گسترش جهانی ناتو روی موج ائتلاف علیه داعش

گسترش جهانی ناتو روی موج ائتلاف علیه داعش

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

ائتلاف جدیدی که این روزها درباره آن صحبت می‌شود در مقایسه با ائتلاف‌های قبلی (که پیش از این و به طور مشخص در دوره بعد از پایان جنگ سرد در مناطق مختلف و برای مقابله با خطرات موجود تشکیل شده بودند ) از ویژگی‌های جدید برخوردار است.
با مطالعه سیر تحولات خاورمیانه و همچنین تحرکاتی که در رابطه با لزوم تشکیل ائتلاف جدید در خلال چند هفته گذشته اتخاذ شده است، تا حدودی می‌توان به برخی از این ویژگی‌ها پی برد.
امریکا لزوم تشکیل ائتلاف را زمانی پیش کشید که تعرضات داعش به سمت مناطق کردنشین در شمال عراق( که با کشتار و آوارگی اقلیت‌ها از جمله ایزدی‌ها و مسیحیان همراه بوده )زنگ خطر این سازمان را بیش از پیش برای کشورهای اروپایی و عربی متحد امریکا با توجه به نزدیکی جغرافیایی آنها به دولت خودخوانده داعش در بخش‌های متصرف شده عراق و سوریه به صدا در آورد. امریکا با استفاده از حملات هوایی محدود و هدفمند به اهداف داعش جلوی پیشروی داعش را به سمت کنسولگری امریکا در اربیل سد کرد اما برخلاف سال‌های گذشته در برابرخطر تروریسم داعش سینه سپر نکرد تا بقیه متحدان استفاده مجانی از آن ببرند. به همین منظور حتی در آن مقطع برخی از مسئولان امریکایی از جمله ژنرال دمپسی، رئیس ستاد ارتش این کشور در پیامی کاملاً هدفمند اعلام کرد که داعش فعلا برای امریکا تهدید نیست. در واقع هدف از این اظهارات این بود که بقیه کشورهای غربی و عربی که از تعرضات داعش احساس خطر و تهدید می‌کنند با امریکا همراه شوند. بر این اساس می‌توان گفت یکی از ویژگی‌های ائتلاف جدید این است که امریکا نقش رهبری ائتلاف را همراه با تقسیم هزینه‌ها بردوش گرفته و حتی در تلاش است بخش اعظم هزینه‌ها از جیب اعراب تأمین شود. این مسئله تا حدی جدی است که ضاحی خلفان، معاون رئیس پلیس دبی به تازگی طی یک اظهارات افشاگرانه در توئیتر خود نوشت: «امریکا همانگونه که به صدام چراغ سبز نشان داد، به ابوبکر البغدادی سرکرده گروه داعش نیز چراغ سبز نشان داده است تا ازکشورهای عربی شورای همکاری خلیج فارس باج خواهی کند.»
از دیگر ویژگی‌های ائتلاف جدید این است که این ائتلاف بر دو ستون اصلی غربی و عربی استوار است و می‌تواند با تعقیب اهداف اعلام نشده‌ای چون بستر‌سازی برای گسترش ناتو به سمت خلیج فارس یا اجرای طرح مارشال عربی همراه باشد تا از این طریق در پوشش اجرای برنامه‌های توسعه در کشورهای انقلاب زده خاورمیانه و شمال آفریقا چرخ‌های اقتصادهای بحران زده غربی به گردش در‌ آید. بر این اساس اگر در ائتلاف اول مبارزه با تروریسم که در زمان جرج بوش و جمهوریخواهان به مرحله اجرا در آمد، تخریب پیکره و نقشه قبلی این مناطق مد نظر بود (همان چیزی که کاندولیزا رایس از آن به هرج و مرج سازنده تعبیر کرد)اما در ائتلاف جدید ظاهراً نوعی از سازندگی نیز در دستور کار خواهد بود اما با مدلی که غرب مدنظر دارد.
از طرف دیگر اگر در ائتلاف‌های قبلی مرزهای حوزه فعالیت ائتلاف تا حدودی مشخص بود (یعنی مشخص بود که حمله به افغانستان برای سرنگونی طالبان یا به عراق برای سرنگونی صدام است) اما در ائتلاف جدید مرزها نامشخص است و هر آن امکان دارد از هر جای دنیا که ناتو در آن منافع دارد القاعده یا داعش سردر آورند و بهانه لازم را برای دخالت ناتو فراهم کنند. بر این اساس به نظر می‌رسد ائتلاف جدید به گونه‌ای شکل می‌گیرد که امکان گسترش مرزهای ناتو را به حوزه‌های جدید از جمله شبه قاره هند فراهم سازد و از این لحاظ انتشار مشکوک فیلم منتسب به ایمن الظواهری رهبر القاعده و جانشین بن لادن در این سازمان با تحرکات جدید امریکا و غرب برای تشکیل ائتلاف تصادفی نبوده و کاملاً معنادار بوده است. البته این احتمال نیز وجود دارد که در چارچوب ائتلاف جدید، نقش ترانزیتی ترکیه در انتقال تکفیری‌ها به عراق و سوریه به گونه‌ای بازتعریف شود که امکان بازگشت آنها را به روسیه و مناطق مرزی این کشور فراهم سازد و از این دید احتمال تکرار وقایع مشابه عراق و سوریه در حوزه‌های نفوذ روسیه نیز وجود دارد. در مجموع از آنچه که از قرائن و شواهد موجود بر می‌آید ائتلاف جدید غرب و امریکا به گونه‌ای سازماندهی می‌شود که اولا امکان گسترش مرزهای ناتو را به مناطق جدید همچون خلیج فارس و شبه قاره هند فراهم کند دوم اینکه از پتانسیل داعش برای تست مجدد طرح براندازی در سوریه و ایجاد چالش برای روسیه استفاده شود و سوم اینکه هزینه‌های سنگین سیاست جدید با توجه به اقتصادهای بحران زده غربی از جیب اعراب پرداخت شود و به همین منظور طرح مارشال عربی نیز در پوشش ائتلاف جدید به مرحله اجرا گذاشته شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گسترش جهانی ناتو روی موج ائتلاف علیه داعش» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X