استان كردستان ظرفيت ذخيره 430 هزار تن محصولات كشاورزي را دارد

به گزارش خبرنگار ايرنا، جمال صالحي عصر روز يكشنبه در جلسه تنظيم بازار محصولات كشاورزي استان كردستان افزود: اين مقدار ذخيره سازي در 13 سيلوي مسقف و استاندارد و چندين انبار كارخانه هاي توليد آرد در دو بخش دولتي و خصوصي صورت مي گيرد.
وي اضافه كرد: بخشي از ظرفيت سيلوهاي استان شامل 230 هزار تن به ذخيره گندم سالهاي قبل و براي تهيه آرد مورد نياز و زمان استراحت گندم تا تبديل شدن به آرد اختصاص پيدا مي كند.
وي اظهار كرد: گندم خريداري شده از كشاورزان بايد مدت چهار تا شش ماه در انبارها نگهداري شود و پس از طي شدن زمان استراحت گندم براي تبديل به آرد به آسياب ها بارگيري شود.
وي با اشاره به اينكه ظرفيت ذخيره سازي استان از ميزان توليد محصولات كشاورزي توليد شده استان كمتر است افزود: هر ساله بخشي از محصولات گندم توليد شده به ساير استان هاي كشور فرستاده مي شود.
مديركل شركت غله و خدمات بازرگاني كردستان گفت: در سطح استان بيش از 70 جايگاه خريد تضميني گندم از كشاورزان پيش بيني شده و خريد گندم براساس شناسنامه محصول و بدون دخالت واسطه ها انجام مي شود.
وي ادامه داد: علاوه بر انبارها و سيلوهاي استاندارد در صورت مشاركت و استقبال مردم از خريد تضميني گندم، چندين انبار چادري و روباز براي ذخيره گندم كشاورزان پيش بيني شده است.
وي اضافه كرد: امسال دولت نرخ خريد تضميني هر كيلو گندم را مبلغ 12 هزار و 700 ريال تعيين كرده و هيچ بانكي حق ندارد مبلغي از فروش گندم كشاورزان را به خاطر ساير مطالبات و بدهي هاي آنها كسر كند.
صالحي در خصوص پيش بيني هاي ميزان برداشت محصول گندم در استان كردستان نيز گفت: امسال يك هزار و 504 هكتار از اراضي اين استان به كشت گندم اختصاص يافته و پيش بيني مي شود بيش از 815 هزار تن محصول برداشت شود.
مديركل شركت غله و خدمات بازرگاني كردستان گفت: سال گذشته در مجموع بيش از 220 هزار تن گندم به صورت تضميني از كشاورزان خريداري شد و امسال با توجه به برنامه ريزي هاي انجام شده پيش بيني مي شود اين مقدار؛ افزايش چشمگيري داشته باشد.
وي اضافه كرد: ميزان مصرف گندم سالانه استان 180 هزار تن بوده و گندم مازاد بر نياز نيز با اخذ مجوزهاي لازم به ساير استان ها فرستاده مي شود.
استان كردستان به دليل داشتن مزارع مرغوب و مستعد يكي از قطب هاي توليد محصولات كشاورزي به ويژه گندم در غرب كشور به شمار مي رود و جايگاه سوم كشوري در توليد اين محصول را به خود اختصاص داده است.
3020/1904

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استان كردستان ظرفيت ذخيره 430 هزار تن محصولات كشاورزي را دارد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X