مرحوم دولابی:خودت را در این عالم میهمان بدان!

حاج اسماعیل دولابی مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود: از روزی که به این عالم آمدی خودت را میهمان آنها بدان. اگر هم اذیت شدی به حساب آنها بگذار، عیب ندارد. خودت را مال آنها بدان آنها افراد دور و بر خودشان را خیلی دوست دارند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود: از روزی که به این عالم آمدی خودت را میهمان آنها بدان. اگر هم اذیت شدی به حساب آنها بگذار، عیب ندارد. خودت را مال آنها بدان آنها افراد دور و بر خودشان را خیلی دوست دارند. پیغمبر خدا(ص) کم گریه می‌افتاد. یک پیر مردی در منزل حضرت خدمتکار بود. آن پیر مرد پیامبر(ص) را خیلی اذیّت می‌کرد؛ بد خلقی می‌کرد. اصحاب پیامبر(ص) از او بدشان می‌آمد. بارها به حضرت عرض می‌کردند که: یا رسول الله، او را بیرون کنید. پیر شده است، اسباب زحمت شماست. حضرت سری تکان می‌داد و می‌گذشت.


این بود تا وقتی که آن پیر مرد مرحوم شد. اصحاب خیلی خوشحال شدند. چون هر وقت به آن جا می‌رفتند چیزی به آنها می‌گفت و از او اذیّت می‌دیدند. با این وجود حضرت در مرگ او گریه می‌کرد. گفتند: یا رسول الله، همه ما راحت شدیم شما برایش گریه می‌کنی؟! فرمود: او برای اخلاق من خیلی نافع بود. اخلاقی که خدا به من داده بود سزاوار این مرد بود.


یک نفر همدانی بود که پول زیادی داشت. شب‌ها که می‌خواست بیرون برود پول‌ها را در جل می‌گذاشت و داخل خاکروبه‌های منزلش می‌انداخت. وقتی بر می‌گشت آن را از داخل خاکروبه‌ها در می‌آورد. می‌گفت: هیچ دزدی نمی‌آید خاکروبه‌ها را بگردد. به او می‌گفتم: یک خاکروبه کِش خوش شانس هم بیاید خاکروبه‌ها را با آن پول‌ها بردارد و برود. می‌گفت: اگر قسمتش باشد باز عیب ندارد. من کار خودم را کرده‌ام.

کتاب طوبی محبت – ص 177
مجالس حاج محمد اسماعیل دولابی

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مرحوم دولابی:خودت را در این عالم میهمان بدان!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X