سرکوب ۹۹درصدی‌ها در وال استریت

سرکوب ۹۹درصدی‌ها در وال استریت

سیاست روز/ متن پیش رو در سیاست روز منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

سران آمریکا در حالی در آستانه نشست مجمع عمومی سازمان ملل تلاش دارند تا خود را حامی حقوق بشر معرفی کنند و با این ادعا سایر کشورها را محکوم سازند که در وال‌استریت باردیگر پلیس آمریکا به سرکوب مردم پرداخت.
وال استریت نامی شناخته شده برای جهانیان است. زمانی این نام صرفا به دلیل مسائل اقتصادی و وجود ساختمان بورس آمریکا در این منطقه که محور سرمایه‌داری جهان است معروف بود اما از سه سال پیش این شهرت ابعاد دیگری گرفت. مردم آمریکا در سال ۲۰۱۱ با الگوگیری از قیام‌ ملت‌های شمال آفریقا و غرب آسیا حرکت‌های اعتراضی گسترده‌ای با عنوان ۹۹ درصدی‌ها را آغاز کردند. هر چند که در ابتدا این حرکت‌ها در حوزه اقتصادی بود اما به مرور ابعاد گسترده‌تری گرفت و شعار اصلی آن را مبارزه با نظام سرمایه‌داری تشکیل می‌داد. مردم آمریکا و سپس اروپا تاکید داشتند که نظام سرمایه‌داری صرفا برای تحقق منافع یک درصد ثروتمندی است که برای منافع بیشتر تمام جهان را قربانی می‌سازد و ادعای دولت رفاه سران غرب نیز صرفا سرپوشی بر این وضعیت است. آنچه در شعار مردم نمود بیشتری داشت پایان دادن به حاکمیت نظام سرمایه‌داری بود.
در مقطع زمانی آنچه پلیس آمریکا ۱۷ نفر از معترضان را به قتل رساند و صدها نفر را بازداشت کرد.
سران آمریکا در طول سه سال گذشته تلاش بسیاری داشته‌اند تا حرکت‌های مردمی را متوقف سازند و در این راه نیز از هر ابزاری بویژه ادعای مبارزه با تروریسم بهره گرفته‌اند در حالی که گزارش‌های نهادهای حقوق بشر نشان می‌دهد که در این مدت سرکوب معترضان در اولویت سران آمریکا بوده است.
چنانکه در آن مقطع زمانی پیش‌بینی می‌شد به رغم تمام سرکوب‌گری‌ها، نگاه ضد سرمایه‌داری در میان مردم حذف نگردیده و همچون خاکستری زیر آتش باقی ماند. در روزهای اخیر وال استریت باردیگر شاهد اعتراض‌های مردمی بود که محور آن را اعلام نارضایتی از نظام سرمایه‌داری و سیاست‌های دولتمردان آمریکا تشکیل می‌داد. مردم بر این امر تاکید دارند که سیاست‌های اقتصادی دولت نه تنها کارکردی برای آنها نداشته بلکه زمینه‌ساز تشدید بحران اقتصادی این کشور شده است چرا که همچنان یک اصل بر سیاست آمریکا حاکم است و اقدام در چارچوب منافع سرمایه‌داری است که برابر با حذف حقوق ۹۹ درصد جامعه آمریکا می‌باشد.
آزادی بیان همچنان کالایی دست نیافتنی در آمریکا است چنانکه سه سال پس از تظاهرات‌های جنبش موسوم به «تسخیر وال‌استریت»، فعالان آمریکایی بار دیگر با حضور در منطقه تجاری نیویورک دست به تظاهرات چند هزار نفری زدند که در جریان تظاهرات ده‌ها تن بازداشت شدند.
سرکوب و مقابله با اعتراض‌های مردمی به یکی از ارکان سیاست‌های سیستماتیک آمریکا مبدل گردیده بگونه‌ای که هر اعتراضی به حتی به ساختار اقتصادی بیمار حاکم بر آمریکا با سرکوب و بازداشت معترضان همراه است. هزاران نفر از فعالان آمریکایی با حضور در منطقه تجاری «وال‌ استریت‌» نیویورک، علیه نظام سرمایه‌داری و نقش شرکت‌های بزرگ در تغییرات اقلیمی، دست به تظاهرات زدند.
شبکه راشاتودی گزارش داده است که پلیس تاکنون بیش از ۱۰۰ نفر از شرکت‌کنندگان در این تظاهرات را بازداشت کرده است. همچنین مسیرهای ورود و خروج به این منطقه در‌پی حضور تظاهرات‌کنندگان، مسدود شده است.این تظاهرات در حالی برگزار شد که منطقه «وال‌ استریت» که میزبان بزرگترین شرکت‌های آمریکایی و چند ملیتی است، سه سال قبل شاهد هفته‌ها تظاهرات گسترده جنبش موسوم به «تسخیر وال‌استریت» و ۹۹درصدی‌های معترض به نظام سرمایه‌داری بود. شرکت‌کنندگان در تظاهرات، که تحت عنوان «به وال‌استریت سرازیر شوید» برگزار شد، دست به تحصن زدند که این امر با واکنش نیروهای پلیس مواجه شده است. نیروهای امنیتی تلاش می‌کنند با بازداشت افراد، به این تظاهرات که از چند ساعت قبل آغاز شده، پایان دهند. سازمان‌دهندگان جنبش اعتراضی موسوم به "سیل وال استریت" گفتند، امیدوارند که این راهپیمایی اعتراضی باعث ارتباط بیشتر میان سیاست‌های اقتصادی و زیست‌محیطی شود و موسسات عالی مالی را به سوء‌استفاده از جوامع پیشرو کارگران و منابع طبیعی برای اهداف مالی واقتصادی خودشان متهم کردند. البته سرکوب آزادی بیان در آمریکا به همین جا ختم نمی‌شود بلکه در سایر حوزه‌ها نیز مشاهده می‌شود. به عنوان مثال سخن گفتن از رژیم صهیونیستی جرم تلقی شده و مجازات سنگینی دارد.
استیون سالایتا استاد دانشگاه ایلینویز که به علت انتقاد از رژیم صهیونیستی ماه پیش از این دانشگاه اخراج شده بود، خواستار بازگشت به کار شد. وی اکتبر ۲۰۱۳ با پیشنهاد مسئولان دانشگاه ایلینویز برای تدریس برنامه "مطالعات هند و آمریکا" از ژانویه ۲۰۱۴ موافقت کرد. اما اوایل ماه اوت پس از آنکه سالایتا چند پیام انتقاد آمیز از اسرائیل در صفحه خود در توییتر قرار داد، مسئولان دانشگاه ایلینویز با وی قطع همکاری کردند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرکوب ۹۹درصدی‌ها در وال استریت» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X