دهان و دندان/ نوشابه ها چگونه ما را بی دندان می کنند؟

دهان و دندان/ نوشابه ها چگونه ما را بی دندان می کنند؟

آخرین خبر/ سه ساز و کار عمده در مورد تخریب دندان ها با نوشیدن نوشابه مطرح است:
الف- دندان شویی با اسید: هر بار که انسان غذایی ترش یا اسیدی می‌خورد یا نوشابه‌ و آبمیوه‌های اسیدی می‌نوشد، مینای دندانش برای چند لحظه شسته شده، نرم‌تر از قبل می‌شود و مقداری از مواد معدنی خود را از دست می‌دهد. در همین حال بزاق دهان شروع به فعالیت کرده به آهستگی محیط دهان را از حالت اسیدی به حالت خنثی در می‌آورد و مینای دندان فرصت خواهد یافت تا مواد معدنی از دست رفته خود را دوباره بازسازی کند.
ولی اگر محیط دهان مرتب به حالت اسیدی دربیاید؛ یعنی شما یکی از افرادی باشید که به‌طور دایم از خوراکی‌های اسیدی استفاده می‌کنید، بزاق دهان و مینای دندان شما فرصتی برای ایجاد تعادل و بهبود وضعیت مواد معدنی از دست رفته نخواهند یافت. به عبارت دیگر، به مرور زمان ذرات کوچک از مینای دندان شسته می‌شود و به تدریج لایه‌ای از مینای دندان از بین خواهد رفت.
در بین خوراکی ها، نوشابه‌های گازدار با داشتن اسیدهایی مانند اسید فسفریک و اسید سیتریک، در گروه مواد بسیار اسیدی قرار می‌گیرند. بنابراین مصرف مداوم آنها، خوردگی تدریجی مینای دندان و تخریب دندان ها را در پی خواهد داشت.
ب- سور و سات میکروب ها:
اکثریت قریب به اتفاق نوشابه‌ها دارای مقادیر فراوانی کربوهیدرات هستند. این کربوهیدرات فراوان بساط عیش و نوش باکتری هایی که در دهان زندگی می کنند را فراهم می سازد و این باکتری ها نیز طی فرآیند رشد و تکثیر خود، محیط دهان را اسیدی می کنند و همان حکایت بند الف این بار از سوی باکتری ها تکرار می شود.
ج- خنجر از پشت: کاهش میزان کلسیم بدن و ایجاد پوکی استخوان منتشر به دنبال مصرف مداوم نوشابه، دندان ها را نیز بی نصیب نمی گذارد و آنها هم دچار فرسودگی خواهند شد.

نتایج چند تحقیق

الف- در آمریکا طی سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ روی ۹۰۰ نوجوانی که به مدرسه راهنمایی می‌رفتند پژوهشی بلندمدت انجام شد. نتیجه این تحقیق حاکی از آن است که ۳۰ درصد این نوجوان‌ها، به سایش شیمیایی دندان ناشی از مصرف مداوم نوشابه دچار شده‌اند.
ب- برای بررسی تاثیر مصرف نوشابه بر پوسیدگی دندان، پژوهشگران دانشگاه آیوا آمریکا در یک مطالعه جالب، ۵ بطری از انواع مختلف نوشابه را در نظر گرفتند و در هر بطری ۴ دندان را به مدت ۲۵ ساعت قرار دادند.
این پژوهش که نتایج آن در کنگره سالانه انجمن پژوهشگران دندان آمریکا ارایه شد، نشان داد که قرار دادن دندان به مدت ۲۵ ساعت در یک بطری کوکاکولا باعث می‌شود مینای دندان تا عمق ۹۲ میکرومتر تخریب شود. این میزان برای کوکاکولای رژیمی‌۶۱ میکرومتر بود. البته این پژوهش اعتراض شرکت‌های نوشابه‌سازی را به دنبال داشته که معتقدند نوشیدن نوشابه با قرار دادن دندان در نوشابه خیلی فرق دارد!

نکته: چنان که اشاره شد نوشابه های رژیمی نیز برای تخریب دندان به اندازه کافی قند دارند مضاف بر این که میزان اسید آنها تفاوتی با نوشابه های معمولی ندارد.

دهان و دندان/ نوشابه ها چگونه ما را بی دندان می کنند؟

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دهان و دندان/ نوشابه ها چگونه ما را بی دندان می کنند؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X