نانوایان: افزایش قیمت نان ضروری است

نانوایان: افزایش قیمت نان ضروری است

ایرنا/ برخی از نانوایان معتقدند، قیمت نان بیش از دو سال است که تغییری نداشته و همین امر سبب شده کیفیت نان پایین بیاید و اعتراض مردم را به همراه داشته باشد.

افزایش تورم و دیگر هزینه ها از جمله دستمزد کارگران، بیمه، مالیات و... سبب شده تا درآمد نانوایی ها به صفر برسد و آنان نیز برای آنکه دخل و خرج نانوایی متعادل شود، چانه های نان را کوچک کرده و در برخی اوقات نیز اقدام به فروش اجباری نان کنجدی می کنند. این در حالی است که پایین بودن حقوق کارگران فنی نانوایی ها سبب کاهش درآمد آنها و ترک محل کار و واگذاری فرآوری و پخت و پز نان به کارگران عادی و در نهایت سبب عرضه نان های بی کیفیت و نامرغوب به مردم شده است.

اینها مواردی بود که برخی از نانوایی ها از آن به عنوان عوامل کاهش کیفیت و کاهش وزن نان یاد کردند که تداوم این موارد نیز اعتراض مشتریان را در پی داشته است.

یکی از نانوایی های تهران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، تصریح کرد: با توجه به افزایش هزینه ها و تورم قیمت نان اکنون باید افزایش یابد.

وی گفت: از اتحادیه نانوایان رشد 35 درصدی قیمت نان را خواستار شدیم که این میزان بدون احتساب افزایش قیمت آرد است زیرا دولت آرد را با قیمت یارانه ای در اختیار نانوایان می گذارد که اگر قیمت این محصول نیز واقعی شود شاید قیمت نان باید تا 100 درصد رشد یابد.

این نانوای تهرانی که خواست نامش در خبر ذکر نشود، افزود: اکنون دولت گندم را به قیمت یک هزار و 50 تومان خریداری می کند و برای جلوگیری از افزایش قیمت آرد، هر کیلوگرم گندم را به قیمت 600 تومان در اختیار کارخانه های آردسازی قرار می دهد، این در حالی است که هم اکنون سخن از واقعی شدن قیمت آرد است که در صورت تحقق آن، قیمت نان نیز باید به گونه ای متعادل افزایش پیدا کند.

اظهار نظر نانوایان تهرانی در حالی مطرح است که پیش از این قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت از اصلاح قیمت نان سخن گفته بود. مجتبی خسروتاج تصریح کرد: ناراضی بودن تولیدکننده و مصرف کننده به دلیل عدم اصلاح قیمت نان است. دولت سالانه 11 هزار میلیارد تومان یارانه نان پرداخت می کند، اما به دلیل عدم اصلاح قیمت این کالا مصرف کننده و تولید کننده از وضعیت آن ناراضی هستند.

وی اضافه کرد: دلیل عدم رضایت مصرف کننده و تولیدکننده این است که چون تولیدکننده نمی تواند نان را به قیمت مناسب عرضه کند به همین دلیل میزان چانه و دیگر افزودنی ها را کاهش داده و در نتیجه کیفیت آن افت می کند.

از سوی دیگر، مدیرعامل شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران پیشنهاد داد قیمت نان به سمت واقعی شدن حرکت کند، اما به نحوی که به مردم فشاری وارد نشود.

علی قنبری با بیان اینکه نانوا، مردم و دولت از وضعیت کنونی رضایت ندارند، اظهار داشت: دولت باید از ورود به موضوع نان، آرد و گندم خودداری و آن را به اتحادیه ها و بخش خصوصی واگذار کند.

وی همچنین از احتمال اصلاح قیمت نان در سال جاری خبر داد و گفت: ممکن است این طرح در سال جاری به تصویب دولت برسد اما به طور قطع افزایش قیمت نان زیاد نخواهد بود و با پرداخت یارانه جبرانی به مردم، این بار را از دوش آنها برمی داریم.

معاون اجرایی رییس جمهوری نیز با بیان آنکه در30 ماه گذشته درخصوص قیمت نان تصمیم گیری جدی نشده است، گفت: برای این منظور دولت در حال تصمیم گیری و اتخاذ برنامه ای جامع است تا بحث واقعی کردن قیمت نان به سرانجام برسد.

محمد شریعتمداری سپس اظهار امیدواری کرد این تصمیم دولت به نتیجه ای مطلوب منجر تا توزیع نان کشور از مشکلات کنونی خود رها شود.

به هر صورت اگرچه دولت تلاش دارد با رعایت همه جوانب به سمت واقعی شدن قیمت های آرد و نان حرکت کند تا کیفیت نان افزایش یابد و تولیدکنندگان نیز به تولید خود ادامه دهند اما نباید این رویه که تولیدکنندگان برای افزایش قیمت نان در پیش گرفته اند، نهادینه شود و هر زمان که خود تشخیص دادند کیفیت و وزن نان را کاهش داده تا قیمت ها به سطح مورد نظر آنان افزایش یابد.

دولت پیش از این بارها اعلام کرده که از نظرات بخش خصوصی برای تصمیم گیری ها استفاده خواهد کرد، بنابراین بهتر است قبل از کاهش کیفیت و کم فروشی، با تعاملی سازنده با دولت به دنبال اصلاح و راهکار باشند و مردم نیز بیشتر از این تاوان این گونه حرکات را نپردازند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نانوایان: افزایش قیمت نان ضروری است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X