سه گوزن زرد نجات يافته از سيل به سايت دزفول منتقل شدند

26 فروردين به دنبال طغيان رودخانه دز سايت احيا و تكثير گوزن زرد ايراني دچار آب گرفتگي شديد شد و قسمت هاي مهمي از فنس و ساير تاسيسات اين سايت تخريب شد.
بر اثر سيل و تخريب فنس منطقه حفاظت شده تعداد 35 راس گوزن زرد ايراني در منطقه ميان آب دزفول مفقود شدند.
فرهاد قلي نژاد در گفت و گو با خبرنگار ايرنا ضمن تاكيد بر زنده بودن تعداد زيادي از گوزن هاي مفقود شده در سيل اظهار كرد: بيشترين خسارت وارده ناشي از طغيان رودخانه دز و سيلاب اواخر فروردين ماه به سايت گوزن زرد بود كه بر اثر آن 70 درصد سايت گوزن زرد و محافظ فلزي آن تخريب و 35 راس گوزن زرد مفقود شد.
وي از بازگرداندن سه راس گوزن زرد نجات يافته از سيل به منطقه حفاظت شده دزفول خبر داد و اظهار كرد: اين گوزن ها بر اثر سيل و تخريب محافظ فلزي سايت از منطقه حفاظت شده خارج شده بودند كه با فروكش كردن آب توسط محيط بانان شناسايي و به سايت بازگردانده شدند.
رئيس اداراه محيط زيست دزفول با بيان اينكه تنها لاشه يك گوزن در خارج از سايت كشف شده است ادامه داد: طبق برآوردهاي صورت گرفته تعداد زيادي از گوزن هاي زرد در سلامت هستند.
قلي نژاد تاكيد كرد: بر اساس گزارش و مشاهده محيط بانان به احتمال زياد تمام گوزن هاي زرد در داخل منطقه حفاظت شده باشند.
وي از بازسازي حفاظ فلزي سايت گوزن زرد خبر داد و افزود: اين سايت به طورموقت آماده سازي شده است تا بتوانيم اقدامات حفاظتي را پيرامون گوزن ها و گونه هاي جانوري موجود در آن انجام دهيم.
سيلاب اواخر فروردين ماه به سايت گوزن زرد دزوفل حدود 34 ميليارد ريال خسارت وارد كرده است.
گوزن هاي زرد ايراني يكي از گونه هاي نادر جانوري در ايران است.
طرح احياي گوزن زرد از سال 89 آغاز شد و هم اكنون دو سايت احيا در پارك ملي دز و پارك ملي كرخه فعال است.
6068**1565

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سه گوزن زرد نجات يافته از سيل به سايت دزفول منتقل شدند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X