مراکز اسقاط خودرو خصوصی می شوند

مراکز اسقاط خودرو خصوصی می شوند

اقتصاد آنلاین ایران/ قائم مقام ستاد سوخت کشور به خریداران خودروهای خارجی توصیه کرد که تعهدی در قبال شماره گذاری خودروهای وارداتی قبول نکنند.
شفیعی صبح امروز در نشست خبری با اعلام آمادگی ستاد سوخت کشور برای ورود بخش خصوصی به طرح اسقاط خودروها گفت: یکی از طرح‌های مهم دولت در راستای کاهش هزینه‌های ناشی از حمل و نقل فرسوده، طرح خروج این خودروهای فرسوده است که با گذشت یک دهه از اجرای این طرح، حدود یک و نیم میلیون خودروی فرسوده از رده خارج شده است.

او با بیان اینکه در این 10 سال بیشترین حد خروج خودروهای فرسوده موفق به اسقاط 250 هزار خودرو شده و در کمترین حالت 72 هزار خودرو اسقاط شده است، گفت: امسال با تغییر روند خروج خودروهای فرسوده شاهد افزایش گرایش صاحبان این گونه خودروها برای اسقاط خودروهایشان هستیم و پیش بینی می‌شود تا پایان سال هدف، از رده خارج کردن 400 هزار دستگاه خودرو فرسوده محقق می‌شود.

قائم مقام ستاد سوخت کشور با بیان اینکه در حال حاضر 126 مرکز اسقاط خودرو در کشور فعالیت می‌کنند، گفت: سئوالات و ابهاماتی وجود داشت مبنی بر اینکه چرا مراکز اسقاط خودرو توسعه نمی‌یابند که طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته و نظر مثبت رئیس ستاد سوخت، توسعه کیفی و کمی مراکز اسقاط در دستور کار قرار گرفت.
شفیعی با بیان اینکه سرمایه گذاران و اشخاص حقوقی می‌توانند فعالیت اقتصادی خود را بدون انحصار و مشکلی در این حوزه ادامه دهند گفت: این توسعه کیفی و کمی علاوه بر پاسخگویی به نیاز بازار، سبب می‌شود که شاهد توسعه کمی این گونه مراکز باشیم و اشخاص حقوقی می‌توانند با حضور در ادارات وزارت صنعت، معدن، تجارت، مجوزهای اولیه را کسب و با مراجعه به پلیس راهور استان مربوطه، موافقت‌های لازم را اخذ و بعد از آن کد فعال سازی از ستاد را دریافت کنند و به فعالیت خود ادامه دهند.

او با بیان اینکه ارتقای کیفی مراکز در دستور کار قرار دارد،‌ ادامه داد: خودروهای فرسوده شامل موادی هستند که می‌توان با بازیافت آنها سرمایه‌های زیادی را برای کشور ایجاد کرد که این منطبق با سیاست اقتصاد مقاومتی و استانداردهای بین المللی است.

قائم مقام ستاد سوخت کشور با بیان اینکه ورود بخش خصوصی به اسقاط خودرو می‌تواند موانع و ابهامات در این حوزه را برطرف کند، گفت: سرمایه گذاران می‌توانند با شفافیت به رقابت با یکدیگر بپردازند و افراد علاقمند می‌توانند با مراجعه به سایت hamsu.ir اطلاعات کافی را در این زمینه اخذ کنند.
او در پاسخ به این سوال که ورود سرمایه گذاران به چرخه اسقاط خودرو چند درصد سود برای آنها دارد، گفت: میزان سودآوری مراکز اسقاط خودرو بستگی به عملکرد مراکز دارد به گونه‌ای که مراکزی در این حوزه وجود دارند که به دلیل عملکرد ضعیفشان تقریبا تعطیل شده‌اند؛ اما برخی مراکز شاهد سود صد در صدی در این حوزه هستند.
او با بیان اینکه در این سه ماه کمتر از 60 هزار دستگاه اسقاط شده است، گفت: شاهد گرایش و ثبت نام افراد برای اسقاط خودروهایشان هستیم.

قائم مقام ستاد سوخت کشور با بیان اینکه در طرح جدید اسقاط خودرو بر عهده وارد کنندگان خودرو گذاشته شده است و به ازای ورود هر خودروی خارجی باید 4 خودرو اسقاط شود، گفت: متاسفانه شاهد آن هستیم که وارد کنندگان قراردادهایی را با خریداران خودروهای خارجی امضاء می‌کنند که بر اساس آن تعهد شماره گذاری بر عهده خریدار است، اما این در حالیست که بر اساس قانون اولین شماره گذاری خودروی خارجی پس از ورود به کشور تنها و تنها بر عهده وارد کننده است و هیچ خریداری نباید متعهد شود؛ چرا که قطعا متضرر می‌شود. بر اساس قانون، وارد کنندگان خودرو باید نسبت به اسقاط خودروهای فرسوده اقدام کنند.
او همچنین گفت:‌ در طرح جدید به ازای ورود هر خودروی خارجی، چهار خودرو باید از رده خارج شود، هرچند که زحمت آن بر دوش وارد کننده است و باید خودشان با مالک به توافق برسند که این قطعا به نفع کشور است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مراکز اسقاط خودرو خصوصی می شوند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X