کشف دست‌های‌ نامرئی درخرابکاری هسته‌‌ای

کشف دست‌های‌ نامرئی درخرابکاری هسته‌‌ای

همشهری/ متن پیش رو در همشهری منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

آذرماه سال ۹۲ چند هفته بعد از آنکه توافقنامه هسته‌ای ژنو امضا شد، باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا در مرکز سابان مؤسسه بروکینگز حاضر شد و گفت اگر گزینه‌ای در اختیار داشت که با توسل به آن می‌توانست یک یک پیچ‌ها و مهره‌های برنامه هسته‌ای ایران را از بین ببرد، حتما آن گزینه را انتخاب می‌کرد.
او سپس خطاب به مخالفان توافقنامه ژنو در آن مرکز گفت که «ولی... دوست دارم همه این را درک کنند که چنین گزینه (خاصی) در دسترس نیست». آنهایی که آن روز در آن مرکز بودند و کسانی که روز بعد سخنان رئیس‌جمهور آمریکا را در روزنامه‌ها خواندند گمان کردند که اوباما از یک استعاره برای از بین بردن برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران استفاده کرده اما واقعیت این است که اوباما دروغ می‌گفت.

او و دولت آمریکا این گزینه را از سال 2003 آزموده بودند و خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای ایران را از قطعاتی که ایران بنا به تحریم از بازار آزاد و نه مستقیما از شرکت‌های تولید‌کننده قطعات هسته‌ای تهیه می‌کرد، آغاز کرده بودند. چند سال پیش یک روزنامه آلمانی با افشای خرابکاری‌هایی که در قطعات صنعت هسته‌ای ایران صورت می‌گرفت، نوشته بود که ایران و آمریکا وارد جنگ نامرئی شده‌اند. روزنامه آلمانی بیراه نمی‌گفت. کاری که آنها با ویروس استاکس نت، سپس بدافزار فلیم در تاسیسات هسته‌ای ایران انجام دادند، اگر خنثی نمی‌شد می‌توانست به یک فاجعه زیست‌محیطی منجر شود.

بعدها روزنامه نیویورک تایمز در مقاله‌ای به قلم دیوید سانجر برای نخستین‌بار به صراحت اعلام کرد که آمریکا درگیر یک جنگ سری سازمان یافته سایبری با ایران است که سال‌هاست «پروژه بازی‌های المپیک» نامیده می‌شود. در واقع کشف خرابکاری‌های صنعتی از همین جا هم شروع شد. علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در حاشیه نمایشگاهی به نام خرابکاری‌های صنعتی می‌گوید که همکاران ما در سازمان انرژی اتمی دائم در حال رصد فعالیت‌های خرابکارانه دشمن هستند و زمانی این فعالیت‌ها بیشتر شد که در دولت دهم اعلام شد که ویروس استاکس‌نت وارد صنعت ایران شده و قصد خرابکاری دارد ولی ما موضوع را بررسی و بموقع اطلاع‌رسانی کردیم و توانستیم جلوی خرابکاری‌های آنان را بگیریم که این امر نخستین اقدام ما در جهت مقابله با خرابکاری صنعتی در ایران بوده است.

خرابکاری‌ها کجا انجام می‌شود؟
بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال 2003 در مرکز غنی‌سازی‌ نطنز با قطعاتی برخورد می‌کنند که خرابکاری‌ها روی آن انجام شده بود.این قطعات ساخت آلمان بود. شرکت زیمنس آلمان یکی از شرکت‌هایی است که قطعات کاربردی در تاسیسات هسته‌ای را تولید می‌کند. شرکت ادواردز هم یک شرکت آلمانی- انگلیسی است که این قطعات را تولید می‌کند اما ایران بنا به شرایط تحریم نمی‌توانست این قطعات را مستقیما از این شرکت‌ها تهیه کند.

اصغر زارعان، معاون امنیت سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با همشهری درباره هویت خرابکاران و نحوه خرابکاری روی قطعات هسته‌ای ایران می‌گوید سرویس‌های اطلاعاتی غرب با جمع‌آوری اطلاعات، از نیازهای ما مطلع می‌شدند و می‌دانستند مثلا چه تجهیزاتی را باید تهیه کنیم. آنها در مسیر تأمین‌کنندگان قطعات هسته‌ای ایران قرار می‌گرفتند و پیش از آنکه قطعه به ایران منتقل شود، به ایالت نیومکزیکوی آمریکا منتقل می‌شد و در مرکزی به نام سندیا لب (sandia lab) ظریف‌ترین و پیچیده‌ترین کارهای ممکن روی قطعه را انجام می‌دادند و سپس قطعه را به ایران می‌فرستادند.

خرابکاری‌ها از چه نوع است؟
فریدون عباسی رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در جریان یکی از سخنرانی‌هایش در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نخستین بار اعلام کرد که ایران از این خرابکاری‌ها اطلاع دارد و نسبت به آنها گلایه‌مند است. او در آن سخنرانی از خرابکاری در تاسیسات برق سایت فوردو و اضافه‌کردن یک قطعه انفجاری در یکی از سانتریفیوژها پرده برداشت. آخرین جمعه‌ماه رمضان سال 91(روز قدس 27مرداد همان سال) کابل‌های انتقال برق به سایت فوردو با استفاده از منجنیق‌های دست‌ساز قطع می‌شود، تمهیدات لازم و وجود برق اضطراری عملیات خرابکاری را خنثی می‌کند و تأثیری در عملکرد سانتریفیوژها ایجاد نمی‌شود.

یکی از نیازهای اولیه ماشین سانتریفیوژ حرکت در خلأ است و در صنعت غنی‌سازی‌ یکی از دستگاه‌هایی که اهمیت بالایی دارد دستگاه یا پمپی است که تولید خلأ می‌کند. یک شرکت آلمانی این پمپ‌ها را تولید می‌کند. ایران وقتی برای وارد کردن این نوع پمپ اقدام می‌کند بعد از دستیابی به آن متوجه می‌شود که 6مورد خرابکاری روی این پمپ انجام شده است. این خرابکاری‌ها باعث می‌شود اصطلاحا خلأ بشکند و فرایند غنی‌سازی‌ متوقف شود. به‌عنوان نمونه سوراخ‌های میکروسکوپی یا لیزری روی این پمپ ایجاد شده بود که عملکرد آن را دچار مشکل می‌کرد.

این پمپ‌ها دارای الکتروموتورهایی هستند که در قسمت انتهایی پمپ قرار می‌گیرد. در یک نمونه کارشناسان ایران متوجه می‌شوند که سیم پیچی الکتروموتورهای پمپ تفاوت‌هایی با موردهای قبلی دارد. وقتی پمپ را می‌شکافند متوجه می‌شوند روی سیم‌پیچ این الکتروموتورها تغییراتی انجام داده‌اند که می‌توانند دور موتور را کنترل کنند، افزایش دهند یا جهت آن را تغییر دهند و به این ترتیب فرایند غنی‌سازی‌ را متوقف کنند.

شیرهای برقی- بادی یا شیرهای الکتروپنوماتیک قطعه‌ای است که باز هم در پروسه غنی‌سازی‌ به‌کار می‌رود. این شیرها در واقع یک بخش از آبشارهای سانتریفیوژ را از بخش دیگر جدا می‌کند. در انتهای یکی از این قطعات که به ایران فروخته شده بود آنها باتری کوچکی را جاسازی کرده بودند که پشت این باتری یک برد الکترونیک نصب شده بود. این برد الکترونیک به یک شیر برقی کوچک مینیاتوری که داخل این مجموعه قطعه پنهان بود فرمان می‌دهد.

درصورتی‌که برد الکترونیک تأیید کند این سیستم در تاسیسات هسته‌ای ایران فعال شده است، شیر برقی از برد الکترونیک فرمان گرفته، باز می‌شود و هوا از بیرون به داخل قطعه مکیده می‌شود. این اتفاق باعث می‌شود باز در اصطلاح خلأ شکسته شود و پروسه غنی‌سازی‌ به مشکل بخورد. اصطلاحات فنی اقدامات انجام شده شاید مجال شرح بیشتر خرابکاری‌ها را ندهد اما به‌طور کلی کشف مواد منفجره در تابلوی برق سایت فوردو و خرابکاری در سیستم کمپرسور آب سنگین اراک ازجمله این خرابکاری‌ها بوده است. در یک نمونه یکی از متخصصان اوکراینی وابسته به پیمانکار روس در نیروگاه بوشهر با یک عملیات از پیش طراحی شده و با برنامه‌ریزی قبلی اقدام به خرابکاری در تاسیسات بوشهر می‌کند که این فرد دستگیر می‌شود.

راه‌اندازی آزمایشگاه مقابله با خرابکاری صنعتی
علی اصغر زارعان معاون امنیت سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با همشهری درباره خرابکاری‌ در تاسیسات هسته‌ای می‌گوید که در سال 93، 4 یا 5 مورد از این خرابکاری‌ها را در تاسیسات هسته‌ای سراغ داشتیم که آخرین نمونه آن مربوط به 3 هفته پیش در حوزه غنی‌سازی‌ بود که شناسایی و خنثی شد. زارعان به راه‌اندازی آزمایشگاه مقابله با خرابکاری صنعتی برای خنثی‌‌کردن عملیات‌های خرابکاری اشاره کرد و گفت که این آزمایشگاه در سال 88عملیاتی شده و در نیمه سال 92تقویت شد. این آزمایشگاه در حوزه مقابله با خرابکاری صنعتی در کشور بی‌همتاست و از نظر نیروی انسانی و تجهیزات و در حوزه سخت افزار، نرم افزار، ‌مواد انفجاری، الکترونیک و برق یک آزمایشگاه کامل است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کشف دست‌های‌ نامرئی درخرابکاری هسته‌‌ای» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X