وزیر نیرو: ایجاد منطقه ویژه انرژی های تجدیدپذیر در خراسان رضوی اقدام مهمی است

وزیر نیرو: ایجاد منطقه ویژه انرژی های تجدیدپذیر در خراسان رضوی اقدام مهمی است

ایرنا/ وزیر نیرو راه اندازی منطقه ویژه انرژی های تجدیدپذیر را در خراسان رضوی اقدامی بزرگ و مهم دانست و گفت، استفاده از انرژی های نو در برگیرنده منافع مردم است و اگر امروز سراغ فناوری های نو نرویم بر مردم هزینه تحمیل خواهد شد.

'حمید چیت چیان' که روز شنبه در مراسم بهره برداری از پست 132 کیلوولت مشهد سخن می گفت افزود: همزمان با بهره برداری از پروژه های برق در مشهد امروز شاهد آغاز عملیات ساخت نیروگاه بادی 100 مگاواتی در منطقه خواف خراسان رضوی نیزهستیم که طبق برنامه ریزی های انجام شده بنا است تا پایان امسال عملیات آن پایان یابد.

وی گفت: از سوی دیگر ساخت نیروگاههای بادی دیگری با مجموع ظرفیت 475 مگاوات در این منطقه پیش بینی شده که تا سال آینده نصب آنها انجام خواهد شد.

وزیر نیرو افزود: طی سال های گذشته صنعت برق با وجود بلوغ و پیشرفت های زیادی که داشته اما در درک تحولات دنیا توفیق کاملی نداشته و اکنون هیچ کشور عاقلی گازوئیل را نمی سوزاند تا برق تولید کند.

چیت چیان گفت: در حالی که باعث تاسف است که اکنون وقتی می خواهیم به سمت تولید انرژی های نو برویم مقاومت هایی حتی در داخل وزارت نیرو وجود دارد.

وی ادامه داد: طی هشت سال از 1383 تا 1390 گازوئیل زیادی را برای تولید برق در کشور استفاده کردیم در حالی که می توانستیم با پولی که برای گازوئیل پرداخت کردیم نیروگاه بادی بخریم و نصب کنیم.

وزیر نیرو افزود:اکنون هزینه سوخت تولید هر کیلووات ساعت برق 700 تومان است و از سوی دیگر 85 تومان نیز برای تبدیل انرژی صرف می شود در حالی که فقط کمتر از 50 تومان آن از مردم اخذ می شود و بقیه را یارانه می دهیم.

وی گفت: این یارانه هم از جیب من وزیر نیرو پرداخت نمی شود بلکه پولی است که باید صرف آموزش و بهداشت مردم شود و بدین طریق هزینه می گردد.

چیت چیان افزود: استفاده از انرژی ها نو بدان معنی نیست که انرژی های دیگر را کنار بگذاریم بلکه بایستی ترکیب بهینه و منطقی را از مجموعه فناوری ها داشته باشیم.

وی همچنین با اشاره به هزینه های تلفات شبکه انتقال و توزیع برق در کشور گفت: شرکت برق منطقه ای خراسان به کاهش 10 درصدی تلفات برق دست یافته و با برنامه ریزی های انجام شده بنا است این دستاورد تا سال آینده در سطح کشور نیز پیاده سازی شود.

وزیر نیرو بر مدیریت مصرف و بررسی راهکارهای مصرف بهینه و صرفه جویی برقی که با هزینه بسیار تولید می شود نیز تاکید کرد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وزیر نیرو: ایجاد منطقه ویژه انرژی های تجدیدپذیر در خراسان رضوی اقدام مهمی است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X