برود که توان خرید از طریق ابزارهای اقتصادی که مهم‌ترین آنها وام خرید مسکن است، ایجاد شود.

روزهای آرام در انتظار بازار مسکن کشور
شرایط اقتصادی کشور باعث شده که بازار مسکن در سه ماه گذشته با کاهش قیمت مسکن همراه باشد. برای توجیه این کاهش می‌توان نخست به رکود حاکم بر کل اقتصاد کشور اشاره کرد. به دنبال آن توان مالی ناکافی اکثر متقاضیان بازار مسکن نیز منجر به کاهش تقاضا برای خرید و فروش مسکن شد چراکه کاهش درآمد کشور، کاهش درآمد خانوارها را در پی خواهد داشت. به این ترتیب رکود در بخش‌ها و بازارهای مختلف اقتصاد کشور شکل می‌گیرد.

البته وضعیت کنونی بازار مسکن کشور در شرایطی است که نباید انتظار داشت این کاهش قیمت مسکن همچنان ادامه داشته باشد چراکه درحال حاضر اقتصاد کشور شاهد افزایش قیمت‌ها و تورم است به این ترتیب قیمت مسکن هم نباید بیش از این، روند کاهشی پیش‌رو را طی کند.

با توجه به وضعیت بازارمسکن در نیمه نخست سال جاری، پیش‌بینی می‌شود در 6 ماه آینده امسال ثبات نسبی بر بازار این کالا حاکم باشد. به نظر نمی‌رسد طی نیمه دوم سال جاری تحول اساسی اقتصادی در معیشت مردم روی دهد که در بازار مسکن پدیدار شود. گرچه در حال حاضر وضع معیشت جامعه نسبت به قبل بهتر شده اما نباید تصور کنیم که این تحول اقتصادی با روند رو به رشد و با سرعت سپری شود. در کل پیش‌بینی‌ها و برآیندها از چشم‌انداز بازار مسکن در ماه‌های آتی حاکی از آن است که این بازار شاهد رونق نخواهد بود و وضعیت عرضه و تقاضا در این حالت ادامه می‌یابد.

در بازار مسکن همانند سایر بخش‌های اقتصاد با رشد قیمت، عرضه‌کنندگان تحریک می‌شوند که حجم تولید یا فروش مسکن را افزایش دهند. متاسفانه ادوار تجاری مسکن در ایران تاکنون رشد تولید با ثبات قیمت‌ها را تجربه نکرده است. دلیل آن ساختار خاص بازار مسکن در ایران است بنابراین میزان سودآوری و افزایش قیمت نشانه‌یی برای تولید‌کننده است. این در حالی است که این رابطه لزوما از سوی منافع اجتماعی مثبت ارزیابی نمی‌شود و محل بحث است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تعادل نوشت: پیش بینی کارشناسی از آینده مسکن» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X