پیش‌بینی تورم 20درصدی در شهریور ماه

پیش‌بینی تورم 20درصدی در شهریور ماه

ایسنا/ با اعلام تورم مرداد ماه روند نزولی تورم 10 ماهه شد و کاهش 13.9 درصدی را بدون سکته تجربه کرد.

در مهرماه 1392 نرخ تورم به قله خود یعنی رقم 36.2 درصد رسید. از سوی دیگر بالاترین رقم تورم نقطه به نقطه در سال گذشته در خرداد سال گذشته برابر 41.2 به وجود آمد که شرایط نامناسب تورمی را در یک سال اخیر برای کشور رقم زده بود.

با تغییر دولت، تیم جدید اقتصادی تمرکز خود را روی کاهش تورم گذاشتند که ثمره آن اولین کاهش تورم پس از 13 ماه بود.

در آبان ماه سال 1392 نرخ تورم با سه دهم درصد کاهش به 35.9 درصد رسید. هر چند که کاهش سه دهم درصدی با توجه به نرخ بالای تورم چندان محسوس نبود اما نکته مهم آن کاهش تورم بعد از مدت طولانی تورمی در کشور بود.

با سیاست‌های اتخاذ شده نرخ تورم از آذر سال گذشته نیز چهار دهم درصد کاهش یافت تا به رقم 35.5 برسد. در زمستان سال گذشته نیز کشور به ترتیب نرخ‌های تورم 35، 33.7 و 32.1 درصدی را تجربه کرد تا دولت بتواند در پنج ماه بیش از چهار درصد از نرخ تورم بکاهد.

ادامه روند کاهش تورم در سال جاری سرعت بیشتری به خود گرفت، به طوریکه در تورم فروردین 1393 نسبت به اسفند گذشته 1.9 کاهش درصدی دیده شد. از سوی دیگر دولت نیز وعده داد در پایان سال 1393 نرخ تورم را به زیر 25 درصد برساند.

در اردیبهشت سال جاری تورم بازهم 1.8 درصد کاهش یافت تا در خرداد ماه با کاهش 2.2 درصدی به 26.2 درصد برسد.

وعده دولت برای رسیدن به تورم 25 درصدی زودتر از آن چیزی که تصور می‌شد تحقق پیدا کرد و مرکز آمار ایران نرخ تورم تیرماه را برابر با 24.2 درصد اعلام کرد که نسبت به ماه قبل از آن دو درصد کاهش یافت.

با تحقق تورم زیر 25 درصد دولت این بار اعلام کرد که تورم تا پایان سال جاری به زیر 20 درصد خواهد رسید و حتی مسئولان اقتصادی کشور از تلاش برای رساندن تورم به زیر 15 درصد تا پایان سال جاری خبر دادند.

اما آخرین اعلام نرخ تورم مربوط به مرداد 1393 بود که بازهم تورم 1.9 درصد کاهش یافت و به رقم 22.3 درصد رسید.

با توجه به اینکه به گفته مسئولان مربوطه سیاست‌های دولت برای کاهش تورم همچنان ادامه دارد و تورم در سال جاری در هر ماه حدود دو درصد کاهش یافته است، می‌توان پیش بینی کرد که تورم در ماه آینده یعنی شهریور به حدود 20 درصد برسد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پیش‌بینی تورم 20درصدی در شهریور ماه» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X