رجا نوشت: آقای ابوطالبی! تروریست نامیدن شما توسط آمریکا نتیجه همان گفتگوی تلفنی بود!

رجا نوشت: آقای ابوطالبی! تروریست نامیدن شما توسط آمریکا نتیجه همان گفتگوی تلفنی بود!

رجا/ متن پیش رو در رجا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

نام «حمید ابوطالبی» بیش از آنکه در افکار عمومی به عنوان معاون سیاسی دفتر رییس جمهور شناخته شده باشد، نمادی از ناکامی دیپلماسی دولت یازدهم است؛ چرا که طی سالهای بعد از انقلاب وی نخستین دیپلماتی بود که به عنوان نماینده ایران برای حضور در سازمان ملل معرفی شد اما آمریکا به بهانه تروریست بودن وی! از پذیرش ابوطالبی برای حضور او در خاک خود خودداری کرد.
با این حال ابوطالبی با انتشار سلسله مطالبی کوتاه در صفحه شخصی خود در توییتر، به تحلیل سفر رییس جمهور به نیویورک پرداخته و ضمن دفاع از روند دیپلماسی دولت یازدهم، مطالب قابل تاملی را بیان داشته است.

وی در بخشی از نوشته هایش مدعی شده در دولت یازدهم مذاکرات قبلی ایران و آمریکا تنها از حالت «مخفی» خارج شده و شکل علنی به خود گرفته است: «در زمان ِگرایش ِتقابل، گفتگو با آمریکا درسطح معاونین وزیر در یک کشور عربی، نزدیک به دوسال انجام می گرفت. نامه های سطح سران هم رد و بدل می شد؛ نه کسی از آن گفتگو و تبادل نامه ها با خبر بود، ونه با خبران امکان اعتراض داشتند.»

این ادعا در حالی از سوی ابوطالبی مطرح شده که رهبر معظم انقلاب در 22 مرداد سال جاری در دیدار با وزیر خارجه و مسئولان این وزارتخانه فرمودند: «در گذشته میان مسئولان ما و مسئولان امریکا هیچ ارتباطی نبود اما در یک سال اخیر بخاطر مسائل حساس هسته ای و تجربه ای که مطرح شد انجام بشود، بنا شد مسئولان تا سطح وزارت خارجه تماسها، نشستها و مذاکراتی داشته باشند اما از این ارتباطات نه تنها فایده ای عاید نشد بلکه لحن امریکایی ها تندتر و اهانت آمیزتر شد و توقعات طلبکارانه بیشتری را در جلسات مذاکرات و در تریبونهای عمومی بیان کردند.»

ابوطالبی همچنین در بخش دیگری از نوشته های پراکنده اش، با اشاره به سفر امسال روحانی به نیویورک می نویسد:

«این یک گام به جلواست که دیگر کسی نگران دیدار وزرای خارجه، یاتماس تلفنی رهبران نیست؛ اینان ممکن است سال آینده نگران سفرهای رسمی باشند.»

این موضوع نیز در حالی از سوی وی مطرح می شود که بنا به تصریح رهبر معظم انقلاب در دیدار با مسئولان وزارت خارجه، ارتقای سطح مذاکرات با آمریکا نهایتا در سطح «وزرای دو کشور» تعیین شد و مشخص نیست ابوطالبی با کدام مبنا از سفرهای رسمی آمریکایی ها به تهران در آینده سخن می گوید؟

بر پایه این گزارش، در حالی که یکی طی یک سال گذشته انواع و اقسام چراغ سبز نشان دادن های دولت یازدهم به آمریکا، با حداقلی از احترام از سوی طرف مقابل همراه نبوده و در این میان حتی ابوطالبی مجوز ورود به خاک آمریکا را نیز دریافت نکرد، منطق ادامه خوش بینی به آمریکا و تلاش برای بزک کردن چهره دشمن چندان قابل فهم نیست.

لذا شاید رفتار واقع بینانه تر این باشد که آقای ابوطالبی که در سایه سیاست های به اصطلاح تعاملی دولت یازدهم با آمریکا، نامش همچنان در لیست سیاه این کشور وجود دارد و حتی اجازه ورود به خاک آمریکا را هم دریافت نکرده، چشم بر واقعیات گشوده و ضمن فهم اثرات دیپلماسی دولت یازدهم در پایین آوردن عزت ایرانیان و گستاخ تر کردن آمریکا، از هم اکنون به بهانه دیدار احتمالی اوباما و روحانی اینقدر ناشیانه از خود ذوق زدگی نشان ندهد چرا که دیدار احتمالی روحانی با اوباما نه تنها مشکلی از مشکلات کشور را دوا نخواهد کرد، بلکه اگر در سایه گفتگوی تلفنی سال گذشته، چند ماه بعد ابوطالبی نامش به عنوان یک تروریست! مطرح شد و اجازه ورود به خاک آمریکا را پیدا نکرد، در صورت دیدار روسای جمهور دو کشور در سال جاری، روند «جری» شدن دشمن سرعت خواهد گرفت و اتفاقات ناخوشایند دیگری رخ خواهد داد که بیش از هر چیز هزینه آن را باید از آبرو، عزت و اقتدار مردم ایران پرداخت کرد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رجا نوشت: آقای ابوطالبی! تروریست نامیدن شما توسط آمریکا نتیجه همان گفتگوی تلفنی بود!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X