جایگزین شدن روغن جامد هیدروژنه به جای روغن پالم در محصولات لبنی

جایگزین شدن روغن جامد هیدروژنه به جای روغن پالم در محصولات لبنی

خبرگزاری دانا/ بر اساس گفته های مدیرعامل اتحادیه فرآورده های لبنی با وجود ممنوعیت استفاده از روغن پالم در محصولات لبنی، هنوز جایگزینی از سوی سازمان غذا و دارو اعلام نشده است تا نگرانی استفاده از روغن های جامد هیدروژنه به جای پالم احساس شود.
چندی پیش که وزیر بهداشت از استفاده افزودنی های غیرمجاز در محصولات لبنی خبر داد و نام روغن پالم را بر زبان آورد، موج نگرانی ایجاد شده در میام مردم، سازمان غذا و دارو را مجبور به بازنگری در استاندارهای موجود محصولات لبنی کرد تا استفاده از روغن پالم در محصولاتی چون شیر پرچرب و پنیر پرچرب ممنوع شود.
در همان زمان رسول دیناروند رییس سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت گفت: طی جلسه‌ای که با مسوولان کارخانه لبنی کشور داشتیم استفاده از روغن پالم در 8 نوع محصول مجوز استفاده داشته که به توافق رسیدیم پروانه این 8 محصول از اول مهرماه اصلاح شود و به هیچ عنوان روغن پالم در آنها استفاده نشود.
اما حالا که شهریور به پایان نرسیده است اسماعیلی مدیرعامل اتحادیه فرآورده های لبنی درباره استاندارد جدید جایگزین روغن پالم در محصولات لبنی، گفت: هم اکنون براساس تصمیمات متخذه از سوی سازمان غذا و دارو، استفاده از روغن پالم در فرآورده های لبنی حذف شده و این سازمان به دنبال جایگزین مناسبی در فرآورده های لبنی است.
وی افزود: استاندارد جدید این کالاها نیز تا پایان شهریورماه سالجاری توسط سازمان مذکور اعلام خواهد شد.
با این وجود اگر فرض کنیم که گفته های رییس سازمان و غذا و دارو مستندتر است پس هنوز محصولاتی چون شیر و پنیر پرچرب دارای روغن پالم هستند و مضر برای مردم که این یعنی این همه جار و جنجال در مورد مضرات استفاده از پالم تاکنون خروجی نداشته است و احتمالا از ابتدای مهرماه محصولات لبنی با پالم خداحافظی می کنند.
اما اگر گفته های مدیرعامل اتحادیه فرآورده های لبنی را درست تر بدانیم پس درحالیکه هیچ جایگزینی برای پالم در محصولات لبنی معرفی نشده، استفاده از آن ممنوع اعلام شده است.
به عبارت دیگر ابهام افزوده تر می شود چراکه معلوم نیست حالا که دیگر کارخانه لبنی از پالم استفاده نمی کند و هنوز سازمان غذا و دارو جایگزین استانداردی برای آن اعلام نکرده است، پس شیر و پنیر پرچرب با چه چرب می شود؟!
البته نباید یادمان برود که رییس سازمان غذا و دارو گفته بود: ما نمی‌توانیم کارخانه‌ها را مجاب کنیم که از این روغن استفاده نکند در غیر اینصورت این کارخانجات به مصرف روغن جامد هیدروژنه روی می‌آورند که اثرات مخرب آن از روغن پالم بیشتر است.
نتیجه گیری منطقی و احتمالی این است اکنون که پالم حذف شده اما روغن جامد هیدروژنه به جای آن جایگزین استفاده در محصولات لبنی شده است!

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جایگزین شدن روغن جامد هیدروژنه به جای روغن پالم در محصولات لبنی » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X