مادر اولین شهید امر به معروف و نهی از منکر: مسئولان اجرایی طوری مدیریت کنند که امام زمان از آنها راضی باشد

مادر اولین شهید امر به معروف و نهی از منکر: مسئولان اجرایی طوری مدیریت کنند که امام زمان از آنها راضی باشد

کیهان/ متن پیش رو در کیهان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

اولین شهید امر به معروف و نهی از منکر، شهید ناصر ابدام متولد 30/6/54 است که در تاریخ 31/6/69 شهید شده است. ناصر در آن روز با یکی از دوستان و هم پایگاهی های خود قبل از شروع نماز جمعه به پارک لاله می رود. ناصر دو مرد را می بیند که مزاحم یک خانم می شوند و اول تذکر لسانی می دهد که آن دو مرد اعتنایی نمی کنند و به کار خود ادامه می دهند. دوباره شهید ناصر نزدیک آن دو مرد می شود. یکی از آنها یک ضربه مشت به سینه ی او میزندو ناصر بر روی زمین می افتد. دوباره از جا بر می‌خیزد. یکی از آن دو چاقوی بزرگی بیرون می‌آورد و به شکم شهید ناصر فرو می کند و این کار را هفت بار تکرار می کند. مردم به دور پیکر شهید ناصر حلقه زدند، یکی از آنها قمه بدست مردم را تهدید می کند که هر کس نزدیک شود او را می زند. دوست شهید می رسد صحنه را می‌بیند به نگهبان پارک اطلاع می دهد. نگهبان پارک آن را دستگیر کرده و تحویل می دهد.
«شهید ناصر زودتر از همه ی نماز گزاران و دوستان به مسجد می رفت و جلوی درب مسجد را آب و جارو می نمود و کارهای مسجد را با دقت انجام میداد و کمک حال خادم مسجد بود. بنا به گفته ی امام جماعت مسجد، حاج آقا پناهیان، پدر حاج علیرضا وحاج احمد آقا که نقل می‌نمود بعضی از شب ها شهید ناصر را با اصرار راهی خانه می کردم و تا جایی که من مطلع بودم، نماز شب ایشان همانند نماز های یومیه ترک نمیشد. شهید ناصر برای تهیه ی ارزاق کوپنی برای خانواده و بعضی از همسایه ها که توانایی ایستادن در صف های طولانی را نداشتند کمک می کرد. او هنگام تحصیل به یکی از معلم هایشان که زن بودو حجاب مناسب نداشت چندین بار تذکر داده بود که ما پسر هستیم و جوان شما باید حجابتان را رعایت کنید که معلم ایشان اعتنایی نمی کند. شهید، بعد از اخراج یک‌هفته‌ای از کلاس به کلاس دیگری منتقل می شد...» (بخشی از صحبتهای برادر شهید ابدام)


در آستانه سالگشت شهادت اولین شهید به معروف، شهید ناصر ابدام، مصاحبه ای را با مادر وی داشته‌ایم که در ادامه، مشروح این گفت و گوی صمیمی را می خوانید.

* به عنوان شروع صحبتمان، از ویژگیهای شخصیتی فرزندتان برایمان بگویید.
ممنون از توجهی که به خانواده شهدا دارید. محمد ناصر، فرزند بزرگ من، ویژگی های خاص خودش را داشت که او را محبوب برادر و خواهرهایش هم کرده بود. نماز اول وقت خواندن، قرآن خواندن و روزه‌های مستحبی گرفتنش به او تشخص خاصی داده بود. ناصر تکیه‌‌گاه خانواده هم بود؛ به عنوان مثال، پدر ناصر، مدت 7 سال در جبهه بود و ناصر نگذاشت حتی یک بار برادرش یا من و یا یکی از چهار خواهرش یک نان برای خانه تهیه کنند و هر روز خودش برای ما نان و سایر موارد لازم را تهیه میکرد. ناصر با دعوا و پرخاشگری مخالف بود، من حتی صدای بلند وی را هم نشنیدم، همیشه با آرامش و شمرده شمرده صحبت میکرد. اگر در مواردی من برادر و خواهرهای ناصر را هم با صدای بلند صدا میکردم، به من با عطوفت میگفت که آنها را با صدای آهسته هم میتوان صدا کرد و من هم حرف منطقی او را گوش میکردم. ناصر همیشه به خواهرانش برای حجاب و نوع پوششان تذکر میداد، با اینکه خواهرهای شهید همگی چادری و با حجاب بوده و هستند، اما ناصر به آنها میگفت که لباس تنگ و چسب نپوشند، چرا که زیبنده دختر مسلمان ایرانی نیست و علاوه بر همه اینها این گونه لباسها برای سلامت جسم و روح هم مضر هستند. این نکته را هم همین جا بگویم که من یک دفعه با یکی از مطبوعات راجع به فرزند شهیدم مصاحبه کردم، یکی از خانمها پس از خواندن آن مصاحبه با منزل ما تماس گرفت و گفت حرفهای شما، مطلب خاصی نداشت، همه مادرها برای فرزندشان همین گونه تعریف و تمجیدهایی میکنند، من در جواب آن خانم و الان به شما این موضوع را بگویم که درست است که هر مادری برای فرزندش ویژگیهای خاصی قائل است و او را بهترین فرزند دنیا میداند، ولی از طرف دیگر این موضوع هم قابل انکار نیست که خدا بندگان خاص خودش را برای شهید شدن انتخاب میکند و هرکسی لیاقت شهید شدن ندارد. من از این بابت خوشحال هستم که فرزندم توفیق شهادت داشته است و خدا را شاکرم که توانسته ام فرزندی تربیت کنم که به سجایای اخلاقی و اعتقادی آراسته شده بود و در نهایت هم جان خودش را در راه اقامه معروف الهی داد.
* ممنون از توضیحاتی که دادید؛ لطفاً برایمان از نحوه شهادت فرزندتان بگویید.
ما در منطقه 17 تهران زندگی میکردیم؛ عصر پنجشنبه قبل از ماه مهر بود که من مردد بودم چگونه برای خواهر شهید یک کیف مدرسه تهیه کنم، چون پدر شهید هم در آن زمان تهران نبود. عباس (من در خانه ناصر را عباس صدا میکردم) به من گفت فردا صبح که برای انتظامات نماز جمعه باید به میدان انقلاب بروم، کیف خواهرم را میخرم. صبح جمعه بعد از خواندن نماز از خانه خارج شد و به من گفت که کیف را میخرد و بعد از نمازجمعه میاورد. این آخرین صحبت من با عباس بود، قبل از نماز جمعه هم که عباس شهید شد. ببینید، من پسر خودم را می شناختم و مطمئن بودم که چشم‌پاک است و خود را ملتزم به احکام اسلامی میداند و به مسأله حجاب حساس است، اما من آن روز در محل شهادت وی نبوده ام و از نزدیک شاهد شهادت فرزندم نبوده ام و آنچه را که از این به بعد میگویم، آن چیزی است که دوست عباس که همراه او بوده برای من تعریف کرده است.
عباس که زودتر از از ساعت باز شدن دربهای نماز جمعه به محل نمازجمعه میرسد، به پیشنهاد دوستش به پارک لاله میروند تا درب های دانشگاه تهران باز شوند. عباس پولی را به دوستش میدهد تا برای خودشان بستنی تهیه کند. در این لحظه که دوست عباس برای تهیه بستنی از وی فاصله میگیرد، میبیند که عباس به سمت دو مردی رفته است که مزاحمتی را برای یک خانم ایجاد کرده‌اند و با الفاظ زشتی آنها را خطاب قرار داده میدهند. عباس با آرامش با آن دو شخص مشغول صحبت شده بود، اما آنها توجهی به صحبت های شهید نمیکنند و به کار زشت خود ادامه میدهند. عباس بعد از این تذکر لسانی، بار دیگر جلوی این دو فرد هتاک قرار میگیرد به طوری که مانع از اقدامات تعرض گونه آنها نسبت به خانم شود، اما یکی از این دو فرد بدون مقدمه و با زدن ضربه ای به قفسه سینه عباس، او را نقش بر زمین میکند و قمه ای را به روی وی میکشد و چند ضربه به او میزند. افرادی که از آن محل رد میشده اند قصد داشتند مانع کار فرد قمه به دست شوند، اما او مردم را هم تهدید به قمه زدن میکند و با پرخاشگری آنها را متفرق میکند. دوست عباس به نگهبان پارک اطلاع می دهد و آنها فرد قمه به دست را دستگیر میکنند. بدن نیمه جان عباس را به بیمارستان امام خمینی (ره) میبرند، اما تا رسیدن ما به بیمارستان، فرزندم شهید شده بود.
* انشاالله که خداوند بر درجه فرزند شهید شما بیفزاید. نظرتان راجع به وضعیت فعلی فرهنگی جامعه چیست ؟ در رابطه با حجاب و فرهنگ حجاب اگر مطلب خاصی دارید بیان کنید.
چه بگویم ؟! من فقط وقتی این بدحجابی ها را میبینم، نمیدانم فردای قیامت جواب خون شهدا را چه باید بدهم؟ یا اینها چگونه میخواهند جواب شهدا را بدهند؟ من خود را در این وضعیت فرهنگی حاکم بر جامعه بی‌تقصیر نمیدانم، احساسم این است که نتوانستهام جواب خون شهدا را بدهم، نمیدانم آنها که مستقیماً در این وضعیت فرهنگی دخیلند، چه‌طور میخواهند جوابگو باشند ؟! البته وضعیت بد حجاب در جامعه، علتهای زیادی دارد. این را هم بگویم که افراد پاک دامن و با حیا و باحجاب در جامعه ما بیشتر هستند، اما متاسفانه جلوه گری عده کم بد حجاب بیشتر است. بانوان معتقد به حجاب و احکام اسلامی، اهل جلوه گری و خیابان گردی بی جهت نیستند و بیشتر در خانه های خود به تربیت نسل آینده کشور اهتمام دارند و به کانون خانواده گرما میبخشند. آن چیزی که مشخص است این است که وضعیت فعلی حجاب در جامعه اسلامی ما، زیبنده مردم و نظام مان نیست و من به عنوان یک مادر شهید امر به معروف، از چنین وضعیتی خون دل میخورم؛ گاهی هم با خود فکر میکنم که با توجه به وضعیت نابسامان تهاجم فرهنگی، کار از کار گذشته است و غصه ام مضاعف میشود، اما مطمئن هستم که خونهای ریخته شده شهدا، نخواهد گذاشت که این مسیر به پایان نرسیده، متوقف شود.
* به عنوان سوال پایانی، وظایف مسئولان کشور را در خصوص حفظ حجاب و گسترش فرهنگ حجاب چگونه برمیشمرید ؟
ببینید ! من همیشه در این زمینه یک درخواست از مسئولان دارم و آن هم این است که جوری مدیریت کنند که حضرت آقا، سید اولاد پیغمبر، از آنها راضی باشند. من که یک فرد کوچک در میان این همه مردم هستم و یک فرزندم را در راه اقامه معروف از دست دادهام، از آن زمان داغی بر دلم نشسته است که هنوز آرام نشده ام، نمیدانم رهبرمان با این وضعیت چه میکشند، خدا به ایشان صبر بدهد و عمرشان را مستدام و با برکت کند. یک نکته دیگر هم در خصوص سوالتان بگویم و آن این است که مسئولان اجرایی کشور یک لحظه تصور کنند اگر همین الان امام زمان (عج) ظهور نمایند، آیا شما مدیرها در محضر آن حضرت پاسخی برای شیوه‌های مدیریتی تان دارید ؟ آیا میتوانید در محضر آن حضرت از عملکردتان دفاع کنید ؟ اگر پاسختان مثبت است، که هیچ، وگرنه باید شیوه مدیریتی شان را اصلاح نمایند و در مسیر منویات امام زمان (عج) و نائب او قدم بردارند.
یک موضوع دیگر هم که باید به آن توجه داشت این است که برای مبارزه با بی حجابی، باید از درون خانه ها آغاز کرد. مهم ترین وظیفه در این خصوص بر عهده پدر و مادر ها است. به نظر من صدا و سیما هم در برنامه های خود یک بازبینیای داشته باشد، وقتی در تلویزیون ما فیلمهای با فرهنگ غربی و بدحجابی های فراوان دیده پخش میشود، به سختی می توان فرزندان را آنگونه که اسلام گفته است تربیت کرد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مادر اولین شهید امر به معروف و نهی از منکر: مسئولان اجرایی طوری مدیریت کنند که امام زمان از آنها راضی باشد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X