آشنایی با سوره‌های کتاب آسمانی/سوره ص

قرآن «ص از حروف مقطعه و این سوره مکی است»

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «ص» از حروف مقطعه قرآن است که سوره با آن آغاز می‌شود.
از روایتی که از امام موسی بن جعفر(ع) رسیده، استفاده می‌شود که: «صاد» چشمه‌ای است که از یکی از ارکان عرش می‌جوشد، و آن را «آب حیوان» می‌نامند و حضرت پیامبر(ص) در شب معراج، از آن چشمه وضو گرفت و در عالم بالا در پیشگاه خداوند تبارک و تعالی اولین نماز را خواند.


جریان نزول آیات نخست این سوره بدینگونه است:
آنگاه که رسول خدا(ص) دعوت خود را آشکار ساخت، قریش نزد ابوطالب جمع شدند و گفتند: «ای ابوطالب! برادر زاده‌ات عقاید ما را سفیهانه می‌خواند و خدایان ما را ناسزا می‌گوید. او جوانان ما را فاسد کرده و جمعیت ما را متفرق ساخته است. اگر فقر و ناداری او را بر این کار واداشته است، ما برای او آن قدر مال جمع می‌کنیم که ثروتمندترین مرد قریش گردد و او را فرمانروای خود می‌کنیم.»
ابوطالب جریان را به رسول خدا(ص) خبر داد. حضرت فرمود: «اگر خورشید را در دست راستم بگذارند و ماه را در دست چپم، نمی‌پذیرم. اما من از آنان کلمه‌ای می‌خواهم تا به سبب آن، عرب فرمانروا شود وغیر عرب به دین آنان بگروند و پادشاهانِ بهشت شوند.»
آنان پذیرفتند و گفتند: «می‌پذیریم. به جای یکی، ده کلمه از ما بخواهد.»
پس رسول خدا(ص) بدیشان فرموئ: «شهادت دهید که خدایی جز الله نیست و اینکه من فرستاده خدا هستم.» آنها گفتند: «شگفتا! آیا سیصد و شصد خدا را رها کنیم و تنها یک خدا را بپرستیم؟»


در آیه 17 خداوند پیامبر گرامی خویش را امر می‌کند که در مقابل سخنان باطل و آزار کفار استقامت و پایداری ورزد. سپس سرگذشت بندگان شایسته خویش چون: حضرت داوود، حضرت سلیمان و حضرت ایوب و حضرت ابراهیم(ع) را یادآور می‌شود و آنان را بندگان نیکوی الهی معرفی می‌کند که از دل و جان رو به سوی خدا داشتند.
آیه 29 هدف و قصد خداوند از فرو فرستادن قرآن را چنین بیان می‌کند:
(]این قرآن[ کتابی است مبارک که آنرا به سوی تو فرو فرستادیم تا ]مردم[ در آِات آن بیندیشند و خردمندان متذکر شوند.)


در این آیه چند نکته مهم و قابل توجه وجود دارد:
1- قرآن کتابی مبارک است. «مبارک» یعنی پر خیر و برکت؛ به صورتی که پیوسته منشا خیر است. آری قرآن با تعلیمات آسمانی و دستورات و برنامه‌های الهی؛ انسان را به سوی سعادت دنیا و آخرت رهنمون می‌گردد و هرآنچه خیر و سعادت انسان در آن است به او نشان می‌دهد.
2- هدف از فرو فرستادن قرآن، تدبر و اندیشه در آیات آن است.
3- همچنین هدف از فرستادن قرآن، تذکر و عبرت و بیدرای انسان‌ها صاحب اندیشه و خردمند است. آنان با بهره‌گیری از آیات قرآن از خواب غفلت بیدار می‌شوند و از سرگذشت پیشینیان و از وضع انسان‌ها در آخرت که در قرآن آمده است درس‌ها و عبرت‌ها می‌گیرند. حال آنان، حال بیداران در میان خفتگان است.

کتاب گلستان سوره‌ها – ص 11
محمدحسین جعفری

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آشنایی با سوره‌های کتاب آسمانی/سوره ص» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X