زنگنه در افتتاح بزرگترین طرح ذخیره‌سازی گاز طبیعی کشور: وضعیت اشتغال «تأسف برانگیز» است

زنگنه در افتتاح بزرگترین طرح ذخیره‌سازی گاز طبیعی کشور: وضعیت اشتغال «تأسف برانگیز» است

مهر/ بزرگترین طرح ذخیره‌سازی گاز طبیعی کشور (شوریده-خانگیران) با حضور وزیر نفت افتتاح شد. زنگنه در مراسم افتتاح دومین و بزرگترین طرح ذخیره‌سازی گاز طبیعی کشور (شوریده-خانگیران) تصریح کرد، کار ما تولید اشتغال و ایجاد رونق در کشور است و ما درصدد رشد این زمینه ها هستیم، وضعیت اشتغال در کشور در حال حاضر تاسف برانگیز است که باید با برنامه های دولت تدبیر و امید حل شود. این وضعیت قابل دفاع نیست؛ چرا که جوانان ما شایسته جایگاه بالاتری هستند و ما از وزارت نفت انتظار زیادی داریم که با طرح ها و بهینه سازی ها و کمک سایر نهادها ما را به سمت پیشرفت راهنمایی کند.

بیژن زنگنه قبل از ظهر امروز گفت، من در این طرح از نفت مرکزی، شرکت گاز، ذخیره‌سازی نفت و گاز و از پالایشگاه شهید هاشمی‌نژاد تشکر می کنم، به علت این که در امر خودکفایی همیشه پیشرو بوده‌اند و نیز از واحد نفت مرکزی به خاطر فعالیت خوب 6 ماه نخست سال تشکر می کنم که توانستند گاز تولیدی ما را 35 درصد نسبت به سال گذشته افزایش دهند.

وزیر نفت عنوان داشت: ما در بحث انرژی به سمت 70 درصد بهره‌برداری از میادین گازی رسیده ایم که این خیلی خوب است و باید آن را ارتقا بدهیم، همچنین به خطوط و نقاط ذخیره سازی زیادی از نوع NLG نیاز داریم که می بایست این موضوع نیز حل شود.

خوشبختانه افتتاح این دو طرح اتفاقات خوبی را رقم زده‌ است، اما امسال سال سختی به عنوان سال اول در پیش داریم. حدود 10 تا 12 میلیون متر مکعب گاز قابل بهره‌داری داریم که البته در سال آینده باید به 20 میلیون مترمکعب برسد.

وزیر نفت گفت: برخی میدان‌های مشترک ایران و ترکمنستان برای ما اولویت بیشتری دارند که پس از اقدامات اکتشافی شرکت نفت در ادامه در بحث توسعه آن شرکت نفت مرکزی وارد عمل می‌شود، این میادین با توجه به نفتی که در انتقال انرژی در شمال شرق و شمال شبکه به اندازه 1000 تا 1500 کیلومتر دارد خیلی مهم است.

زنگنه افزود: در بخش جذب نیروهای بومی برای شرکت نفت قطعاً سیاست ما این خواهد بود که از نیروهای بومی استفاده کنیم اما باید توجه داشته باشیم مشکل بیکاری ما فقط با استخدام در شرکت نفت حل نمی‌شود. ما قبلاً 20 هزار نفر استخدامی داشتیم که الان به 200 هزار نفر رسیده است که این خود گویای اضافه نیرو در بخش وزارت نفت است، البته این 200 هزار نفر به صورت یکسان در تمام مناطق تراکنش نشده اند اما ما سعی می کنیم در مورد سرخس از نیروهای بومی آن منطقه استفاده کنیم.

وی گفت: در ارتباط با ساخت مجتمع پروپلین که در زمینه تامین 9 میلیون متر مکعب آب مشکل دارد، سعی می کنیم در همین سفر بحث آن را حل کنیم.

زنگنه تصریح کرد: کار ما تولید اشتغال و ایجاد رونق در کشور است و ما درصدد رشد این زمینه ها هستیم، وضعیت اشتغال در کشور در حال حاضر تاسف برانگیز است که باید با برنامه های دولت تدبیر و امید حل شود. این وضعیت قابل دفاع نیست؛ چرا که جوانان ما شایسته جایگاه بالاتری هستند و ما از وزارت نفت انتظار زیادی داریم که با طرح ها و بهینه سازی ها و کمک سایر نهادها ما را به سمت پیشرفت راهنمایی کند.

مدیرعامل شرکت ذخیره‌سازی گاز طبیعی هم در این برنامه گفت: هدف از این طرح ذخیره‌سازی گاز طبیعی در ساختار زیرزمینی لایه B مخزن شوریده خانگیران، ایجاد ذخیره سازی گاز برای تکاپوی حداکثر مصارف زمستانی، جلوگیری از بروز اختلالات ناشی از کمبود گاز در بخش هایی از نوار شمالی تا شمال شرقی کشور به هنگام بروز مشکلات در امر تولید در مبدأ تولید گاز شبکه انتقال از جنوب کشور یا افزایش مصرف بیش از توان تولید در روزهای سرد سال است.

مسعود سامی‌وند افزود: در ماه‌های گرم سال که سطح مصرف گاز طبیعی نسبت به ظرفیت بالقوه تولید از منابع اصلی و سیستم انتقال پایین‌تر است؛ مازاد گاز در مخزنی زیر زمینی شوریده B ذخیره و بالعکس در ماه‌های سرد زمستان گاز ذخیره شده تولید و پس از فراوری و نم‌زدایی به شبکه توزیع تزریق می‌شود.

وی گفت: از همت بلند کارکنان متخصص شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز و پیمانکاران توانمند که با همدلی، همراهی و حمایت های موثر مسئولین به ویژه توجهات خاص وزیر نفت به اجرای طرح های ذخیره سازی، و تمامی کسانی که در مراحل مختلف طراحی سایت، نصب و راه اندازی این طرح عظیم که به عنوان پشتوانه مطمئن برای تامین انرژی مورد نیاز کشور است ما را یاری کردند، تشکر می کنم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «زنگنه در افتتاح بزرگترین طرح ذخیره‌سازی گاز طبیعی کشور: وضعیت اشتغال «تأسف برانگیز» است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X